1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Çocuklara Merak Duygusu Öğretilmeli

Çocuklara Merak Duygusu Öğretilmeli

Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Dombaycı, çocuklarda merak duygusunun aşılanması gerektiğini açıkladı.

A+A-

 Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Dombaycı çocuklarda merak duygusunun aşılanması gerektiğini söyledi.

Düzce Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı tarafından hazırlanan, Gazi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Mehmet Ali Dombaycı'nın katılımıyla "Eğitim Felsefesi ve Düşünme Eğitimi" temalı söyleşi gerçekleştirildi.

Üniversitenin Konferans Salonunda gerçekleştirilen söyleşinin açılış konuşmasını Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Sınıf Öğretmenliği Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Taner Atmaca yaptı. Atmaca konuşmasında "Soran, sorgulayan, irdeleyen bir zihne sahip birey ile merak uyandıran soruları kendine ve etrafındaki bilgelere soran kişi öğrenmeyi doğru kanaldan gerçekleştiriyor demektir. Felsefe, evrende ve hayatta olan biteni sorma ve bu sorulara cevap bulma eylemidir. Öğrenme eyleminin arkasındaki en güçlü duygu meraktır. Merak etmeyi tetikleyecek, merak ettiklerimize uygun cevaplar bulacağımız yöntemi bize öğreten ise felsefedir" dedi.

Dr. Mehmet Ali Dombaycı "Eğitim Felsefesi ve Düşünme Eğitimi" konulu söyleşide "Çocuklara merak duygusunu aşılamamız gerektiğini onlara merak duygusunu, olaylara farkı yaklaşmayı, olaylar karşısında farklı metotlar geliştirmeyi öğretmemiz lazım" dedi.

Alışkanlıklarımız ile düşüncelerimiz arasında paralellik olduğunu felsefeyi kullanarak olaylara tersinden bakmayı öğrenmemiz gerektiğini belirten Donbaycı, Söyleşinin sonunda öğrenciler tarafından sorulan soruları yanıtladı.

Dr. Mehmet Ali Dombaycı'ya, Eğitim Fakültesi Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Hasan Kağan Keskin tarafından plaket verilmesi ile söyleşi sona erdi.

Bu haber toplam 4176 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.