1. YAZARLAR

  2. Psk. Dan. Perihan DEMİRBAŞ

  3. VAJİNİSMUS KADER DEĞİL
Psk. Dan. Perihan DEMİRBAŞ

Psk. Dan. Perihan DEMİRBAŞ

Yazarın Tüm Yazıları >

VAJİNİSMUS KADER DEĞİL

A+A-

Hayat; zorlu anları olsa da güzel. Hayatta zevk alacağımız, tadını çıkaracağımız yaşantılar, tatlar, bizi bekliyor. Bizim engellerimizden kurtulabilmemiz koşuluyla! Engellerimizi, ertelediklerimiz, kaçındıklarımız, kaygılandıklarımızla biz yaratırız. Vajinismusta; sonradan oluşan bir kaçınma hastalığıdır.
 
Kadında cinsel ilişkinin olduğu anatomik bölgeye vajen adı verilir. Yurt dışındaki ve ülkemizdeki kaynaklar incelendiğinde; vajinanın girişindeki kasların istem dışı kasılarak, cinsel birleşmenin acılı ve imkansız olarak algılanmasına vajinismus adı verilir. Bu durumda bir kasılma, endişe, korku, tiksinme ve panik hali olur. Hasta; bacaklarının açılmasını engelleyecek boyutta gergindir. Gerçekte, cinsel ilişki sırasında, vajina kendini hazırlar. Normal şartlar altında; cinsel ilişki ağrı yapmaz, acı yapmaz. Yani kadın rahatsa, kendini kasmaz ise, sulanması tam olursa; ne ilk gece de, ne de onu takip eden günlerde de acı olmaz.
 
Vajinismus; onu yaşayan için, hayatın önemli perdelerinden birisidir. Perde öyle karanlık, öyle eski, tozlu, gizli, saçma, çoğu zaman bilinmez bir yeri örtmektedir ki, yaşayan kişi ne yapacağını bilemez. Gizlidir, anlatamaz; anlatır, anlaşılamaz. Kendini arafta hisseder, başa çıkamaz, çözemez, çaresiz bekler, ilişkilerinden, ilk gece kabusundan korkarak yıllarını geçirmiştir.
 
Çocukluk ve genç kızlık yıllarında duyduklarına, yalan yanlış ilk gece hikayelerinde, sohbetlerde, üstüne bir de ilk gece kabusu eklenir. Kimisi çarşaflar dolusu kanamıştır, kimisinin kanı durmamıştır, kimisi karısından şüphelendiği için ilk gece onu kesmiştir, babasının evine göndermiştir, aile bu durumu kaldıramamış, kızı kabul etmemiştir, namus önemlidir, namussuz yaşanmaz. Yüz karası olmamalısın, baban, ağabeyin, kocan, komşular, toplum, gazeteler, zar, gece, zifaf, gerdek, baskı baskı… Hem zaten cinsellikten erkekler zevk alır, kadının zevk alması hafifliktir, gereksizdir, erkeğe zevk vermek kadının görevidir, çünkü cinsellik erkeğin ihtiyacıdır…  vb. gibi birçok yanlış inanış ve yönlendirme, kadını; bilinçaltındaki korkularından korumak amaçlı, bilinçdışı bir seçimle vajinusmusa yönlendirir.
 
Vajinismusta; cinsel isteksizlik yaşanmıyor olabilir. Hatta; ‘ ilk gece bunu atlatacağım ‘ duygusu da olabilir. Ama ne yazık ki; o kaygılar kişiyle gelir. Ne gelinlikten bir şey anlaşılır, ne de düğünden. Pasta boğazına dizilir, nikahta olup bitenler hayal gibidir. Akşam ne olacak? Bu kez başarabilecek miyim düşüncesi ile kaygı peşindedir. Ne kötü bir kader ki; sadece kadınlara özgü böyle bir hastalık var…
 
Vajinusmus erkeklerinin yaşadıkları ise; reddedilmişlik, öfke, sorgulama, umutsuzluk, uzaklaşma. Bu duyguların sonucu başarısızlık korkusu, cinsellikten uzaklaşma, cinsel soğuklukta olabilir.
 
 Bu durumla baş etmek elimizde. Evlilikleri, balayının güzel günleri, tatlı heyecanları ile karşılamak dururken engellerimizle yıpratmadan sorunu çözelim.
 
Vajinismus; ne çözümsüz, ne çaresiz, ne de anlaşılmaz! Biliyorum söylemek kolay, anlatmak, yaşamak, çözmek zor, ama imkansız değil.
 
Çözüm için adım atın, BEKLEMEYİN, ERTELEMEYİN! Hayatın zevk ve güzellikleri hemen o perdenin altında...Psk.Dan. Perihan Demirbaş / Psikodrama Co-Terapisti
 
Algı Psikodrama & Psikolojik Danışma Merkezi 0312) 439 90 10

Bu yazı toplam 7167 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum