1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. 'Yok edici' yöntemlerle hak arayanlar çoğaldı!

'Yok edici' yöntemlerle hak arayanlar çoğaldı!

Psikolog Sinem Demir, "Ekrandaki 'sevgi dolu' kahramanlar yavaş yavaş etkisini yitirdi, olaylar karşısında 'kişisel intikam' arayışı içine girenler arttı" dedi ve ekledi:

A+A-
Psikolog Sinem Demir, "Ekrandaki 'sevgi dolu' kahramanlar yavaş yavaş etkisini yitirdi, olaylar karşısında 'kişisel intikam' arayışı içine girenler arttı" dedi ve ekledi: Yıkıcı yöntemler kullanan karakterler psikopat kişilikler sergilemeye başladı...
 
TVdizisi karakterlerinin eskisi gibi 'olgun ve sevgi dolu' olmadığını vurgulayan Klinik Psikolog Sinem Demir, "Kahramanlar artık hakkını şiddetle aramayı 'doğal' görüyor. Diğerlerine zarar verme konusunda vicdan azabı duymayan 'baba'lar, 'dayı'lar ve 'esas oğlan'lar; yaşama bakışları ve problem çözme biçimlerine göre psikopat kişiliklere benziyor" dedi.
 
YIKICI FELSEFELER

Bazı dizi karakterlerinin toplumu ciddi anlamda etkilediğine dikkat çeken Demir, şu yorumlarda bulundu: "Dizilerde esas 'kahraman'ın 'öğretici-lider' olarak kabul ettiği, izleyiciler tarafından 'bilge' olarak adlandırılabilen ve abartılı düzeyde saygı gören bir 'baba' ya da 'dayı'sı oluyor. Bu karakterlerin ise 'sevgiyi veya nefreti seç' gibi uçlarda ve yıkıcılık içeren felsefeleri var. 'Diğerlerine zarar verme' konusunda vicdan azabı yaşamıyorlar, yani yaşama bakışları ve problem çözme biçimlerine göre 'psikopat' (asosyal) kişiliklere benziyorlar. Gerçek hayattaki antisosyal kişilikler ise dizilerdeki 'dayı'ların gördüğü saygı üzerine değişemiyor. Bazı 'doğrular' ile mutlak 'yanlışlar' birbirine karışıyor!"
 
'SAVAŞ' KÖTÜLÜKLE SAVAŞIYOR

atv'nin sevilen dizisi 'Aşk ve Ceza'nın 'Savaş'ı Murat Yıldırım, olayların intikamını yok edici yöntemlerle almaya çalışan 'kayınpederi' ile sürekli çatışıyor. Dizide, iyiler ile kötülerin mücadelesi ekrana geliyor.
 
'İYİ NİYET'LERİNİN KURBANI OLURLAR

'Elveda Rumeli'nin 'Sütçü Ramiz'i ve 'İkinci Bahar' dizisindeki 'Ali Haydar' gibi topluma iyilik mesajı veren, sevgi aşılayan karakterlerin tarihe karıştığını iddia eden Klinik Psikolog Sinem Demir; 'yakıp-yıkarak intikam alan' tiplemelerle ilgili şunları söyledi:
 
PLANLI ŞİDDET EYLEMİ

"Dizilerdeki esas kahramanın temel özelliği, 'iyi niyetinin kurbanı' olması ve hakkını, şiddet içeren yıkıcı yöntemler ile aramasıdır. Kendisine ve kendisinden olarak kabul ettiklerine haksızlık yapan kişilerden intikam almak ister ve bu intikamı, 'planlı şiddet eylemleri' ile almaya çalışır. Bu yaklaşımın gerçek hayattaki karşılığı; 'olgunlaşmamış' bir kişiliktir. Kişi veya grupların, kendi oluşturdukları 'hukuk sistemi' içinde 'infaz'lar gerçekleştirmesi; 'psikopatça' bir durumdur. 'Hak aramak için şiddet normaldir' diyenler, her zaman kendilerine yeni haksızlık mecraları arar."
Bu haber toplam 1211 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.