1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bir Milyon Kişiden İsraile Lanet Yağdı

Bir Milyon Kişiden İsraile Lanet Yağdı

Türkiye'nin bir çok bölgesinden milyonlar sokağa dökülerek Terör devleti İsrail'i protesto etti.

A+A-
TİMETURK.COM - İstanbul Çağlayan meydanı tarihi bir güne şahitlik etti. Saadet Partisi'nin düzenlediği İsrail'i protesto mitingine 1 milyon kişi katıldı. İşte tarihi günden tüm ayrıntılar...

İsrail'in dün akşam başlattığı kara operasyonunun ardından partili partisiz yüzbinlerce insan Saadet Partisi'nin düzenlediği İsrail'i protesto mitingi için akın akın Çağlayan'a aktı.

Filistin ve Gazze ile dayanışma içinde olmak ve İsrail'i protesto etmek amacıyla gerçekleştirilen mitinge, 150'den fazla sivil toplum örgütü destek verdi. Sabah saatlerinden itibaren vatandaşlar Çağlayan Meydanı'na akın ederken, mitingin başladığı satlerde meydandaki kalabalığın sayısı 1 milyonu buldu.

Havanın soğuk olmasına rağmen bir milyon kişi meydanı doldururken, meydanda boş yer kalmamaması nedeniyle kalabalık çevre sokak ve caddelere taştı. Meydanda İsrail'e büyük bir öfke vardı. Pankartlarla bu öfke dile getirilirken yer yer İsrail bayrakları da ateşe verildi. Filistin ve Türk bayrakları yan yana dalgalanırken yüz binler yaşanan insan katliamına tepkilerini dile getirdi.

Saadet Partisi tarafından organize edilen mitinge Türkiye'nin dört bir yanından katılım gerçekleşti. Mitinge katılan kalabalık, ellerinden Türk ve Filistin bayrakları ve İsrail'e lanet okuyan pankartlar taşıdı. 

"İsrail Gazze'den defol" pankartları taşınırken, şiddetli yağmura rağmen kadınlar ve çocuklar da mitinge büyük ilgi gösterdi. 

ERBAKAN, ABD'YE SERT ÇIKTI

Saadet Partisi'nin Çağlayan'da düzenlediği mitinge Ankara'dan canlı yayınla katılan Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan bir konuşma yaptı.

KURTULMUŞ'TAN SERT TEPKİ

Mitingde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un İsrail'e tepkisi sert oldu.

"Bismillahirrahmanirrahim" diyerek konuşmasına başlayan Kurtulmuş, Fetih Suresini okudu. Numan Kurtulmuş'un partisi tarafından Çağlayan Meydanı'nda organize edilen mitingdeki açıklamaları şöyleydi: "Rabbinin Mescid-i Aksa'dan Mescidi Haram'a gönderdiği kutlu Peygamberi'n ümmeti, Filistin topraklarını Müslümanlara açan Hazreti Ömer'in torunları, Selahaddin-i Eyyübi'nin torunları, Osmanlı beş parasızken kendisine borçlarını ödemeyi taahhüd eden siyosintleri yıkılın karşımdan, şehit kanıyla alınan topraklar para ile satılmaz diyen Abdülhamit'in torumları, adaletten yana olan aziz insanlar, kalbi daima orada atan aziz Müslümanlar hepinize selam olsun."

BU ZULMÜ SEYREDENLERE YUH OLSUN, YAZIKLAR OLSUN

"Bizzat siz vakarınızla tarih yazıyorsunuz, hepinizden Allah razı olsun. Dünyanın neresinde olursa olsun yeter artık bu zulmü durdurun diyen herkese selam olsun. Gazzeyi savaş alanına çeviren, ana kuzusu yavruları katleden bebek katilleri. yeni yüzyılın soykırımcıları, size de lanet olsun, elleriniz kurusun, geleceğiniz kahrolsun. Bu vahşete ürkek seslerle arka çıkan kendisini gelişmiş zanneden ülkelerin yöneticileri, her vesilye ile insan haklarından, demokrasiden, bu vahşice insanlık suçunu seyreden gelişmiş ülkelerin yöneticileri, koltuklarını korumak uğruna, müslüman kardeşlerinin katledilmesine seyirci kalan bazı İslam ülkelerinin yöneticileri, sizlere de yuh olsun, yazıklar olsun."

YAHUDİLERİ BİZİM ECDADIMIZ KURTARDI

"Çocuklar niçin ölüyor Filistin'de? Neden Batı Şeria bu ateşin altında kalıyor. Nerde BM, nerde AB, nerde İKÖ, nerde insanlık, nerde Müslümanlık. Yazıklar olsun. Ey İstanbul, ey Çağlayan, sizin bu sesiniz bütün dünyada çağlıyor. Bugünden sonra hiç bir hükümet bu sese sessiz kalamayacak ve Filistin'deki zulme müdahale etmeye mecbur kalacak inşallah. Bu vahşetten anlamakta zorlandığımız şudur, tarih boyunca ne zaman Yahudi milleti soykırımla karşı karşıya kalsa onları Müslümanlar kurtardı. Şarkın büyük komutanı Selahaddin Eyyübi, geldi ve onları kan revan içinde olmaktan kurtardı. Kiliseleri açtı, sinagogları, havraları açtı. 401 sene 3 ay 16 gün Osmanlı... Bir tek Yahudi ve Hıristiyan'ın kılına dokunmadı. Ve sonra İngilizler geldi. Almanya'da Hitler yahudileri kesti, fırınlara doldurdu. Hepsine Osmanlı kucağını açtı. Yahudi milletini bizim ecdadımız kurtarmıştır, şimdi nasıl oluyor?"

FİLİSTİN'E İSTANBUL GİBİ SAHİP ÇIKMAK GEREK

"Ama gelin görün ki, kendilerine yapılan bütün zulümlerin acısını Filistin'deki masum halktan çıkartıyor. Elleri kurusun. Bugün burada bir tarih yazıyorsunuz ve diyorsunuz ki, 'Dayan ey Filistin. Biz geliyoruz. Yeniden geliyoruz inşallah.' Türkiye, sıradan bir ülke değildir. Bir birikimin özetidir. O özetin ruhu da bugün burada Çağlayan meydanındadır. Biz olayları sadece televizyon ekrarından seyredemeyiz. Filistin'in tapuları bizdedir biliyoruz. Filistin'in tapuları bizdeyse bize de Filistin'e kendi memleketimiz gibi sahip çıkmak düşer. Biz Türkiye'den basit sözlerle değil, bu meselede taraf olan Filistin'in tapularına sahip bir ülke olarak yüksek sesle konuşmasını ve icraat yapmasını bekliyoruz."

GÜN GELECEK BUNLARIN HESABINI SORACAĞIZ

TÜRKİYE'NİN ACİL OLARAK YAPMASI GEREKEN 9 ŞEY

"Türkiye ne yapmalı. İnanıyorum ki sizin bu kararlılığınız Türkiye'nin elini kuvvetlendirecek. Hükümet İsrail'deki Büyükelçimizi derhal bugün geri çekmeli. Millet burada, cumhur burada. Milletin tamamı Büyükelçinin çekilmesini istiyor. Suriye-İsrail barış görüşmelerinden derhal geri çekilmeli. TBMM'deki İsrail dostluk grubundaki vekiller istifa etsinler dedik. Dün itibariyle grubun tamamı istifa etti. İstifa edip alınlarındaki bu üyeliğin tarihi bir kara leke olarak kalmasına müsade etmeyen vekillere teşekkür ediyorum. Türkiye, BM Daimi Konseyi'ndeki geçici üyeliğini de kullanarak uluslararası camiayı harekete geçirmeli. Şu anda Gazze'de devam eden olaylar açık bir soykırım, bir savaş suçudur. Bir zamanlar Karadziç ve Miloşeviç de diyordu ki batı dünyası arkamda. Nereye gittiler... İsrail'in bu savaş kararındaki bütün isimlerin uluslararası arenada yargılanması için Türkiye bütün altyapıyı hazırlamalıdır. Gün gelecek bütün bunların hesabını soracağız. Kimsenin yanına kar kalmayacak. Türkiye yardım faaliyetlerine öncülük etmeli ve koordinasyonu sağlamalıdır. Şu anda Gazze'de yardım götüren bütün yardım kuruluşlarına yürekten teşekkür ediyorum.

İsrail ile ilgili askeri anlaşmaları iptal ettiklerini derhal açıklamalıdır. Konya'da eğitim uçuşu yapan İsrail uçaklarına asla izir verilmemelidir. Konya'mızın semaları katil İsrail'in savaş uçaklarının asla uçuş alanı olamaz. Türkiye şu anda İsrail'de İsrail'i8n saldırılarıyla en azından 4 binin üzerinde yaralı kardeşimiz vardır. Bunların bir an evvel Türkiye'ye taşınması için de mutlaka bir hava köprüsü kurulmalı. Bunlar mutlaka yerine gitirilmeli. Buradaki mahşeri kalabalık bunu gösteriyor."

"Bu bölgede Müslümanlar, Hıristiyanlar ve Yahudiler birlikte yaşıyor. Sorun bu değildir. Müslümanlar ne zaman bu bölgelere egemen olduysa barış geldi. Sorun bütün insanlara tepeden bakan siyonist zihniyettedir. Sorunun kaynığı da çözümü de basittir. Yeniden bu topraklarda herkes için adalet diyen bir zihniyetin bizim sesimizin yeniden hakim olmasıdır. Diyoruz ki, dayan mazlum halklar yeniden biz geliyoruz. Biz ancak ve ancak zalimlere düşmanlık ederiz. Kahrolsun zalimler. Sizin ayağa kalktığınız gibi bütün zalime karşı olanlar ayağa kalkacak. Bu böyle olmadıkça asla zalimler diz çökmeyecektir. Önce Müslümanlar arasında birliği sağlayacağız. Filistin mücadele saflarında yer alan bütün kardeşlerimiz, hepiniz bir safa geçiniz. Hepiniz katil siyonist rejimi diz çöktürmek için bütün gücünüzle mücadele ediniz."


Mitingde Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da bir konuşma yaptı.

"AYAĞA KALK EY İNSANLIK, YA SESSİZ KALACAĞIZ YA DA BUGÜN HAREKETE GEÇECEĞİZ"

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, şöyle konuştu: "İsrailli yönetiminde eli kanlı katiller var. İsrail Büyükelçisi istenmeyen adam ilan edilmeli. İsrail'i yöneten eli kanlı katiller yargılanmalı. Bunun için dün suç duyurusunda bulunduk. İsrail malları boykot edilmelidir. Onlar sanıyor ki biz sussak mesele kalmayacak halbuki biz sussak tarih susmayacak. Onlar sanıyor ki bizden kurtulacaklar. Bir Muhammed ölür, bin Muhammed doğar. Diren Filistin, diren şerefin için, diren Hazreti Hüseyin için diren. Çağlayan bu gerçeği haykırıyor. Artık susmayacağız, bu gün Filistinlilere destek vermek için geldiğimiz Çağlayan'a İsrail'in yokoluşunu kutlamaya geleceğiz inşallah. Filistinlilere sahip çıkmak insanlık görevidir. Okulları, hastaneleri yıkılan insanlara sahip çıkmak insanlık görevidir. Yapabilecek bir şey mutlaka vardır. Ayağa kalk ey insanlık, ya sessiz kalacağız ya da bugün kaherekete geçeceğiz."

Gündoğdu'nun konuşmasının ardından alanda toplanan yüzbinler 'Kahrolsun İsrail' sloganları attı. Zaman zaman Filistin davasını anlatan marşların çalındığı dikkat çekti. 

Daha sonra Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş'un adı anons edildi. Kurtulmuş  kürsüye çıkarak kalabalığı selamladı. Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın oğlu Fatih Erbakan da mitinge katılarak destek verdi.  

İKİ YÜZLÜ DÜNYA NEREDE?

Hak-İş Başkanı Salim Uslu, İsrail'in devlet terörünü bir yaşama biçimi olarak benimsediğini belirterek şunları söyledi: 

"Bugün Türk askeri dün Kore'de, Bosna'da olduğu gibi Filistinlilerin yanında olmalı. Önce havadan, sonra denizden ve karadan Gazze'ye girdi. Burada uluslararası hukuk çiğneniyor. Burada şunu iyi görmek lazım. Filistin'e, Suriye'ye, Lübnana defalarca saldıran İsrail, Hizbullah'tan defalarca sopa yedi. Şimdi bu yenilgileri kabullenmeme psikolojisiyle travmatik bir vaka haline getirdi. Hırsını çocuklardan kadınlardan çıkartıyor. Uygar dünya iki yüzlü davranıyor. Ne yazık ki, Rusya Osetya'ya girdiğinde ayağa kalkan BM burada yok. Herkesin çok şey beklediği Obama'nın desteği de yok. Aslında bu coğrafyada Osmanlı gittikten sonra kan aktı, huzur kalmadı, şimdi küresel intifada zamanıdır. Vakit geçirmeden bu kanlı cinayetleri sona erdirmek için BM mutlaka İsrail'i çepe çevre sarmalı. Barış gücü askerlerinin büyük çoğunluğu İslam ülkelerinin askerlerinden oluşmalıdır."

"KUDÜS'ÜN KURTULUŞU İSTANBUL'DAN BAŞLAYACAK İNŞALLAH"

Uslu'nun konuşmasının ardından Filistin Temsilcisi Aram Bilal anons edildi. Aram Bilal, alanda toplanan yüzbinleri selamladı ve şunları söyledi:

TÜM GÜÇLERİNE RAĞMEN GÜÇLERİ YETMİYOR FİLİSTİN'E
"Burada bugün bu kalabalığı gördükten sonra zaferin kesinlikle yakın olduğunu söylemek istiyorum. Bugun itibariyle siyonist çetelerin Gazze'ye bomba attığı ikinci haftaya girdi. ABD ve Avrupa'nın en büyük silahlarını kullanıyorlar. Ama yine de mücahidlere güçleri yetmiyor. Onların gücü sadece camide namaz kılanlara, çocuklara ve kadınlara yetiyor. Türk kardeşlerim, birinci dünya savaşında Gazze'yi savunmak için Gazze'ye gelen Anadolu müslümanlırının Gazze'de bulunan şehitliğinden haberdar mısınız?"

MEHMETÇİK BUGÜN DE GAZZE'DE OLABİLİR

"Burada "Mehmetçik Gazze'ye" çığlıklarınızı duyuyorum. Neden olmasın. Dün oradaydı bugün de olabilir, yarın da olabilir. Şu anda sizlere Gazze adına barış güvercinleri uçuracağız. Sizin selamlarınızı götürecek. Burada tarihi derslereg irmek is temiyorum. Ama Türk gençliği iyi bilmeli ki, Küdüs'ün düymesi İstanbsul'dan Başlamıştır. İstanbul düşmüş sonra Kudüs düşmüştür. Kurtuluş da buradan başlayacak inşallah. Filistin'in düşüşü Gazze'de başlamıştır. Haçlı ordusunun başkomutanı Gazze düştükten sonra Selahaddin'in kabrine giderek, "Biz bugün tekrar geldik" demiştir. Şimdi biz de 'Ey haçlılar biz bugün Gazze'ye geri döndük' diyoruz. "

FİLİSTİN'İN SEÇİLMİŞ HÜKÜMETİ HAMAS'TIR

"Tarihi iyi bilmek zorundayız. Filistin'deki en büyük direniş 1971 yılında Gazze'de başladı. Siyonist çeteler burunları sürtünerek geri çekilmek zorunda kalacaklar. Siyonist çeteler iki haftadan beri bölgeyi bombalıyor, dün karadan girmek istediler. Ama bilsinler ki mücahidler onları bekliyor. Hepiniz 24 saat haberleri takip ediyorsunuz. Her şeye rağmen Gazze halkı teslim olmayacak. Halid Meşal, İsmail Haniye böyle diyor. Onlar diyorsa böyledir, ümmetin onurunu koruyacaklar inşallah. Buradan sizin aracılığınızla Filistin yönetimine sesleniyorum. İzzeddin Kassam tugaylarından tutukladıklarınızı serbest bırakın onlar da siyonistlere karşı mücadelede katkıda bulunsunlar. Buradan İslam ülkelerindeki hükümetlere sesleniyorum. Filistin'in seçilmiş hükümeti HAMAS'tır. Dünyanın her tarafında bütün halklar bugün HAMAS'ın yanındadır. Filistin halkı her şeye rağmen bunu göstermektedir ve gösterecektir. Sakın dualarınızdan vazgeçmeyin. Filistin halkının yanında olun. Allah hepinizden razı olsun. Özgür Kudüs'te buluşmak üzere."

Kalabalık, 'Kahrolsun İsrail', 'Filistin'e selam, direnişe devam' sloganları attı. 

Mitingin Arap televizyon kanalları El Cezire ve El Arabi tarafından canlı yayınlandı.

FOTOĞRAFLARLA FİLİSTİNE DESTEK MİTİNGİ

Bu haber toplam 6224 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.