1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. SICAKLAR YÜKSELİYOR... DİKKAT

SICAKLAR YÜKSELİYOR... DİKKAT

Medicana Hospitals Çamlıca İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Yurt, vücudumuzun sıcağa karşı tepkisine dikkat çekerek, sıcak havalarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı

A+A-

MİLLİYET - Sıcak havanın psikolojik etkilerinin yanı sıra, metabolizmaya yönelik etkileri de göz ardı edilemeyecek kadar ciddi boyutlara ulaşabiliyor.

Sıcaklarla birlikte nemin de yükselmesi özellikle çocukların ve yaşlıların sağlıklarını tehdit eder duruma geliyor.

Medicana Hospitals Çamlıca İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Engin Yurt, vücudumuzun sıcağa karşı tepkisine dikkat çekerek, sıcak havalarda nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Yurt, özellikle vücudun normal görevlerini yerine getirebilmesi için vücut sıcaklığının belli bir aralıkta tutulmasının gerekliğini belirterek, “Sıcak havalarda vücudumuz terleme, nefes alıp verme yoluyla ısıyı dışarı atar. Ancak aşırı sıcaklarda bu mekanizma yeterli olamayabilir; sıcaklık 35 dereceyi geçtiğinde, havadaki nem oranı arttığında vücuttaki fazla ısı dışarıya verilemez. Bunun sonucunda sıcak çarpması, sıcak krampları, sıcak vurgunu gibi bazı durumlarda hayatı bile tehdit edebilen sonuçlar ortaya çıkabilir” dedi.

Dr. Yurt; alkol alımını azaltmanın, fiziksel aktivitelerden kaçınmanın, hafif, açık renkli ve pamuklu giysiler giymenin, direk güneş ışığından kaçınmanın sıcaklarla başa çıkmada etkin yöntemler olduğunu belirtti. Yurt ayrıca ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınarak hafif sebze meyveleri tercih etmenin, bol bol su, elektrolit içeren sıvılar, meyve suyu ve tuzlu ayran tüketmenin sıcakların yarattığı olumsuz koşulları en hafife indirgemeye yardımcı olduğunu hatırlattı.

Sıcak çarpmasının belirtileri

Sıcak çarpması ve vurgun durumunda ilk başta belirgin terleme, susuzluk, baygınlık hissi, ağrılı ve istemsiz kas krampları, sonrasında baş ağrısı, baş dönmesi, zayıflık hissi, bulantı ve kusma, idrar renginde koyulaşma, nemli deri, düşük tansiyon ortaya çıkıyor. Vaka ilerlediğinde ise ateş, davranış bozuklukları, kuru- sıcak kırmızı renkli deri, hızlı ve yüzeysel nefes alıp verme, hızlı ve zayıf nabız, kasılmalar ve bilinç kaybı durumu görülebiliyor.

Sıcak çarpması ve sıcak vurgunu gibi bir durumla karşılaşıldığında hastanın hemen serin bir yere yatırılması gerektiğinin altını çizen Dr. Engin Yurt, bu durumda neler yapılması gerektiğini şöyle anlattı: “Hasta hemen serin bir yerde yere yatırılmalı, giysileri sıkı ise çıkarılmalı, bacakları yukarı doğru kaldırılmalıdır. Vücuda ya doğrudan soğuk su veya soğuk suya batırılmış bez uygulanmalı, ortam ve hasta serinletilmelidir.

Özellikle boyun, koltukaltı, kasık gibi bölgelere soğuk kompres yapılması uygundur. Bilinci açık hastaya yutabiliyorsa su, elektrolit içeren içecekler sık aralıklarla verilmelidir. Dolaşım bozukluğu bulguları (morarma, bilinç bulanıklığı, aşırı yüksek ateş, hızlı ve yüzeysel nabız vs) ortaya çıkan hasta acilen hastaneye kaldırılmalıdır.

Bu gibi durumların ciddiyetini hiçbir zaman hafife almamak gerekir. Yaşlılarda, çocuklarda, kalp damar hastalığı veya şeker hastalığı olanlarda hastanın durumu daha çabuk bozulabilir, hayati tehlike hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir.”

Bu haber toplam 2985 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.