1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Zeytinburnu Belediyesi, 2010’u Engelliler Yılı’ ilan etti.

Zeytinburnu Belediyesi, 2010’u Engelliler Yılı’ ilan etti.

Engelliler için daha yaşanabilir bir ilçe olmasını hedefleyen Zeytinburnu Belediyesi, 2010’u Engelliler Yılı’ ilan etti.

A+A-

Bu kapsamda ilçede yıl boyunca engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve çözüm yolları bulmak amacıyla sivil toplum örgütleri ile işbirliğine gidilecek ve etkinlikler düzenlenecek.

Zeytinburnu Belediyesi, Meclis'te oybirliğiyle alınan kararla 2010 yılını "Engelliler Yılı" olarak ilan etti. Başını meclisin engelli üyesi Cemal Merdan’ın çektiği, Mehmet Altuntaş, Abdulaziz Atalan ve Mehmet Türkmen’den oluşan AK Partili üyeler tarafından 2010’un "Engelliler Yılı" olarak ilan edilmesiyle verilen yazılı önerge, Zeytinburnu Belediye Meclisi’nin 5 Mart’ta yaptığı 6.Seçim Dönemi, 2.Toplantı Yılı, 3.birleşiminde oy birliği ile kabul edildi.

Engellilerin yaşam kalitesini artırmak için birçok alanda çalışmalar yürüten Zeytinburnu Belediyesi, kabul edilen önerge ile engellilerin yaşamını kolaylaştırmaya yönelik uygulamaları arttırarak ilçeyi AB standartlarına yaklaştırmayı hedefliyor.

Sosyal ve kültürel sorumluluk projeleriyle adından sıkça söz ettiren Zeytinburnu Belediyesi özürlülere yönelik çalışmalarını, Avrupa’da da yapılan sosyal rehabilitasyon, tıbbi rehabilitasyon ve mesleki rehabilitasyon gibi 3 temel başlık altında yürümektedir.

AKDEM’de bine yakın özürlüye ve ailesine; fizik tedavi ve rehabilitasyon, bireysel (özel) eğitim, grup eğitimi, psikolojik destek, sınıf eğitimi, el ve güzel sanatlar eğitimi, bilgisayarlı özel eğitim, hidroterapi desteği, psikiyatrik ve nörolojik destek, erken tanı çalışmaları hizmeti verilmektedir. Zeytinburnu Belediyesi yaptığı bu hizmetlerin yanında engellilerin hasta bezi, tekerlekli sandalye ve diğer medikal ihtiyaçlarını da karşılamaktadır.

Zeytinburnu Belediyesi, alınan kararla ilgili olarak, sosyal faaliyetlerinin arttırılması kapsamında; konferans ve seminerlerin düzenlenmesi, özürlülerin çevre şartlarının iyileştirilmesi ve mimari düzenlemelerin yapılması, özürlüler için yapılan çalışmaların, basın ve medya yoluyla halka duyurulması ve halkın daha fazla yararlanmasının sağlanması, bu konu ile ilgili çalışmaların web sitesinde AKDEM sayfasından duyurulmasına, yapılan çalışmaları anlatan broşür ve kitapçık hazırlanmasına,, özürlü istihdamı için işverenlerle görüşülüp, istihdama katkı sağlanmasını hedeflemektedir

Bu haber toplam 4006 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.