• BIST 109.666
  • Altın 156,594
  • Dolar 3,8910
  • Euro 4,5831
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara -2 °C

MAKTUL-Ü, FAİL YAPAN ‘GAZETECİNİN ’ RUHSAL VE DÜŞÜNSEL PORTR

Psk. Mustafa Çetinkaya

Son günlerde genç kadınlara yönelik şiddetin görünürlük kazanmasının sosyolojik ve psikolojik dinamikleri çok boyutlu olarak irdelenebilir. Kadına karşı şiddet nitelik mi değiştirmektedir?  Yoksa medyanın şiddet haberlerini gündeme getirişi mi farklılaşmaktadır? Bir ölçüde medya şiddet ve ölüm olaylarını yansıtırken güzelliği dikkate almakta ve okunma ve izlenme kaygısı ile hareket ederek, bazı olaylara odaklanmakta, diğerlerini yansıtmamaktadır? Maktullerin, kifayetsiz muhteris bir gazeteci tarafından ‘Famme Fatele’ tiplemesi altında değerlendirilmeleri dışında,  kriminal açıdan ortak başka özellikleri varmıdır?

Editörler Haberleri Yansıtırken Görsel Malzemeyi Nasıl Seçmektedirler?

Nihal Bengisu Karaca’nın “Maktulün bir femme fatale olarak portresi” adlı yazısını okurken içimde bir öfke belirdi. ‘Gazeteci’ ve ‘aydın’ kimliği taşımaya çalışan, eşek yükü ile kitabı nasıl okuduğu malum bilirkişimiz, maktullerin güzellikleri ve bakımlı olmaları üzerinden durumu analiz etmeye çalışmış. Baudrillard’a atfen Famme Fatel, güzelliği ile baştan çıkartan, kadın tiplemesi ile maktulleri etiketlemiş. Burada eleştirilmesi gereken, medyanın maktullerin güzelliklerini ve bakımlılığını ön plana çıkartma çabasıdır. Editörler haberleri yansıtırken görsel malzemeyi nasıl seçmektedirler?

Tarihsel açıdan, aşkı ve şehveti temsil eden kadın tanrıçalar (Babilde İştar, Sümer’de İnanna, Romalılarda Venüs, Yunanlılarda Afrodit) baştan çıkarıcı güzelliği ile kötülüklere neden olan kadın tipinin Famme Fatel’e uzanmadan önceki ilk örnekleridir. Bu düşünce yapısı semavi dinlere de bazı tarikatlar aracılığı ile sokuşturulmaya çalışılmaktadır.  Acaba bu yazıyı yazarken gerçekte Baudrillard’an mı yoksa var oluşunun kaynağı olan farklı tür bağlılığı ve aidiyeti olduğu başka bir düşünsel iklimden mi etkilenmektedir?

Famme Fatale Tipi Karşısında Erdemi Temsil Eden Kadın Kimdir?

Dahası edebiyatta ve mitolojide şehveti kamçılayan, kötülüklerin nedeni kadın tiplemesi karşısında erdemi ve fazileti temsil eden kadın tiplemesi vardır.  Hanımefendiye, bu durumda baştan çıkartan kadın karşısında fazileti temsil eden kadın tiplemesinin ne olduğunu sormak gerekir? Yoksa giyimi ve bakımsız yüzü ile erdemi kendisinin mi temsil ettiği sanrısı içindedir?  

Bir Kadını, Vicdan Duygusunu Yitirmiş Bir Suçlu İle Söylemde Birleştiren Şey Nedir?

Psikolojide de mağduru suçlama ve güzelliğinden dolayı ölümü hak ettiği noktasından dayanak alma vicdan duygusu olmayan patolojisi bulunan faillerin yaptığı bir değerlendirmedir.  Bir kadını, vicdan duygusunu yitirmiş bir suçlu ile aynı söylemde birleştiren şey nedir? İnsanlar farklı olana öfkeli olabilirler, çünkü farklılık bir noktada kendi olamadıkları beklide alttan alta imrendikleri olabilir. Maktul, karşısında failleri savunur duruma düşmenin altında acaba kendi gibi olmayan kadını ötekileştirme sığlığının eğitimle ya da birkaç kitap okuma ile giderilemediğinin bir göstergesi midir? 

Bu Yazı En Hafifi İle İnsanların Ruhlarına Yapılan Bir Tacizdir!

Özellikle yaşamsal konularda, can kaybı durumunda sözleri ölçüp biçerek kullanmak gerekmektedir. Maktullerin güzelliklerinin ve bakımlı olmalarına vurgu yaparak imalarda bulunmanın, onların yakınları üzerinde yaratabileceği travmanın boyutlarını düşünebiliyor vasıfta olmak insanlık gereğidir. Bu en hafifi ile maktul yakınlarına ve ölümle sonuçlanmasa da şiddete maruz kalmış kadınlara uygulanan bir duygusal şiddettir. İnsanların ruhlarına yapılan bir tacizdir!

Basın Özgürlüğü Suçu Meşrulaştırma Özgürlüğü Değildir!

Bu yazı içerik itibari ile en hafifiyle basın yolu ile suçu ve suçluyu övme, meşru göstermektir. Bir müdafi vekilinin bile dilinden çıkamayacak sözlerin, ifade özgürlüğünün şemsiyesine giremeyeceğini bilmek, bir ölçüde kendin bilmek gereklidir. Nihal B. Karaca hanımefendiye basın özgürlüğünün insanlık onurunun üzerinde olmadığını, suçu meşrulaştırma özgürlüğü olmadığını hatırlatır, Habertürk’ü genel yayın yönetmeni Fatih Altaylı’nın şahsında bu ayıbı temizlemeye davet ediyorum.

            Şiddet ve ayrımcılık nerede ise onun karşısında bulunmak insan olmanın gerekliliğidir.  Kadına karşı şiddeti bazı kadınların meşrulaştırma eğiliminde olduğu bir dönemde biz erkeklere de çok görev düşmektedir. Cinsiyetlerden bağımsız, her türlü şiddetin ve ayrımcılığın karşısında durmak için ses çıkartmak durumundayız. 

Sevgiyle kalın,

Bu yazı toplam 2850 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
yazar
2009-04-28 01:15:44
Anlamak çaba ile olur!
Merhaba bu yazı bir eleştiri yazısı, dolayısı ile eleştirdiğim yazıyı anlatacakam 4 sayfadan uzun bir yazı olur ki, ozaman okunaklı olma imkanı kalmaz. Keze bir zahmet anlamak istiyorsanız, internetten yazıya ulaşıp okuyup sonra bu yazıyı okuyabilirsiniz. Onun dışında bu canımlı cicimli samimiyeti nereden buluyoruz anlayabilmiş değilim.
Mahsun Günsağ
2009-04-25 14:02:47
Bi anlatabilsen...
Açıkçası yazarın saçmaladığını düşünüyorum... çünkü anlaşılmayan şey saçmalıktır. Hani bazı klasik metinler ağırlığına binaaen okuyanı tarafından anlaşılmaz ya bu öle türden değil... Tamamen yazanın duygusal reaksiyonu ifade düzlemine kuralsız bir şekilde yansıdığı içindir... Öfkeli ruh Entellektüel ifade biçimiyle haşir neşir olmuş. İşin kötü tarafı bu karışımdan bir ürün çıkmamış... Bengisuyun yazısını anlatmamışsın... kendin okumuş eleştirmişsin... ne yazdığını bizede söyle... değerlendirip karar verelim. Yani Çakma Yazar Ahmet Hakanın tabiriyle yazara şunu söylemek istiyorum... Mustafacığım yazını ve tepkini ifade ediş biçimini beğenmedim... Biraz daha çalışmalısın... Sonraki derste göreyim seni... Otur SIFIR VERDİM SANA
Hülya Özgökçen
2009-04-25 10:59:14
Dar açıdan
Hanımefendi egemen görüşe uygun olarak kendini ifade etmiş. Bu biraz da doğalgazdan zehirlenip içimizi yakan zavallı gençlerin bulunduğu şehirdeki sorumlu müdürün "efendim gençlerden birinin üstü çıplaktı" diyerek orda başka olaylar yaşandığını ima etmesine ve suçunu böyle örtmesine benziyor. Bu kafalara yazıklar olsun diyorum. Konuyu irdelediğiniz için de tebrik ederim.
Yazarın Diğer Yazıları
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim