1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Engelli Yürüyüşü

Engelli Yürüyüşü

MEB "e siyah çelenk, TBMM "de basın açıklaması

A+A-

Dün Ankara "da bir eylem yapan Engelli Aileleri Eğitim , Kültür ve Dayanışma Derneği , hükümetin engelliler için ödenen eğitime katkı payının kaldırılması çalışmalarını protesto etti.

MEB "e siyah çelenk, TBMM "de basın açıklaması

Çeşitli illerden gelen engelli çocuklar ve aileleri önce Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanlığı "na ve Milli Eğitim Bakanlığı "na siyah çelenk bıraktılar. Grup sonrasında TBMM Dikmen girişine geldi ve Engelli Aileleri Eğitim , Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Salih Sezgin , çocuklar ve aileleri adına bir basın açıklaması yaptı.

Sezgin açıklamasında, günümüzde politikaların öncelikle ekonomi mantığıyla yürütülmesini eleştirerek; engellilerin eğitilmesine, bağımsız yaşayabilmesine ve sosyal yaşama dahil olabilmesine öncelik tanınması gerektiğini vurguladı. Sezgin , hükümet yetkililerinin engelli çocukların eğitimi için ayrılan bütçenin devlet tarafından karşılanamayacak duruma geldiğini öne sürdüklerini hatırlatarak; "Ülkemizin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik koşulları hükümet temsilcilerinden daha fazla hisseden ve bunu her dakika soluyan kişiler olarak yetkilileri uyarıyoruz. Bazı konularda tasarruf yapılamayacağını hatırlatmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Sezgin , engelli çocukların özel eğitimine devlet tarafından sağlanan destek için ifade edilen "kara delik" benzetmesinin son derece yanlış olduğunu söylerken, devlet tarafından engelli çocukların eğitimi için atılmış sınırlı adımların geri alındığını belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü 20 Kasım 'da bir genelge yayımlamış ve genelgeyle engellilerin özel eğitim kurumlarından destek eğitimi almaları halinde eğitim giderlerinin karşılanması kaldırmıştı. Bu genelge 1 Aralık "ta yürürlüğe girecek.

"Kaybedecek özel mülkümüz, hayalimiz yok"

Sezgin açıklamasında, engelli ailelerinin kaybedecek özel mülkleri, sosyal yaşantıları, hayalleri olmadığını vurgularken, devlet tarafından verilen eğitim desteğine koşul konmaması gerektiğini söyledi. Eğer bu alanda bir kirlilik varsa yolsuzlukları önleyecek ve önlemleri alacak olan devlet kademeleri olduğunu ifade eden Sezgin , "günümüzde ülkemizin genel sorunu haline dönüşen kirlilik, toplumun kültürü haline gelmiştir. Bu temel sorunun çözümü engelli çocukların eğitimini önleyecek tedbirlerde aranmamalıdır" dedi.

Eylemde engelli çocuklar ve aileler "Eğitim hakkımız engellenemez" sloganını attılar.

Basın açıklamasını okuyan Sezgin , 3 Aralık Dünya Özürlüler Günü "nde özürlülerin, hakları için daha büyük bir kalabalıkla bir araya geleceğini vurguladı.

Kaynak: http://www.tumgazeteler.com

Bu haber toplam 3251 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.