1. HABERLER

  2. VİDEO/GÖRÜNTÜ

  3. Dünyada 600 Milyon İşitme Engelli Var

Dünyada 600 Milyon İşitme Engelli Var

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 600 milyon işitme engelli birey var.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada 600 milyon işitme engelli birey var. Türkiye'de her yıl dünyaya gelen 1 milyon 300 bin bebeğin 2 bini işitme kaybı ile doğuyor. 


Haberin Videosu İçin tıklayınız


Yapılan bir araştırmaya göre, ülkemizde 0-19 yaşları arasında 63.173 işitme kayıplı çocuk bulunuyor. Bunların yaklaşık 47.000'inin iki taraflı orta, ileri veya çok ileri kayıplı olduğu tahmin ediliyor. Bu çocukların eğitimi için ülkemizde 50 işitme engelli özel eğitim ilkokulu ve 14 lise mevcut.. Ayrıca 4 de ana okulu var. M. Eğitim Bakanlığı'nın 1998 Bütçe raporuna göre sadece 7.000 işitme engelli okula gidebiliyor. 2003-2004 döneminde de bu sayı, ana okulu dahil, 7.033 olarak açıklandı. Bu durum ülkemizde 'geç tanı' ve 'geç cihazlama' nedeniyle doğal işitme-konuşma sürecinin kaçırılmasının dışında da önemli bir sorun olduğunu ortaya koyuyor. İşitme engellilerin yaklaşık olarak sadece % 15'i okula gidiyor.

İşitme engelliler ile ilgili diğer bir sorun da ülkemizdeki işitme engellilerin işitme cihazı kullanma oranlarındaki düşüklük. Araştırmaya göre ülkemizdeki işitme kayıplıların sadece % 20'si işitme cihazı kullanıyor. Ülkemizde işitme engellilerin işitme cihazı kullanma oranı % 30'u geçmiyor. İşitme cihazı kullananların sadece ileri-çok ileri işitme kayıplılar olduğu varsayıldığında da en fazla işitme cihazı kullanma oranı % 50'ye çıkıyor. Ülkemizde işitme engelinin sıklığı, neden olan hastalık ve risk faktörleri ve diğer tanımlayıcı bilgiler hakkında yeterli araştırma bulunmuyor. Ülkemizdeki sağlık sistemi işitme engellileri erken tanısını sağlamada ve ilk 6 ay içinde cihazlamada yetersiz kalıyor. Ülkemizde ortalama tanı ve cihazlama süresi 24 ayı geçiyor.

Bu haber toplam 19408 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.