1. YAZARLAR

  2. Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

  3. Duanın psikolojik faydaları
Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

Uzm. Psk. Ceyda ŞENEL

Yenişafak
Yazarın Tüm Yazıları >

Duanın psikolojik faydaları

A+A-

Müslüman, Yahudi, Hıristiyan, doğulu, batılı siyah, beyaz, kim olursanız olun hiç fark etmez. İnancın ne kadar güçlü bir silah olduğunun farkındasınız demektir. Kimisi, anlatacaklarımın bilimsel geçerliliği yok diyebilir ama aslında, pozitif bilimlerin hepsini içine alan bir geçerliliğe sahip inanç. Bunun da en güzel ispatı, yaşanıp denenmiş örnekler.

Çok ciddi kalp problemleri olan ve anjiyoplasti yapılması gereken 150 hasta, Duke

Üniversitesi Tıp Merkezi yöneticisi Mitchell W. Krucoff tarafından tesadüfi bir seçimle tamamlayıcı beş terapiden birini almaya yönlendirildi. Bu terapiler stres atma, şifalı eller, güzel sözler rehberliği, başkaları için dua edenler ile korumak veya hiç bir tamamlayıcı terapiyi almamaktı. Operasyona başlanmadan en az bir saat önce, Budistler, Katolikler, Moravyanlar, Yahudiler, Hıristiyanlar gibi tüm dünyadan yedi çeşitli mezhebin dua grupları, Kardiyolojik operasyonlar esnasında bu özel hastalara dua ettiler. Hastalar kendilerine dua edildiğini hiçbir şekilde bilmiyorlardı. Böylece kendileri için dua edilen grup diğer tamamlayıcı terapileri alan hastalardan daha az komplikasyon geçirdiğini bildirildi. Duanın niçin en iyi tedaviyi-sonucu ürettiğine dair herhangi bir tatmin edici bir açıklama olamamasına rağmen, hastaların iyileşmeleri ölçüldüğünde en iyi yöntemin bu olduğu görülmüş. Niçin olduğu anlaşılmasa bile, hastaların nasıl düzeldiği ölçülebilmiş.

Bu çalışma, Amerikan Kalp Gazetesinde baş makale olarak da yayınlanmış.

Psikolojik sorunların bir kısmında, tedaviyi destekleyici yöntemler olarak sıkça kullanılan meditasyon tekniklerinden Yoga, Zen, Transandantal Meditasyon da problemin kısa sürede çözülmesinde yardımcı olan unsurlardan. Geçenlerde Zeytinburnu Belediyesi'nde bir seminer verdim. Dinleyicilerden bir soru geldi. Namaz kılmak da bir meditasyon tekniği olabilir mi? diye. Evet, olabilir elbette. Dediğim gibi dua sıkı bir inançla birleştiğinde, başlı başına İyileştirici bir özelliğe sahip olabiliyor. Özellikle Depresyon, Öfke kontrolünde yaşanan problemler verebileceğim örneklerden bazıları. Hayatta bazı şeyler için elle tutulur kanıtlar aramayı bırakıp inancınızın nerede olduğuna bakarsanız eğer, belki de mucizelerin varlığına tanık olabilirsiniz.

Bu yazı toplam 5901 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum