• BIST 109.314
  • Altın 152,858
  • Dolar 3,8291
  • Euro 4,5018
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 10 °C

Yeni Katsayı Oranları Kaç Oldu?

Yeni Katsayı Oranları Kaç Oldu?
YÖK Genel Kurulu, üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin yerleştirme puanlarının hesaplanmasına esas olacak oranları, alan içi 0.15, alan dışı 0.12 olarak belirledi.

YÖK Genel Kurulu toplantısının ardından katsayıyla ilgili yeni düzenleme konusunda yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, YÖK için en önemli önceliğin öğrencilerin huzurunun sağlanması olduğu belirtilerek, "Bunun yanı sıra isabetli bulup bulmamaya bağlı olmadan yargı kararına uygun davranmak da bütün kurumlar için kanuni bir yükümlülüktür. Bu kapsamda Danıştay kararının gerekçesi de önemli olduğundan yerleştirme puanlarının hesaplanmasına ilişkin yeni karar alınırken yargı kararlarının gerekçeleri esas alınmıştır" denildi.

YÖK'ün 21 Temmuz 2009 tarihli kararıyla öngörülen yeni üniversiteye giriş sisteminde çoklu sınav ve çoklu soruyu esas alan bir ölçme yönteminin belirlendiği kaydedilen açıklamada, önceki sistemde yüzde 38 olan alan bilgisinin ağırlığının Lisans Yerleştirme Sınavı ile yüzde 60'a çıkarılmasıyla lise müfredatında alınan bilginin doğrudan ölçülmesi ve sonuca yansıtılmasının sağlandığı anlatıldı.

Açıklamada, buna göre, önceden sadece lise 1. sınıf bilgileri sınav sorularına dahil edilirken şimdi sınav müfredatına lise 1, 2, 3 ve 4. sınıflarda görülen derslerin de dahil edilerek öğrencilerin bilgi ve başarılarının sınavda ölçülebilir hale getirildiği ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi: "Öğrencilerin gerçek başarısını esas alan bir ölçme ve değerlendirme sınavı getirildiği için önceden öğrenci başarısını ölçmeyen sınav nedeniyle uygulanan katsayı farkının da Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun 18 Şubat 2010 tarihinde verdiği karar ile belirlenen hukuken kabul edilebilir ölçülere getirilmesi benimsenmiştir. Yeni kararın oluşturulmasında yargı kararının gereğinin yerine getirilme zorunluluğu ve sistemin bütünlüğünü koruma kaygısı bir arada değerlendirilmiş ve öğrencilerin yerleştirme puanlarının hesaplanmasına esas olacak oranlar, alan içi 0.15, alan dışı 0.12 olarak belirlenmiştir."

Açıklamada, alan içi ve alan dışına uygulanacak 0.03'lük farkın AOBP'si düşük öğrencide 3 puan, yüksek olan öğrencide 15 puan etkileyeceği belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus şudur, 2009 yılında üniversitelerin lisans programlarına yerleşen adayların AOBP sayısal puanlarının dağılımı listelerinin incelenmesinden, zaten düşük puana sahip olan (50-70 arasındaki AOBP'ye sahip) lisans programına yerleşen öğrenci sayısının çok düşük olduğu görülmektedir.

8 ile 15 puanlık fark

Bu itibarla yığılma, eski sisteme göre 70-100 puana sahip olan öğrencilerde olduğundan puan farkının yeni sistemde de yüksek AOBP'nin yığıldığı üst aralıkta yoğunlaşacağına dikkat edilmelidir. Bu sonuçta alan dışı tercihlerde aynı soruları cevaplayan adayların yerleştirme puanlarında 3 ila 15 puanlık bir fark değil, asıl öğrenci kitlesinin yoğunlaştığı aralıkta aşılması oldukça zor 8 ila 15 puanlık bir fark ortaya çıkacaktır."

Yeni belirlenen oranların yeni sınav sistemi bütünlüğü içindeki işlevi ve rolü ile birlikte değerlendirilmesi gerektiği belirtilerek, şu bilgilere yer verildi: "Sınavda bir puanlık farkın bile binlerce öğrencinin sıralamasını değiştirdiği ve bölüm kontenjanlarının ortalama 40-100 arasında düşünüldüğünde yerleştirme puanında meydana gelen 15 puanlık bir fark, çok ciddi bir farklılık doğurmaktadır.

15 puanlık farkın 2009 yılı için yerleştirme sırasını SAY-2 puan türünde 17.381 ile 70.694 arasında (Bu puan türünde lisans programlarına yerleşen tüm öğrencilerin sayısı 121 bin 815'tir), SÖZ-2 puan türünde 4.994 ile 85.064 arasında (Bu puan türünde lisans programlarına yerleşen tüm öğrencilerin sayısı 36 bin 689'dur), EA-2 puan türünde 15.907 ile 122.241 arasında (Bu puan türünde lisans programlarına yerleşen tüm öğrencilerin sayısı 91 bin 978'dir) değiştirdiği görülmektedir.

Bu haber toplam 5973 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hakan çelik
2009-12-28 16:51:21
saçmalık 0.13 katsayısı düz liselere
Ben ahal Bir Müzisyenin aynı zamanda Matematikçi olabilieciğinin,İyi bir Avukatın aynı zmanda iyi bir ressam olabilileceğinin önünün kapatılmasına,insanların eğitim alma hakkının gasp edililmesine ve engellenmesine anlam vermedim :):) Komedi ya Devletin en temel görevidir eğitimde fırsat eşitliği siz benim Doktor olmamı istemiyorsanız ben bu ülkede neden sizinle yaşayayım yada siz benimle neden ben sizi muhattap almak zorunda kalıyorum bu çağda bu zihniyet helal olsun valla bu geri kafalalığa ben şapka çıkartırım :)
hakan çelik
2009-12-28 16:50:58
saçmalık 0.13 katsayısı düz liselere
Ben ahal Bir Müzisyenin aynı zamanda Matematikçi olabilieciğinin,İyi bir Avukatın aynı zmanda iyi bir ressam olabilileceğinin önünün kapatılmasına,insanların eğitim alma hakkının gasp edililmesine ve engellenmesine anlam vermedim :):) Komedi ya Devletin en temel görevidir eğitimde fırsat eşitliği siz benim Doktor olmamı istemiyorsanız ben bu ülkede neden sizinle yaşayayım yada siz benimle neden ben sizi muhattap almak zorunda kalıyorum bu çağda bu zihniyet helal olsun valla bu geri kafalalığa ben şapka çıkartırım :)
mağdur
2009-12-18 15:24:25
zulme rıza,zulümdür..
KATSAYI UYGULAMASININ İLK MAĞDURLARINDANIM(99 ÖSS),SAĞLIK MESLEK LİSESİNDE TIP FAKÜLTELERİ 1.SINIFTAKİ DERSLERİN ÜÇTE İKİSİNİ GÖRMEME RAĞMEN SINAVDA ANATOMİNİN A'SINDA FARMAKOLOJİNİN F SİNDEN ANLAMAYAN DÜZ LİSELİ BİR MEZUN BENDEN 48 PUAN DAHA ÖNDE BAŞLADI,UZAK DEĞİL YAKIN ÖRNEK;DENEMELERDE DERSANE 1.si OLMAMA RAĞMEN VE '99 ÖSS'DE DÜZ LİSE MEZUNU OLAN DERSANE ARKADAŞIMDA 23 PUAN FAZLA ALMAMA RAĞMEN YAZDIĞIM EN DÜŞÜK PUANLI DOĞU ANADOLUDAN TIP FAKÜLTELERİNE BİLE YERLEŞEMEDİM,AMA ARKADAŞIM YERLEŞTİ,HEM DE AYDIN ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNE..!! SAĞLIK MESLEK LİSESİNİ DERECEYLE BİTİRMİŞ,TIP FAKÜLTESİ İÇİN DAHA LİSEDEYKEN ALTYAPISINI HAZIRLAMIŞ,DENEME SINAVLARINDA VE REEL SINAVDA LİSE MEZUNU ARKADAŞLARINDAN ÇOK DAHA FAZLA PUAN ALMIŞ BİRİSİ OLARAK BENİM BU 10 SENELİK KAYBIMI KİM TELAFİ EDECEK.. ÜMİDİM O Kİ;DÜN BU ZÜLME KAPI AÇANLAR VE ÇANAK TUTANLAR,BUGÜN ALKIŞLAYANLAR VE BU HAKSIZLIĞA SAHİP ÇIKANLAR YARIN TARİH ÖNÜNDE,ÖBÜR GÜN HUZUR-U İLAHİDE HESAP VERECEKLER..VE BEN DE BUNA ŞAHİT OLACAĞIM.. VE O GÜN; BEN DE KADERİN ADALETİNİ ALKIŞLAYACAĞIM!!!
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim