1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. 15 günde kekemeliğe son / Video

15 günde kekemeliğe son / Video

Düzgün konuşamadığı için toplumdan uzaklaşan, içine kapanan kekemeler bilgisayar eğitim programı ile 15 günde bu sorundan kurtuluyor. İşte başarıyla uygulanan yeni yöntem:

A+A-

CAFESİYASET.COM - Beyaz Sanat Konuşma Merkezi, geliştirdiği KEKEMELODİ adlı Programıyla kekemeleri 15 günde normal konuşur hale getiriyor. Doğru nefes alma, ayna terapisi ve özgüven çalışmalarıyla yapılan eğitim sonunda kekemeler için yeni bir hayat başlıyor. Hayatı korku ve endişe içinde geçen talebeler eğitim sonunda özgüvenin ve rahat konuşabilmenin mutluluğunu yaşıyor.

Tevekkül Yeşilay, genç bir öğretmen. Hayatının 27 yılını kekeme olarak geçirmiş. Kekemelodi programını duyunca İzmir’den İstanbul”a gelerek eğitime katılmış. Eğitiminin 13. gününde; “Ben artık kekeme değilim. İstediğim şekilde konuşabiliyorum. Eski halimi videodan görünce ben bile inanamadım. Şu anda tahmin edemeyeceğiniz kadar mutluyum. Kendimi çok özgür hissediyorum. Bütün ailelere tavsiyem, bir gün bile geç kalmayın, çocuklarınızı bu eğitimi almaları için getirin diyorum.” Şeklinde duygularını dile getiriyor.

En büyük sebep korkular

Isparta'da yaşayan 10 yaşındaki Akif Dürüs, kendisinden 2 yaş küçük kardeşinin konuşmaya başlaması ve anne-babasının ona olan ilgisinin artması üzerine 4 yaşında iken bebek gibi konuşmaya çalışarak dikkat çekmek istiyordu. Ancak zamanla bu yanlış konuşma diline yerleşip alışkanlık haline geldi. İlkokuldan sonra buna heyecan da eklenince Akif, doğru konuşmayı tamamen unuttu. Diyarbakırlı 15 yaşındaki Kadir Aslan da, hızlı konuşurken bir sorun yaşamıyordu; ancak kısa cümleler kuracağı zaman zorlanıyordu. Ailesinin söylediğine göre, bu sorunun sebebi küçükken korkmuş olmasıydı. Lise 2. sınıf öğrencisi Muhammed Karataş'ın kâbusu Anadolu lisesine adım attığı ilk gün başlamıştı. Arkadaşlarının önünde şiir okurken heyecanlanmış ve o günden beri konuşurken kekelemeye başlamıştı. Muhammed, bu yüzden okulunu değiştirmeyi bile düşünür hale gelmişti. 8 yaşındaki Latife'nin sorunu ise çok hızlı okuyup konuşmasıydı. Doğru nefes almayı bilmediği için bir nefeste her şeyi anlatmaya çalışıyordu. Onun da 2 yaş küçük bir erkek kardeşi vardı ve bu sorun 3 yaşında başlamıştı.

Toplumun yüzde üçü kekeme

Kekemeliğin bir 'psikolojik temelli yanlış öğrenme alışkanlığı' olduğunu söyleyen Beyaz Sanat Kekeme Eğitim Merkezi'nin kurucusu İsrafil Hancı, özgüven eğitimi ve ciddi çaba gösterilerek sorunun 15 günde çözümlenebildiğini belirtiyor. Kekemeliğin oluşumunda ilk sebebin korkular olduğunu ifade eden Hancı, "Çocuklarımızı cinler, periler, öcüler, kediler, köpekler gibi saçmalıklarla korkutuyoruz. Doğrudan anlatmasak da ortamda duyuyor, yalnız kaldığı zaman duyduklarını hatırlayıp korkuyor. Ayrıca baskıcı bir aile ortamı da kekemeliğe sebep oluyor. Çocuğun özgüveni zayıflıyor. Yeni doğan kardeşe gösterilen ilgi büyük çocukta özgüven sorunu oluşturuyor. Bu da konuşmasına yansıyor." diyor.

Türkiye genelinde 2 milyona yakın kekeme olduğu tahmin ediliyor. kekemelik büyük oranda 2–7 yaş arasında oluşuyor. Eğitim programı, okuma-yazma bilenlere yönelik olduğu için 8 yaşından küçükler eğitime alınamıyor. Zaten Hancı, bu yaştan önce çocuğu eğitmenin doğru olmadığını düşünüyor: “Çocukların okuma-yazma çağına kadarki dönemini genelde birinci dönem kekemeliği olarak ele aldığımız için bu sorundan kurtulma ihtimali yüksek bu sebeple bilinçli aileler yardımıyla bu dönemi kendi kendilerine atlatmalarını beklemekte yarar var.” Hancı, bu yaştaki çocukların ailelerine ücretsiz danışmanlık yaptıklarını söylüyor.

KEKEMELODİ Programı

Merkezde, kendi geliştirdikleri KEKEMELODİ isimli bir programla 15 gün gibi kısa bir sürede yüzde yüze yakın bir sonuca ulaştıklarını kaydeden Hancı; “Daha önce 27 günlük bir eğitim programımız vardı. Ancak konu üzerindeki araştırma ve uygulamalarımızı geliştirdikçe bu süreyi 15 güne kadar düşürdük ve programımızı da bu yönde dizayn ettik. Bu, bizim için çok büyük bir mutluluk. Bu konuda dünyada bir ilki başarmanın gururunu yaşıyoruz. Son iki ay içerisinde yaklaşık 20 öğrenci üzerinde yaptığımız uygulamalardan çok iyi sonuçlar elde ettik. KEKEMELODİ test edilip onaylandı yani.” Şeklinde konuştu.

Beyaz Sanat Konuşma Merkezinde, yıllardır bu konuda çalışmalar yapmış ve alanında uzman isimler görev yapıyor.

Bir haftada konuşma başlıyor

Merkeze gelen öğrenciler, önce eski konuşma alışkanlıklarını unutmak ve yeni bir alışkanlık kazanmak için bir haftalık susma eğitimi alıyor. Toplumda ve aile içinde hiç konuşmuyor; sadece her gün merkeze gelerek bilgisayarda en az 3 saat yavaş ve melodik bir sesle metin okuyorlar. Bir haftalık susma döneminin ardından öğrenciler rahat ve akıcı bir konuşmaya başlıyor. Kalan bir haftalık sürede de; bu yeni konuşma alışkanlığı pekiştiriliyor; öğrencilerin özgüvenini artırmaya yönelik çalışmalar, sosyal aktivitelerin yanında diyafram, ayna uygulaması gibi teknikler kullanılarak maksimum verime ulaşılıyor. Programı ciddiye alıp tembellik etmeden çalışan öğrencilerin geçirilen bir haftanın sonunda yavaş ve melodik bir sesle normal konuşmaya başladıklarını belirten Hancı, şu bilgileri veriyor: "Bazı kekemelerde ağız hareketlerinde kasılma, el, ayak hareketleri gibi tikler oluşur. Ayna terapisiyle de kendi davranışlarını görerek bunu nasıl düzelteceklerini öğreniyorlar."

Veliler Mutluluktan ağlıyor

Susma döneminin 3. gününde olan Akif'in büyük ilerleme kaydettiğini okumasından anlayan anne Mine Dürüs, "Düzelmesini çok istediği için kurallara uyuyor. Önceden dışarı çıkıp çocuklarla oynamak istemezdi. Şimdi konuşmadığı halde çıkıp oynuyor. Onun mutluluğunu görmek her şeye değer. Üçüncü günde hiç takılmadan okuduğunu görünce mutluluktan ağladım" diyor.

Kekemelikten de korkularından da kurtuluyorlar

"Aslında bir gün geçeceğini biliyordum. Bundan sonra başka bir Kadir olacak." diyen Kadir, memleketine daha güzel konuşarak dönecek olmanın sevincini yaşıyor. Muhammed ise, "Susma döneminde biraz zorluk çektim; ama buna değdi. Benim ciddi bir özgüven problemim de vardı ama bakın şimdi sizinle rahat bir şekilde konuşuyorum. Buraya ilk başladığım zaman gazetecilerden kaçtım ama şimdi canlı yayına bile katılabilirim. Bu kadar güçlü hissediyorum kendimi. Buradaki hocalarımın doğru ve etkileyici motivasyonu sayesinde kaygı ve korkularımdan kurtuldum. Artık daha büyük hedeflerim var. Oraya doğru ilerleyeceğim." şeklinde konuşuyor.

Eğitimin ilk haftasını "susma" dönemi oluşturuyor. Konuşma bölümündeki "ayna" tekniğinde ise zaman içinde edinilmiş yanlış "tik"ler ve ağız hareketleri geride bırakılıyor.

Kekemelik Merkezi'ne www.beyazsanat.com  internet adresi ile 0212 552 0004 nolu telefondan ulaşılabilir...

ADRES:

Beyaz Sanat Bilişim-Eğitim-Yayın Tic Ltd. Şti
Şirinevler Meydanı Meriç Sokak No:15
Bahçelievler - İSTANBULBu haber toplam 17668 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum