1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Her Yıl Astımdan 40 Bin Kişi Ölüyor

Her Yıl Astımdan 40 Bin Kişi Ölüyor

Ülkemizde yetişkinlerin yüzde 5 ile 7'sinde, çocukların ise yüzde 13 ile 15'inde görülüyor.

A+A-

Göğüs hastalıkları uzmanı Dr. Nezaket Erdoğan, ülkemizde yetişkinlerin yüzde 5 ile 7'sinde, çocukların ise yüzde 13 ile 15'inde astım görüldüğüne dikkat çekti.

Erdoğan, "Astım doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Kontrol altına alınmadığı durumlarda ise kişilerin günlük aktivitelerini ciddi olarak kısıtlayabilmektedir." dedi
Adana Dr. Ekrem Karasu Göğüs Hastalıkları Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezaket Erdoğan, Astım ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH)'nın hava akım ile karakterize solunum sistemi hastalığı olduğunu kaydetti. KOAH'taki olayın tam olarak geri dönüşümlü olmadığını dile getiren Erdoğan, bu nedenle astıma nazaran en iyi tedaviye rağmen ilerleme gösterdiğini, erken dönemde iş gücü kaybına neden olduğunu söyledi.

KOAH'ın yeterince bilinmediğini ifade eden Dr. Erdoğan şöyle devam etti: "KOAH, Türkiye'de en sık sakat bırakan hastalıklar arasında 8. sırada yer almaktadır. Aynı zamanda teşhis ve tedavi harcamaları da ekonomik yükün artmasına neden oluyor. KOAH çok fazla bilinmediği için yeterince teşhis konulamamaktadır. Dünyada 4. ölüm nedeni iken ülkemizde 3. sıradadır. Her yıl dünyada 3 milyon kişi Türkiye'de ise 40 bin kişi KOAH nedeniyle hayatını kaybediyor."

Dünyada 300 milyon astım hastası bulunduğuna işaret eden Erdoğan, "Türkiye'de yetişkinlerin 5-7'sinde, çocukların yüzde 13–15 inde astım görülmektedir. Astım doğru tedavi ile kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Kontrol altına alınmadığı durumlarda ise kişilerin günlük aktivitelerini ciddi olarak kısıtlayabilmektedir. 2005 yılında dünyada kronik solunum yolu hastalıklarından 4 milyon kişinin öldüğü belirlenmiştir. Bu nedenle Dünyasağlıkörgütü kronik solunum yolu hastalıkları alanında özellikle gelişmekte olan ülkelere yönelik çalışmaların başlatılmasına karar vermiştir. Bunda amaç herkes için sağlıklı bir nefes sağlamaktır. Temel hedeflerden en önemlisi hastalıkların gelişiminin önlenmesi, erken dönemde saptanması ve ilerlemesinin önlenmesidir. Bunun için sigaranın bırakılması olmazsa olmazdır. Kişiyi sigaraya bağımlı hale getiren madde nikotindir. Nikotin, her nefesten sonra 7 saniyede beyine ulaşmakta, kişinin kendisini iyi hissetmesini ve daha çok nikotin ihtiyacına neden olmaktadır." diye konuştu Dr. Nezaket Erdoğan, sigara bırakmada birkaç yöntem bulunduğunu ifade ederek, bu konuda da şunları söyledi: "Kendi kendine bırakan kişiler olabildiği gibi, etkinliği kanıtlanmış tıbbi tedavilerle de sigara bırakılabilir. Sigarayı bırakmakta zorlanan kişiler bir hekim kontrolünde tıbbi yöntemlerle tedavi edilebilir. Sigarayı bırakma tedavisinde nikotin sakızı, nikotin burun spreyi, nikotin bandı, nikotin kartuşu gibi yöntemlerin yanında daha etkili olan nikotin yoksunluk belirtilerini azaltan ilaçlarda kullanılabilir. Tıbbi tedaviler hem kişinin aşırı sigara içme isteğini azaltacak hem de nikotin yoksunluk belirtilerini kontrol altına alacaktır. Böylece sigarasızlığa alışmak daha kolay olacaktır. Bunların dışında bir üçüncü yöntemde etkinliği bilimsel açıdan tartışmalı tedavilerdir. Bunlar arasında hipnoz ve akupunktur sayılabilir."

Astım ve KOAH hastalarının kesinlikle sigarayı bırakması gerektiğine değinen Erdoğan "Çünkü, KOAH'lı hastalarda uygulanan tedaviye rağmen hastalığın ilerlemesi engellenememekte, astımlı hastalarda ise hastalığın kontrol altına alınmasını zorlaştırmaktadır. Her iki durumda da tedavinin başarı oranı azalmaktadır." ifadelerini kullandı.

CİHAN

Bu haber toplam 1273 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.