1. HABERLER

  2. FOTO HABER

  3. Bipolar Yani Manik Depresif Ünlüler FOTO GALERİ

Bipolar Yani Manik Depresif Ünlüler FOTO GALERİ

Manik depresif hastalık olarak da bilinen bipolar (iki uçlu) bozukluk, ciddi bir duygu durum bozukluğu. Psikolog Dr. Nesrin Aygün bipolar bozukluğu anlatıyor.

A+A-

Manik depresif hastalık olarak da bilinen bipolar (iki uçlu) bozukluk, ciddi bir duygu durum bozukluğu. Psikolog Dr. Nesrin Aygün bipolar bozukluğu anlatıyor.

Bu durum bipolar bozukluk olarak adlandırılıyor çünkü kişinin duygu durumu, maniden (taşkınlık) depresyona (çökkünlük) aşırı iki uç arasında değişebiliyor. Manik atak (epizod) sırasında, kişi kendini aşırı mutlu ya da iritabl olurken, depresif atak sırasında son derece üzgün ve mutsuz hissediyor. Epizodlar arasında kişinin duygu durumu normale dönebiliyor. Duygu durumdaki bu değişimler ya da duygu durum dalgalanmaları; saatler, günler, haftalar ya da aylarca sürebiliyor.

Sağlıklı kişilerdeki normal iniş ve çıkışların tersine, bu duygu durum dalgalanmaları şiddetli ve yaşamı tehdit edici olabiliyor ve normal, sağlıklı işlevselliği engelleyebiliyor. Bipolar bozukluk herhangi bir kimseyi herhangi bir yaşta etkileyebilse de, tipik olarak ergenlik döneminin sonu ya da erişkinlik döneminin başında başlıyor. Çoğunlukla bir hastalık olarak tanınmamakta ve bu bozukluğu olan kişiler gereksiz yere yıllarca ve hatta on yıllarca bu hastalıktan muzdarip olabiliyorlar. Tedavi edilmediğinde ise alkol ve madde kullanımı, bozuk sosyal ilişkiler, kötü iş veya okul performansı, finansal ve sosyal sorunlar ve artan intihar riski gibi yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor. Oysa doğru tanı, etkili tedavi ve uygun destekle, bipolar bozukluğu olan pek çok kişi duygu durum dalgalanmalarında denge sağlayabilir; normal ve üretken bir yaşam sürebilirler.

MANİK DEPRESİF ÜNLÜLER FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bipolar yani Manik Depresif Ünlüler

Marilyn Monroe: Popüler kültür ikonu Marilyn MOnroe, ışıltılı hayatının arka perdesinde, psikolojik problemleriyle baş etmek için alkol ve uyuşturucuya sığınmıştı. Monroe'nun hayatını anlatan belgeselde doktoru Hyman Engelberg, "Marilyn, manik depresifti... Ruh halindeki büyük dalgalanmalar yüzünden çok zor günler geçirdi" diyor.

Britney Spears: Şöhretin yükünü kaldıramayan pop yıldızı Britney Spears, kısa süre önce psikolojik olarak tamamen dibe vurmuştu. Psikolojik yardım alan Spears'a bipolar teşhisi konuldu. Psikolog Robert Butterworth ünlü şarkıcı için "Tutarsız davranışları, ani öfkesi, coşku patlamaları, karar vermekte zorlanması ve sekse olan aşırı ilgisi bipolar olduğunu açıkça gösteriyor" diyor.

Kurt Cobain: 1990'lı yıllarda bir rock ikonu olan grunge akımının öncüsü Kurt Cobain, bipolar bozukluğunu yaratıcılığa dönüştürenlerden.... Alkol ve uyuşturucu bağımlılığından bir türlü kurtulamayan, sürekli ani mutluluk ve depresyon arasında gidip gelen Cobain, yaptığı besteler ve şarkı sözlerinde iki uçlu ruh halinin izlerini, ani mutluluk ve öfke nöbetlerini anlattı.

Sylvia Plath: Amerikalı yazar Sylvia Plath, yazın hayatında olduğu kadar özel hayatında da şiddetli gelgitler ile mücadele etti. şiirleri ile kaotik ruh halini kelimelere döken Plath'e depresyondan daha sonra da bipolar teşhisi kondu. İntiharından sonra yayınlanan günlüklerinde Plath, mutluluk ve mutsuzluğu bir arada yaşadığını, öfkenin ardından çoşkulu bir ruh haline büründüğünü yazmıştı.

Mel Gibson: Yakışıklı yıldız Mel Gibson, parlak kariyeri ile olduğu kadar özel hayatındaki taşkınlıklarıyla da tanınıyor. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı yüzünden birçok kez tutuklanan ve rehabilitasyona giden Gibson'ın doktoru, ünlü yıldızın bipolar olduğunu açıkladı. Öfke nöbetleri geçiren, sürekli enerjik ve taşkın bir ruh haline sahip olan Gibson, şu sıralar durulmuş gibi...

Axl Rose: Hard rock'ın efsane grubu Gun 'N' Roses'ın solisti Axl Rose, bir dönem ani öfke krizleri geçirdiği, fazla enerjik olduğu ve hatta saatlerce uyumadığı için doktora gittiğinde kendisine bipolar teşhisi konulduğunu bir röportajında söyledi. Hastalığını ciddiye almadığını ve tedavi olmayı reddetiğini de söyleye Axl Rose, mani döneminden hiç de şikayetçi olmadığını itiraf etti.

Sinead O'Connor: Ünlü müzisyen Sinead O'Connor, "Ben bir manik depresifim. Zaman zaman çok mutluyum. Kimi zaman ise beynimin içinde yankılanan ve sürekli kendimi öldürmemi söyleyen bir ses duyuyorum" diye bir röportajında hastalığını açıkladı. İlaç tedavisi gören O'Connor, aynı röportajında bipolar bozukluk ile yaşamayı öğrenmenin zaman aldığını ve büyük çaba gerektirdiğini söyledi.

Russel Brand: Aktör ve komedyen Russel Brand ve bipolar hastalığından açıkça bahseden ünlülerden... Hiper aktivite ve bipolar teşhisi konulan Brand, bazı günler hiç uyumadığını kimi zaman da yataktan bile çıkmak istemediğini söyledi. Hastalığı ise birbirini tekrarlayan sağanak yağmurlu ve güneşli bir havaya benzetti.

Robert Downey Jr: Uzun yıllar alkol ve uyuşturucu ile mücadele eden aktör Robert Downey Jr. da bipolar ünlülerden. Psikolog Jerry Donald, karizmatik aktör için "Robert Downey Jr., iki uçlu duygu durum bozukluğuna sahip bazı hastaların yaptığı gibi alkol ve uyuşturucuya yöneldi. Depresyon ve taşkın ruh hali ile başa çıkmak için ne yazık ki yanlış bir yolu tercih etti" diyor.

Winona Ryder: Hastalığından bahsederken "Bazı günler kendimi çok iyi hissediyorum ancak ardından büyük bir depresyona sürükleniyorum. O depresif ruh hali, beni hiçbir zaman terk etmiyor" diyor Winona Ryder. Psikolojik destek alan güzel yıldız, bir dönem bipolar hastalığı yüzünden kariyerine ara vererek tedavi gördü.

MANİK DEPRESİF ÜNLÜLER FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bu haber toplam 185798 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum