1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Engellilerin Yeni Umudu: UZAY TERAPİSİ

Engellilerin Yeni Umudu: UZAY TERAPİSİ

Alanya'da ilk defa ’Uzay Terapi Metodu’ Özel Yağmur Damlası Özel Eğitim Merkezi tarafından uygulanmaya başlandı. Bu yöntem ile engelli çocuklar yürüyüp koşabilmenin umudunu taşıyor.

A+A-

Aktüel Psikoloji / Haber Merkezi


Özel Yağmur Damlası Özel Eğitim Merkezi ’Uzay Terapi Metodu’nu öğrencilerine uygulamaya başladı. Alanya'da ilk olarak kullanılacak olan bu yöntem ile engellilerin egzersiz programı ile ilerlemesi ve gelişimini hızlandırmasına da yardımcı oluyor. Söz konusu sistemle ilgili olarak açıklamalarda bulunan Özel Yağmur Damlası Özel Eğitim Merkezi Sahibi Zahide Bekar, ’Uzay Terapi Metodu’nun yoğun ve spesifik bir egzersiz programına dayandığını, tedavide patolojik reflekslerin elenmesinin yanında yeni, doğru ve işlevsel hareket paternlerinin yerleştirilmesinin de oldukça önemli olduğunu söyledi. Bekar, "Elastik bant sistemi sayesinde birbirine bağlantılı, yelek, şort, dizlikler ve ayakbant bileşenlerini içeren yumuşak, propriosetif ve dinamik bir ortez olarak öne çıkan sistem, çocuğun ilerleme ve gelişimini hızlandırmak için yoğun egzersiz programlarımızda kombine ettiğimiz güvenilir ve etkili bir araç" dedi.

ZAYIF KASLARIN KUVVETLENMESİNDE FAYDALI
Sistemin yaklaşık 180 kilogramlık metal aksanıyla rehabilitasyon alanında çok büyük bir katkı sağladığını savunan Bekar, zayıf kasların kuvvetlendirilmesinde kullanma fikrinin de 60 yıldan bu yana süre gelen ve önce Polonyalı dünyaca ünlü Ortopedi Uzmanı Prof. Dr. Dera tarafından geliştirildiği bilgisini verdi. Bekar, "Mantık oldukça basit; zayıf kas yer çekimi kuvvetine karşı koymada başarısızdır. Buna göre egzersiz yapan engelli birey tamamen askıda tutularak ve ağırlık kuvveti ortadan kaldırılarak hasta hareket başlatabilir işte işin hikayesi de bundan sonra başlıyor. Düşük derecede uygulanan dirençle ve eklem hareket açıklığı arttırmak için verilen destekle birlikte kas grubunun kuvvetlenmesi ve fonksiyonel iyileşme elde edilebilir.

"DENEYLERDE BAŞARI SAĞLANDI"
Bilimsel testler sonucunda 'Uzay Terapi Metodu' ile deneklerin yüzde 90’nın uygulamayla birlikte kendi başına dönmeyi başardığına dikkat çeken Bekar, bunu yanında deneklerin yüzde 49’nunu emeklemeyi öğrendiğini, yüzde 75’inin yardımsız oturmayı başardığını, yüzde 39’unun bağımsız ayakta durma yeteneğini kazandığını, bunun yanında da yüzde 33’ünün yardımcı cihazlar olmadan yürümeyi öğrenirken, yüzde 21’nin de bağımsız yürüme yeteneği kazandığı bilgisini verdi.

KARAMAN'DA DA UZAY TERAPİSİ YÖNTEMİ UYGULANMAYA BAŞLANDI.

Öte Yandan Karaman'da faaliyetlerini sürdüren Karamanoğlu Mehmetbey Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Mer kezi yetkilileri, “Kurumlarında bedensel engelli öğrencilerin tedavisine yönelik "uzay terapisi" yöntemi 25 Ağustos Salı günü hizmete soktu.

Uzay Terapi Nedir? 

Bu buluş kas ve eklemlere değişik yönlerde, değişebilir kuvvet ve destek uygulanması amacıyla oluşturulmuş yumuşak giyilebilir bir ortez sistemidir. Görmek için tıklayınız.

Uzay Terapi

Uzay Terapi Methodu, serebral palisi, gelişim geriliği travmatik beyin yaralanması gibi nörolojik bozukluklar için çok heyecan verici bir yaklaşım. Fakat farklı teknik ve methodların en iyi özelliklerini birleştiriyor ve temelleri egzersiz fizyolojisine dayanan sağlam bir mantığı vardır.Anahtar nokta katılımcının kendi ihtiyaçları, güç ve zaaflarına dayanan bir kuvvetlendirme programı. Artan kuvvet, genellikle kendini günlük yaşam aktivitelerinde gösteriyor.

Uzay Terapi Methodu, yoğun ve spesifik bir egzersiz programına dayanıyor. Tedavide patolojik reflekslerin elenmesi ve yeni, doğru ve işlevsel hareket paternlerinin yerleştirilmesinin çok büyük bir önemi vardır.Uzay Terapi Methodu, çeşitli araçlardan yararlanır. Bir taneside Ortostatik terapi giysisi denilen yumuşak dinamik Propioseptif ortez. Uzay Terapi Methodu vücudu mümkün olduğu kadar normale yakın bir şekilde dezeltir. Doğru postüral düzgünlüğü yeniden sağlamanın kas tonusu, duyu ve vestibular fonksiyonu normalize etmede çok önemli bir rolü vardır.

Uzay Terapi Egzersiz Ünitesi, istenen hareketleri izole etmek ve bu hareketten sorumlu kas gruplarını kuvvetlendirmek için kullanılır. Uzay Terapi Egzersiz Ünitesi hareket açıklığı, kas ve eklem esnekliğinin yanında fonksiyonel becerilerin kazanılmasınıda sağlar. Uzay Terapi Methodu her bir bireyin büyüme ve gelişimini arttıran yapısal bir programdır.

Haber Alanya Gazetesi & http://www.uzayterapi.net

Bu haber toplam 5285 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum