1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Yaşlılarda intiharlar artıyor

Yaşlılarda intiharlar artıyor

Almanya Braunschweig Teknik Üniversitesi Gerontopsikoloji bölüm başkanı Prof. Dr. Jurgen Hove, Avrupada 60 yaş üzeri her 100 bin kişiden 16'sının intihar ettiğini söyledi.

A+A-

 
 
A.A - Akdeniz Üniversitesi tarafından “Yaşlılar Haftası” dolayısıyla düzenlenen sempozyumlara katılmak üzere Antalya'ya gelen Prof. Dr. Jurgen Hove, Avrupa ve dünyada 60 yaş üzeri nüfusun giderek arttığına dikkat çekerek, “Avrupa'da her yıl 60 yaş ve üzeri olan her 100 bin kişiden 16'sı intihar ediyor. İntihar edenlerin büyük bölümünü erkekler oluşturuyor. Bunun nedeni erkeklerin kendilerini birçok konuda sorumlu hissetmeleri ve iş yapamaz hale geldiğinde başkalarına muhtaç olarak yaşamanın zor gelmesidir” dedi.
Hove, Türkiye'de de 60 yaş üzeri intihar eden insanların intihar nedeninin Avrupa ile aynı olduğunu, ancak Türkiye'de bu konuda herhangi bir resmi verinin bulunmadığını kaydetti.

AVRUPA'DA NÜFUS AZALIYOR

Avrupa nüfusunun her yıl daha da azaldığını ve yaşlandığını ifade eden Hove, “Avrupa'da 45 yaş üzeri nüfus çok artıyor. Bu da beraberinde çeşitli intiharları getiriyor. Özellikle 80 yaş üzeri insan sayısı büyük oranda artacak. Avrupa'da nüfus artış hızı eksi 0.68'dir. Avrupa'da iyi ki Türkiye var, eksi olan nüfus artışı Türkiye sayesinde artılara çıkabilir. Türkiye'de nüfus artış hızı yüksek” diye konuştu.
Antalya'nın Avrupa şehirlerini aratmadığını ve Antalya'da yaşam şartlarının Avrupa ile aynı düzeyde olduğunu vurgulayan Jurgen Hove, şunları söyledi:

“Türkiye ile ilgili herhangi bir intihar verisi yok. Ancak özellikle Antalya, Avrupa ile benzerlik taşıyor. Antalya merkezde 800 bin kişinin yaşadığını var sayarsak, Antalya'da her 100 bin kişiden 13'ünün intihara bağlı öldüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca 2 bin civarında kişinin de her yıl intihara teşebbüs ettiği söylenebilir. Ancak Türk toplumunda intihar girişimleri genellikle gizli tutuluyor.”

Eski doğu bloku ülkelerindeki yaşlı insanların ekonomik nedenlerle intihara daha meyilli olduğuna da değinen Hove, madde ve alkol kullanımının da intihar girişimini tetiklediğini belirtti. Hove, 12-18 yaş kızların erkeklere oranla daha fazla intihar eğiliminde olduğunu, bu yaştaki kızların ilk aşk deneyimlerinin başarısız olması, aile baskısı ve okuldaki durumunun intihar etmesine neden olabileceğini ifade etti.
İntihar nedenlerinin ülkelerdeki anlayışa göre değiştiğini belirten Hove, Türkiye'de bir kişinin aile olayları, namus ve onurlarının zedelenmesi nedeniyle intihar edebileceğini ama Almanya'daki bir kişinin bu gibi sebepler yerine işsiz kalmasının daha etkili olabildiğini sözlerine ekledi.
 

Bu haber toplam 2063 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.