1. HABERLER

  2. SINAV HABER

  3. YGS ve LYS Ek Yerleştirme Tercih Şartları 2012

YGS ve LYS Ek Yerleştirme Tercih Şartları 2012

2012 YGS ve LYS ek yerleştirme Başvuru koşulları nelerdir. Kimler ek yerleştirmelere başvurabilir. İşte 2012 ÖSYS ek yerleştirme başvuru şartları ile ilgili ayrıntılar:

A+A-

Aktüel Psikoloji / Haber Merkezi


2012 YGS ve LYS Ek yerleştirme başvuru tarihleri belli oldu. ÖSYM'nin yaptığı açıklamada 2012 ÖSYS Ek yerleştirme başvurularının 27 Eylül 1 Ekim tarihleri arasında yapılabileceği ifade edildi. Ek yerleştirme süreci ile ilgili 2012 ÖSYS Ek Yerleştirme Kılavuzunda yer alan belli başlı koşullar şöyle:

 

2012 ÖSYS Ek Yerleştirme Sürecinde Temel İlkeler

Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzu ve 2012-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu nedenle adaylar kılavuzu mutlaka detaylı incelemeliler.

Kılavuzda yer alan okul birincileri, bedensel özürlüler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları, belli sanat dalları, konu alanları veya sporda üstün yetenekli olanlar ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adayların adı geçen kılavuzları yeniden gözden geçirmeleri yararlarına olabilir.

- 2012 ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2012-ÖSYS'ye başvurulmuş olması zorunludur.

- Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 30'u geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.

-  Tercihler puana göre yapılacaktır.

2012 ÖSYS Ek Yerleştirmeye Kimler Başvurabilir:

1-ÖSYS Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar (açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleşenler hariç) ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir.

Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2012-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yere yerleştirilmemiş veya açık öğretimin kontenjansız programlarına yerleştirilmiş olmak gerekir.

Merkezî Yerleştirmede bir örgün yükseköğretim programına yerleştirilmiş adaylar ile kontenjan sınırlaması olan açık öğretim programlarına yerleştirilmiş olan adaylar, Anadolu Üniversitesinin kontenjan sınırlaması olmayan açık öğretim lisans ve ön lisans programlarına Ek Yerleştirme için başvuru yapabileceklerdir.

Bunun dışında aşağıdaki kurallar geçerli olacaktır:

a) Yeni açılan yükseköğretim programları ile merkezî yerleştirmede kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan yükseköğretim programlarını, ilgili puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebilecektir.

b) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan, ancak yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan lisans programlarını ve Tablo 3B’deki ön lisans programlarını, yalnız programın en küçük puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Tablo 3A’daki ön lisans programları için en küçük puan koşulu aranmayacaktır.

2. 2012'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

3. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekir.

4. 2012-YGS/LYS' ye girmeyerek sadece sınavsız geçiş için başvuran, 2012-ÖSYS'de sınava girmek için başvurduğu hâlde sınava girmeyen veya sınava girerek 140,000'ın altında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları sadece Tablo-3A'dan kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir.

5. 2012-ÖSYS'de sınava girerek ilgili puan türünde 140,000 ile 179,999 arasında YGS puanı alan meslek lisesi mezunları gerek kendi alanlarında gerek alanları dışında Tablo-3A ve Tablo-3B'deki tüm programlar ile Tablo-4'teki Açık öğretim programlarını tercih edebilirler. 

2012 YGS ve LYS ek yerleştirmeleri ile ilgili dosya, kılavuz, başvuru sayfası ve diğer ayrıntılara aşağıda bağlantısı verilen "YGS ve LYS Ek Kontenjan Kılavuzu 2012" sayfasından ulaşabilirsiniz...

YGS ve LYS Ek Kontenjan Kılavuzu ve Tercih İşlemleri  

Ek tercihlerle ilgili gelişmeleri sitemizden takip etmek için bu sayfayı Sık Kullanılanlara Ekleyebilirsiniz

Etiketler: 2012 ek yerleştirme , ösym ek yerleştirme, ek kontenjanlar 2012, 2012 ek kontenjanlar, ösym 2012 ek yerleştirme kılavuzu, 2012 ek yerleştirme kontenjanları, ösym ek yerleştirme 2012, ösym 2012 ek yerleştirme, ek yerleştirme kılavuzu 2012, ek yerleştirmeler 2012, 2012 ek yerleştirmeler, ek yerleştirme kılavuzu, ek yerleştirme, 2012 ygs ek yerleştirme kılavuzu, ek yerleştirme 2012 ösym ek yerleştirme kılavuzu, 2012 ösym ek yerleştirme, 2012 ygs ek yerleştirme

Bu haber toplam 28096 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum