1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. 60. Hükümetin Özürlüler Programı

60. Hükümetin Özürlüler Programı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 60. Hükümet Programını TBMM’ye sundu.

A+A-

Değerli Milletvekilleri, AK Parti iktidarı döneminde, tam anlamıyla bir reform niteliğinde olan Özürlüler Kanunu çıkarılarak, dünyadaki birçok ülkeye örnek olacak şekilde, toplumda özürlü bireylere hakettikleri değer verilmiştir.

İktidar dönemimizde geçmişle kıyaslanamayacak bir ölçüde, özürlü bireylerin ekonomik ve sosyal hayata katılımlarının önü açılmıştır. Özürlüler Kanunu ile özürlülerimizin ekonomik şartlarını iyileştirmeye dönük çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. İlk kez iktidarımız döneminde 18 yaşın altındaki özürlü çocuklar maaşa bağlanmıştır. Otomobil, ev, özel araç-gereç ve bilgisayar programları gibi özürlülerimizin yaptığı çeşitli harcamalara vergi muafiyeti getirilmiş, özürlü istihdamı artırılmıştır.

Özürlülerimize evlerinde bakılmaları halinde aylık 403 YTL, özel bakım merkezlerinde bakılmaları halinde ise aylık 806 YTL ödenmesi uygulaması başlatılmıştır. 2007 yılı için 65.000 özürlümüzün bu imkandan yararlanması programlanmıştır. Önümüzdeki dönemde, özürlüler konusunda yapılan reform niteliğindeki düzenlemelerin en iyi şekilde hayata geçirilmesi sağlanacaktır.

Ayrıca, özürlülerimizin toplumla bütünleşmeleri, refah seviyelerinin, huzur ve mutluluklarının artırılması için önümüzdeki dönemde de yeni düzenlemeler yapmaya devam edilecektir. Özürlü vatandaşlarımızın istihdamını artırmak amacıyla, özel sektörde çalışan özürlülerin sosyal sigorta primleri Hazine tarafından ödenecektir.

Kaynak: yasadikca.com 
 

Bu haber toplam 2399 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.