20 Mart 2018 Salı
  1. HABERLER

  2. PSİKİYATRİ

  3. Türkiye’de Antidepresan Kullanımı Neden Artıyor?

Türkiye’de Antidepresan Kullanımı Neden Artıyor?

Son dönemde yazılı ve görsel basında Türkiye’de de antidepresan kullanımının dikkat çekici ölçüde arttığı haberleri yer alıyor. Amerika’nın Sesi bu konuda, Memorial Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Cem Hızlan’a görüşlerini sordu

A+A-

Uzmanlar antidepresan kullanımı konusunda sık sık uyarılarda bulunurlar. Buna rağmen doktora gitmeden, eş-dost tavsiyesi ile antidepresan kullananların sayısı kolay kolay azalmaz. Amerika’da yapılan son kapsamlı araştırmalar antidepresan kullanımının hem iki katın üzerinde arttığını, hem de artık günlük, olağan stresle mücadele için bile antidepresan ilaçlara başvurulur hale geldiğini gösteriyor. Son dönemde yazılı ve görsel basında Türkiye’de de antidepresan kullanımının dikkat çekici ölçüde arttığı haberleri yer alıyor. Amerika’nın Sesi bu konuda, Memorial Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Cem Hızlan’a görüşlerini sordu.

Doktor Hızlan, antidepresan kullanımının artmasını bir toplumsal dönüşümden çok ilaçların halk arasında bilinilirlikleri ve tıp dışı yöntemlerle tavsiye edilerek popülerliklerinin artmasına bağlıyor. Artık psikolojik sorunlarında çekinmeden doktora gitme kararı alanların sayısının artmasının da ilaç kullanımındaki artışı körüklemiş olabileceğini belirtiyor Dr. Cem Hızlan.

“Bana İyi Geldi Sen de Kullanırsan İyi Olabilir”

Dr. Hızlan, “Bir insan görünüşte -zararlı ya da değil- herhangi bir ilacı kullanacaksa bunu mutlaka bir doktorun kontrolünde yapmalı” uyarısında bulunuyor. “Antidepresan ilaçlar genelde güvenli ilaçlar fakat özel durumlarda ciddi riskler yaratabiliyorlar” diyen Hızlan, “Farklı bir takım hastalıkların varlığında, örneğin belli kalp hastalıklarında bazı antidepresan ilaçlar tehlikeli olabiliyor” şeklinde konuşuyor.

Dr. Cem Hızlan, “İlaçlardan beklentilerin gerçekçi olması lazım” diyor. Gerçekçi olmayan beklentilerle ilaç kullanmak hem ilaca hem de o bilimsel yaklaşıma güveni sarsıyor uyarısında bulunuyor Hızlan.

“Antidepresanlar Çok Abartılıyor”

Hızlan, “Bir insanın sıkıştığı, zorlandığı dönemlerde ilaç kullanmasını sağlamak dışarıdan göründüğü kadar riskli ya da acele atılmış bir adım değil. Antidepresan ilaçlar etkileri açısından hem olumlu hem olumsuz anlamda çok abartılıyor. Antidepresan kullanımı sırasında siz yine belli sıkıntıları hissediyorsunuz ama ilaçlar kişinin kendi potansiyelini kullanabilmesini destekliyor. O yüzden bir doktorun kontrolünde antidepresan kullanımı riskli ya da aceleci bir tutum değil. Fakat ilaçtan ne beklenebileceğini kullanan kişinin net olarak bilmesi gerekir” diye konuşuyor.

Dr. Hızlan’a kamuoyundaki “hastalıkların ve yoğun ilaç kullanımının yurtdışından ihraç edildiği” yönündeki görüşü de hatırlatıyor ve fikrini soruyoruz. Hızlan, “Hastalıkları tanımlarken bu tanımların arkasına muhakkak birtakım araştırmalar ekleniyor. Bu araştırmaların ne kadarı ilaç sektörü tarafından destekli, ne kadarı bağımsız olarak yapılıyor. Hastalık olarak tanımlanan şeylerin pratikte ifade ettikleri neler diye bunu tartışıyor olmamız gerekir” diye yanıtlıyor.

Cem Hızlan ile yapılan söyleşiyi dinlemek için Tıklayınız

Bu haber toplam 5207 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.