1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "Yapabilmem İçin Yardım Et" Projesi Başladı

"Yapabilmem İçin Yardım Et" Projesi Başladı

"Yapabilmem İçin Yardım Et" projesi çerçevesinde yaşlı ve engelli bakımında Montessori metodunun Türkiye'deki ilk uygulaması, Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü'nde uygulanmaya başladı.

A+A-

Proje hakkında yapılan çalışmalar kurum bahçesinde düzenlenen program ile anlatıldı. Programda Kurum Müdürü Mustafa Öztürk, Kurum Psikoloğu Fatih Akalın ve projenin Soma'da uygulanmasına katkı sağlayan Cem Çolak ve Bianca Mattern katılanlara bilgiler verdi.

Psikolog Fatih Akalın, 100 engelliye zihinsel engelliler için beceri saptama, 50 yaşlıya depresyon, anksiyete, yaşam doyumu, huzurevi memnuniyet anketleri uygulandığını anlattı.

Yaşlılara yönelik projeyi tanıcı konferans düzenlendiğini, 110 personele yönelik iş doyumu ve tükenmişlik anketleri uygulandığını kaydeden Akalın, hizmet alım personeli, kuruluş yönetici ve meslek elemanlarına yönelik eğitici eğitimleri düzenlendiğini, tanıtım faaliyetlerinin yapıldığını dile getirdi.

-Montessori metodu-

Çocuğa önceden hazırlanmış bir çevrede kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket ve faaliyet özgürlüğü tanımayı amaçlayan kendi kendine oluşan ve gelişen bir eğitim sistemi olan Montessori metodu, "Kendim Yapabilmem İçin Bana Yardım Et!" temeline dayanıyor. Bunun sağlanabilmesi için bireyin kişilik özellikleri, geçmişi, istekleri, beklentileri doğrultusunda çevrenin yapılanması gerekiyor.

Soma Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde, Montessori metodu ile yaşlı ve engellilerin var olan bilişsel ve fiziksel kapasiteleri doğrultusunda kendi ihtiyaçlarını karşılaması, ihtiyaçlarını karşılaması sırasında meşguliyet sağlanması, sahip olunan fiziksel ve bilişsel becerilerin korunması, yaşlı ve engelliler için geliştirirken materyaller ile farklı uğraş alanları yaratılarak kurum bakımında geçirdiği süreyi verimli geçirmesi, yaşlının ve engellinin beceriyle bağımsız hareket etmesine yönelik ekonomik çevresel düzenlemeler yapılması, başarılı olunması durumunda diğer kurumlara rehberlik yapılması hedefleniyor.

Zafer Kalkınma Ajansı'ndan 172 bin 685 lira destek alınarak uygulanan proje, 15 Şubat 2014 tarihinde sona erecek.

Bu haber toplam 2128 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.