1. HABERLER

  2. POLİTİK PSİKOLOJİ

  3. Devlet Psikolojik Harbi Terk Etti PKK Sürdürüyor!

Devlet Psikolojik Harbi Terk Etti PKK Sürdürüyor!

Taraf Gazetesi yazarı Türkiye'nin önemli entellektüellerinden Orhan MİROĞLU "DAĞA VE BAYRAĞA DAİR.." yazısında son dönemde yaşanan olayları psikolojik harp perspektifinden ele alıyor... İşte ayrıntılar..

A+A-

Taraf Gazetesi yazarı Türkiye'nin önemli entellektüellerinden Orhan MİROĞLU "DAĞA VE BAYRAĞA DAİR.." yazısında son dönemde yaşanan olayları psikolojik harp perspektifinden ele alıyor... İşte ayrıntılar..


DAĞA VE BAYRAĞA DAİR..

Borsada değeri giderek artan hisse senedi gibi dağ mistifikasyonu sanki her geçen gün daha bir değer kazanıyor.
 
Gece PKK'liler dağlara bayrak asıyor, gündüz olunca bu sefer de askerler aynı bölgeye kocaman bayrakları götürüp dikiyor.

PKK, son zamanlarda Şemdinli üzerinden ilginç bir pskolojik harp uyguluyor, ve BDP bu psikolojik harbin tam ortasında yer alıyor.

Siyasi temsil bakımından Meclisin dördüncü büyük partisi olan bir partinin, umudunu ve geleceğini PKK'nin önüne koyduğu psikolojik harbe bağlaması, başta bu partiye oy veren Kürt seçmenler olmak üzere, bütün Türkiye için bir kayıptır.

Sayın Demirtaş Şemdinli hadiselerinden sonra ortaya bir iddia attı.

Buna göre hükümet gerçeği halktan gizliyor çünkü Şemdinli kırsalı ve 400 kilometrekarelik bir alana yayılan bir toprak parçasını, devlet değil artık PKK kontrol ediyor.

Hem de 700 kişiyle..

Bence ortada PKK'nin ve onun isteği üzerine de BDP'nin realitelerden koptuğu bir durum söz konusudur

Keşke PKK daha fazla geç kalmadan gerçeğe uyanabilse..

Bunun olabilmesini en çok arzu edenlerdenim.

Ama nafile bir temenni ve nafile bir arzu bu; öyle görülüyor ki, Türkiye'nin siyasi zemini, ve bu zeminin giderek demokrasi yönünde güçlenecek olması hiçbir şekilde PKK'yi tatmin etmeyecek ve PKK, demokrasi güçlendikçe silahın ve şiddetin önde olduğu psikolojik harp yöntemlerine dört elle sarılmaya devam edecek.

Bir hayli hazin ve bir o kadar da ironik bir durumla karşı karşıyayız.

Çünkü devletin PKK'ye karşı mücadelede psikolojik harbi terk ettiği ve hakikate dönmeye başladığı bir dönemde, PKK filmi tekrar başa sarıyor ve 'kurtarılmış bölge' hayalleriyle hem kendini hem Kürt siyasetini, hem de kendisine inananları reel siyasi bir zeminde değil, sadece ulusal hissiyattan, dahası etnik hınç ve öfkeden beslenen psikolojik bir zeminde tutmaya çalışıyor.

 
Devletin Kürt sorununda tamamen güvenlik eksenli bir politikayı cumhuriyetten bu yana sürdürüyor olmasının maliyetini nasıl ki bu halk ödediyse, PKK'nin 'savaş stratejisinin' maliyetini de bugün, hiç kuşku yok ki 15-16 yaşlarında savaşa sürülen Kürt gençleri ve halkın kendisi ödüyor.

Demirtaş, 'Şemdinli'yi PKK ele geçirdi, PKK başka toprakları ele geçirmeden gelin onunla anlaşın' demeye gelen çağrılar yaptı.

Yani, Türkiye cumhuriyeti tarihinde bir ilkin gerçekleşmiş olduğunu ve 'devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmının devletin egemenliğinden çıktığını' açıkladı.

Açıkçası 'devrimci savaş stratejisinin' sonuç verdiğini ilan etti.

Sanki kimsenin farkında olmadığı bir gerçeğe dikkatlerimizi çeker gibi yaptı, ama yaptığı şey psikolojik harpten başka bir şey değildi. Çünkü o da böyle bir durumun söz konusu olmadığını biliyordu, nitekim daha sonra bir araya geldiği medya mensuplarına söylediklerinin yanlış anlaşıldığını ifade etti.( Ezgi Başaran, Radikal2 Eylül.)

Sayın Demirtaş'ın açıklamasını baştan sona okudum. Eğer ben de bu açıklamadan psikolojik harp sezmiş ve bu yazı bana iki yazı yazdırmışsa, sıradan vatandaşı artık varın siz düşünün.
 
PKK uzun zamandır bu psikolojik harbi, BDP ve gönüllü medya üzerinden sürdürüyor.
 
Önce CHP Milletvekili Hüseyin Aygün kaçırılıyor, ardından, BDP'nin öncülüğünde PKK'lilerle bir mizansen buluşma gerçekleşiyor.
 
Sonra internete gece karanlığında dağların tepesine bayrak asmaya çalışan bir PKK' linin görüntüleri düşüyor..

Devlet de geçmişte o bölgede dağa taşa 'Ne mutlu Türküm diyene' vecizesini bembeyaz taşlarla veya kireçle yazdırır, Ertürk Yöndemlere 'Anadolu'dan Görünüm' programları yaptırır, Türkçe bile bilmeyen Kürt ağalarını TRT'ye çıkartarak, psikolojik üstünlük sağlamaya çalışırdı.

Bugün artık, böyle şeylere itibar etmeyen ve geçmişten ders çıkaran bir devlet ve hükümet var.

Psikolojik harbi devlet terk etti, şimdi PKK sürdürüyor.

Psikolojik harp senaryosunun buraya kadar olan kısmını anlamak zor değil ve ben bunu anlayabilecek durumdayım.

Anlamadığım şey Taraf gazetesinin bu psikolojik harbe bir takım haberlerle ve manşetlerle katkıda bulunmasıdır.

Felaketi haber verir gibi atılan ve Suriye'de, 'ikinci Kürt devletinin kurulduğunu 'ispatlayan' manşetlerden sonra, Şemdinli için atılan manşetler barışa ve yumuşamaya değil, PKK'nin psikolojik harbine hizmet ediyor.

Psikolojik harbin her türlüsü çok kötüdür ve hiçbir şekilde meşru değildir.

Bir ülkenin, bir halkın hakikatten kopuşu, psikolojik harbe inanmakla ve ona başvuranların haklı olduğunu kabul etmekle başlar.
 

Kürtler ve Türkler otuz yıl boyunca devletin psikolojik harbine yenik düştü.

Şimdi PKK'nin psikolojik harbiyle karşı karşıyayız.

Daha birincisinin yol açtığı vahamet ve acı bitmeden, Türkiye bir psikolojik harbe ikinci kez yenilmemelidir.
 
Ve kendi kişisel hikayesi, Kürtlerin haklı davasına yazılmış bir yazarın, Kürtlerin psikolojik harbini yazmak zorunda kalması gerçekten de çok trajiktir ve üzücüdür.
 
Bu durumda galiba o yazarın, 'ulusal saflarla' onun arasında akıp giden bir nehrin korunaklı tarafına doğru iyice geri çekilmesi ve aynı nehrin öbür yakasından atılacak taşlardan kendini iyice koruması gerekecektir. 


Bu haber toplam 6285 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.