1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Erkekler Belirgin Göğüsten Nasıl Kurtulur?

Erkekler Belirgin Göğüsten Nasıl Kurtulur?

Jinekomasti, erkeklerde çeşitli yaşlarda, o yaşın özelliğine bağlı olarak değişebilen sebeplerle görülebiliyor.

A+A-

Buluğ çağındaki erkeklerin yüzde 30’unda meme başının altında fark edilen şişme, sertleşme genellikle kendiliğinden kayboluyor ve ameliyat gerektirmiyor. Sonraki yıllarda meme başı dışında, bütün memenin büyümesi, hatta bazı hastalarda kadın memesi görüntüsü vermeye başlaması ise erkekler tarafından istenen bir durum değil.

Çoğunlukla jinekomasti’de, hem meme dokusunun kendisinin hem de çevredeki yağ dokusunun artmış olduğunu belirten Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Dr. Murat Pençe, jinekomastinin nadiren özel bir sebebe bağlı olarak gelişebildiğini söylüyor. Plastik cerrahların klinikte hastayı değerlendirirken bu konuyu da göz önünde tuttuklarını vurgulayan Dr. Pençe, erkekleri zor durumda bırakan jinekomastinin tedavi edilebilir bir sorun olduğunu söylüyor:

“Büyüme–delikanlılık çağındaki hastalarda bu şekil bozukluğu durumdan utanma nedeni ile çocuğun sosyalleşmekten, spor yapmaktan, havuza, denize gitmekten uzak kalmasına ve böylece, çoğunlukla zaten var olan fazla kilo probleminin de kısır döngüye girmesine neden olur. Biz jinekomasti probleminden kurtulan çocukların çok kısa zamanda spor aktivitelerine ve arkadaş gruplarına derhal dönebildiklerini ve psikolojik olarak daha kendine güvenen bireyler haline geldiklerini, erken dönem kontrollerde bile, doktorla olan görüşmelerde daha güvenli göründüklerini gözlemekteyiz.

JİNEKOMASTİ AMELİYATLA DÜZELTİLİYOR

Daha ileri yaşlarda da, bilhassa kilo problemi olan erkeklerde benzer bir durum ortaya çıkabilmekte ve aynı genç insanlarda olduğu gibi hastayı rahatsız edebilmektedir.

Jinekomasti düzeltilebilen bir durumdur. Hastaların çok büyük çoğunluğu sonuçtan memnun kalır. İşlem, ameliyathane şartlarında yapılacak kısa bir liposuction ve eğer meme başı altında kalan meme dokusu belirgin ise, bunun küçük bir kesiden kısmen çıkarılmasından ibarettir. İşlemin 1 saat çerçevesinde bitmesi beklenir. Bu çapta bir işlem sonrası hastanede kalmak gerekmez, aynı gün eve dönülebilir. İşlemden sonra bir süre özel bir korse tavsiye edilebilir. 4-5 gün istirahattan sonra hastamız işine, okuluna, 15 gün sonra da tamamen normal günlük faaliyetine tekrar başlayabilir.

Özetle, jinekomasti bireyleri sosyal hayat ve spordan, özellikle de denizden, havuzdan uzaklaştırabilen, kişide çekingenliğe ve güvensizliğe neden olabilen bir durum ama aslında çözümü zor değil. Bu konuda eğitimini tamamlamış bir plastik cerrahın yapacağı kısa sayılabilecek bir ameliyatla problem halledilebilir.”

ntvmsnbc

Bu haber toplam 14793 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.