1. HABERLER

  2. AİLE SAĞLIĞI

  3. Ateşlenirse Telaşlanmayın!

Ateşlenirse Telaşlanmayın!

Çoğu zaman ateş endişeye neden olması gereken bir durum değil. Uzman önerileriyle çocuğunuzun ateşini nasıl düşürebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

A+A-

Çoğu zaman ateş endişeye neden olması gereken bir durum değil. Uzman önerileriyle çocuğunuzun ateşini nasıl düşürebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yanaklar kıpkırmızı, gözler küçücük, alın cayır cayır yanıyor, ama buna karşı eller ve ayaklar daha serin. Teşhis: Çocuğunuzun ateşi var! Yetişkinlerle karşılaştırıldığında bebekler ve çocuklar daha sık ve daha şiddetli ateşleniyor. Bunun nedeni; merkezi beyinde bulunan ısı ayarının henüz tam olarak gelişmemiş olması. Bu nedenle ateşe sebep olan faktörlerle karşılaşıldığında termometre yükseliyor ve aynı şekilde ısı ani bir biçimde tekrar düşebiliyor.

Kadıköy Şifa Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Yaşaroğlu Erkum, sorularımızı yanıtladı.

Neden ateşleniriz?

Vücut, enfeksiyonlara (bakteri ve virüsler) ateş ile cevap verebilir. Çoğu zaman da ateş daha sonra gelecek olan bir hastalığın ilk belirtisi de olabilir. 39-40 derecelik ateşte dolaşım sistemi uyarılır ve bununla birlikte bağışıklık sisteminin savunma mekanizması devreye girer. Virüsler ve bakteriler öldürülür veya çoğalmaları engellenir. Anne - babalar için önemli olan şunu bilmeleri: Ateşin yüksekliği hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi vermez. Ateş, vücudun savunma mekanizmasının çalıştığının bir göstergesidir.

Vücutta neler olur?

Beden, hastalığa neden olan faktörlere karşı koyabilmek için normal ısısını yükseltiyor. Vücudumuzda şu değişiklikler gözlemleniyor:

l Kalp atışının hızlanması
l Daha hızlı nefes alıp verme
l Ateş yükseldiğinde titreme nöbetleri

Ne zaman doktora götürmeli?

Vücut ısısı makattan ölçüldüğünde 38 derecenin üstündeyse ateşten söz edilebilir. Uzmanların ateşte baz aldığı ölçüler şöyle:

- Isının yükselmiş olması: 37,5 - 37,9 derece
- Ateş: 38,0 - 39,4 derece
- Yüksek ateş: 39,5 - 40,0 derece
- Hayati tehlike: 40,5 derece ve sonrası

Hemen doktora gidilmesi gereken durumlar neler?

l Susmadan sürekli ağlıyorsa
l Yutkunamıyor ya da sıvı içemiyorsa
l Durumdan emin olamıyorsanız
l Tuvaletini yaparken ağrısı oluyorsa
l 24 saatten fazla ateşi varsa

Bu belirtiler yoksa vücut ısısı 38 derece üzerine çıkan çocuğunuza evde ilk müdahaleyi yapabilirsiniz.

Ateş nasıl doğru ölçülür?

- Makattan ölçüm: En emin yol. Ateşölçerin ucuna bir miktar yağ sürün. Çocuğu yan yatırıp dizlerini hafifçe bükün. Dijital bir ateşölçerle 30 saniye boyunca vücut ısısını ölçün. Ölçüm esnasında çocuğu oyalayın. Elde edeceğiniz sonuç koltukaltında alınandan yarım derece daha yüksek olacaktır.

- Ağızdan ölçüm: Yaşça daha büyük çocuklar için uygundur. Ateşölçer 2 - 3 dakika dilin altında veya yanak boşluklarında tutulmalı.

- Dikkat: Ölçümden 10 dakika önce alınan soğuk veya sıcak yiyecek, içecek yanıltıcı etki yaratabilir.

- Koltukaltı ölçümü: Çok yaygın bir yöntem olmasına rağmen güvenirlik oranı düşüktür. Ayrıca çok hareketli çocuklar için de uygun olmayan bir metot, çünkü ölçüm en az 3 dakika sürüyor.

- Kulaktan ölçüm: Minikler için en ideal yöntem kulak için özel termometreler. Üstelik hızlı sonuç vermesi nedeniyle sevilen bir ölçüm biçimi. Önemli olan doğru pozisyonu bulmak. Kulağın üst kısmını biraz yukarı çekerek ateşölçerin kulak zarına yaklaşmasını sağlamalısınız

Bu haber toplam 1689 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.