1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ELEKTROMANYETİK DALGALAR ASABİ YAPIYOR

ELEKTROMANYETİK DALGALAR ASABİ YAPIYOR

Prof. Dr. Osman Demircan, elektronik aletlerin yaydığı yüksek frekanslı manyetik dalgaların sinir sistemini etkilediğini söyledi.

A+A-

TV8 - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Osman Demircan, elektronik aletlerin yaydığı yüksek frekanslı manyetik dalgaların sinir sistemini etkilediğini, dolayısıyla insanların daha stresli, daha yorgun, daha kararsız hale geldiğini bildirdi.

      Prof. Dr. Demircan, yaptığı açıklamada, başta bilgisayar ve televizyon olmak üzere elektromanyetik dalga yayan ve evlerde sıklıkla kullanılan elektronik aletlerin yaydığı manyetik dalgaların, yüksek frekans içermeleri halinde, insan vücudundaki minerallerin elektronlarını kopardığını söyledi. 

      Serbest elektronların vücutta elektrik akımı oluşturduğunu, bu elektrik akımının sinir sistemini olumsuz yönde etkilediğini belirten Prof. Dr. Demircan, metal aletlere dokunulduğunda ortaya çıkan kıvılcımın bu etkileşimden kaynaklandığını ifade etti.

   SİNİR SİSTEMİNE ETKİSİ

      Prof. Dr. Osman Demircan, vücutta elektrik dalgalarının dışında serbest elektronların oluşturduğu elektrik dalgalarının, sinir sistemini olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

      Sinir sisteminin, beyin ile kaslar arasındaki iletişimi, zayıf elektrik dalgalarıyla yönlendirdiğini belirten Demircan, dolayısıyla insanların daha stresli, daha yorgun, daha kararsız hale geldiğini bildirdi.

 ÇIPLAK AYAKLA YÜRÜYÜN, YÜZÜNÜZÜ YIKAYIN

      Prof. Dr. Demircan, bu etkileşimi gidermenin en kolay yolunun elleri ve yüzü zaman zaman yıkamak, çıplak ayakla toprakta yürümek olduğunu söyledi.

      Elektromanyetik etkiden korunmanın bir başka yolunun ise elektronik aletlerin bulunduğu ortamlardan uzak durmak olduğunu belirten Prof. Dr. Demircan, şunları kaydetti:

      ''Elektronik aletlerin yaydığı yüksek frekanslı manyetik dalgalar, insan vücudundaki minerallerin elektronlarını kopararak sinir sistemini etkiliyor. Özellikle yaygın olarak kullanılan bilgisayar ve televizyon, manyetik dalgaları en fazla yayan elektronik aletlerin başında geliyor. Büyük bilgisayar ve televizyon ekranlarındaki yayınların yüksek frekanslarının insan sağlığına zararlı frekansları içermemesi için etkin yöntemler uygulamaya konulmaktadır.''

Bu haber toplam 2823 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.