1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bakan'dan öğretmenlere müjde

Bakan'dan öğretmenlere müjde

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2012 yılında tüm okullarda tekli eğitim öğretime geçmeyi, derslik başına düşen öğrenci sayısını da azami 30'a düşürmeyi hedeflediklerini söyledi.

A+A-

AA -Bakan Çelik, Vehbi Koç Vakfı tarafından ''Eğitime Yüzde 100 Destek'' kampanyası çerçevesinde yaptırılan Ford Otosan İlköğretim Okulu'nun açılışını yapmak üzere geldiği Kocaeli'nde Vali Gökhan Sözer'i makamında ziyaret etti.

Milli Eğitim Bakanı olduktan sonra Kocaeli'ne beşinci kez geldiğini, her gelişinde Kocaeli'ndeki eğitimin daha iyiye gittiğini gördüğünü söyleyen Çelik, ''4 yıl önce Kocaeli'nde derslik başına düşen öğrenci sayısı 45, ikili eğitim yapan okul sayısı hayli fazlaydı. Şimdi derslik başına ilköğretimde 32 öğrenci düşüyor. Hükümet olarak hedefimiz 2012 yılında tüm okullarımızda tekli eğitim öğretime geçmek, derslik başına düşen öğrenci sayısını da azami 30'a düşürmektir'' diye konuştu.

KOCAELİ'NE YAPILAN YATIRIMLAR

Kocaeli'ne, ''var olduğu günden bu yana 6 binin üzerinde derslik yapıldığını, son 4,5 yılda ise 3 binin üzerinde eklendiğini ifade eden Çelik, şöyle devam etti:

''Kocaeli'nde 12 Anadolu Lisesi vardı, 6 tane daha ilave ettik. 22 yurt bulunuyordu, 14 tane daha yaptık. 4 genel lise, bir Anadolu Öğretmen Lisesi ve bir Sosyal Bilimler Lisesi kazandırdık.

(Kocaeli) nüfusu geometrik büyüyen bir şehir. Bizim de bu büyümeye ayak uydurmamız gerekiyor. Bundan sonraki süreçte ilk ve ortaöğretimde kampüs modeline geçeceğiz. Pek çok okulu şehir dışına çıkarmak gibi zorunluluğumuz var. Bu başarıda devletimizin yaptığı yatırımlarla birlikte buradaki hayırsever işadamlarımızın da katkısı var.''

Bakan Çelik, depremde hasar gören Kocaeli Üniversitesi'nin ''yaralarının sarılmasında'' hükümet olarak ellerinden geleni yaptıklarını da kaydetti.

OKULLARA KİTAP DAĞITIMI

Bir gazetecinin, okullarda kitap eksiği olduğu, bu konuda şikayetler bulunduğu yönündeki sorusu üzerine Bakan Çelik, Türkiye çapında 160 milyon kitap dağıttıklarını, 60 bin noktaya ulaştıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

''Sorun sadece lise birinci sınıflarda yaşanıyor. Bu da kayıt yaptıracakları tam olarak tespit edememekten kaynaklanıyor. Örnek olarak, bir okula 200 öğrencinin kayıt yaptıracağını tahmin ediyoruz, ancak kayıt zamanı 250 öğrenci kayıt yaptırıyor. Bu da kısa dönemli sıkıntıya neden oluyor. Kitaplar daha sonra geliyor. Ancak kitap sıkıntımız yok. Merkezi olarak hazırlanan ve dağıtımı en iyi şekilde gerçekleştirilen, belki de dünyanın en iyi projelerinden birisidir bu kitap dağıtımı işi. İlköğretim, lise ve meslek liselerinde çok kitap çeşidi var. Bu kitaplar arasında yalnızca 280'ine yakını görme engelliler için özel düzenlenmiş kitaplar. Bu kadar kitap çeşitliliğinin olduğu bir alanda yok denecek kadar az sıkıntı olması bizim için sevindiricidir.''

Bu yıl özel okul ve azınlık okullarına da kitap dağıttıklarını belirten Çelik, bu okullardan ücret aldıklarını, ancak okulları kitap almaları yönünde zorunlu tutmadıklarını ifade etti.

Özel okullarda kitap alabilme sıkıntısı olmadığını, ancak kitap bulmakta zorluk yaşanabildiğini dile getiren Çelik, bu okulların talep etmeleri durumunda ücret karşılığında kitap verdiklerini söyledi.

ÖĞRETMEN ATAMALARI

Bakan Çelik, öğretmen açığı ve öğretmen atamaları konusundaki bir soruya ise derslik sayısının her geçen gün arttığını, buna bağlı olarak da öğretmen açığının doğabildiğini ifade etti.

Ağustos ayında 10 bin öğretmen ataması yaptıklarını anımsatan Çelik, ''Bu yıl içerisinde 10 bin atama daha yapacağız. Kocaeli de takviye etmemiz gereken metropol şehirlerden birisidir'' dedi.

Daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesine giden Bakan Çelik, burada Anı Defteri'ni imzaladı, Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'ndan kentin sorunları hakkında bilgi aldı. Bakan Çelik, Karaosmanoğlu'nun eğitimci kökenli olmasından, ülke genelinde eğitimci kökenli belediye başkanlarının artmasından memnun olduğunu dile getirdi.

''ARTIK BELEDİYELERİMİZ OKULLARA YARDIM YAPABİLİYOR''

Türkiye'de belediyelerin daha çok altyapıya yönelik çalıştığını ifade eden Çelik, ancak dünyanın gelişmiş ülkelerinde eğitim ve sağlık işlerinin belediyeler tarafından yürütüldüğünü kaydetti.

Bakan Çelik, ''Eskiden bir belediye okula yardım yapsa, okul yaptırsa Mülkiye müfettişleri hesabını soruyordu. Yaptığımız yasal düzenlemelerle bu sıkıntılı durumu ortadan kaldırdık. Artık belediyelerimiz okullara yardım yapabiliyor. İl Özel İdareleri bile okul yaptırabiliyor'' şeklinde konuştu.

Karaosmanoğlu ise Bakan Çelik'in, ''Cumhuriyet tarihinde en önemli işleri yapan bakan'' olduğunu söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Bakan Çelik, daha sonra Vali Sözer ve Belediye Başkanı Karaosmanoğlu ile SEKA Park'ı gezdi. 

Bu haber toplam 1830 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.