1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. "Vata Prensibi"ni Uygulayarak Kilo Verin

"Vata Prensibi"ni Uygulayarak Kilo Verin

Geliştirdiği “Vata prensibi” ile kilo problemi olanları “Korkma ye!” diyerek zayıflatan psikolog Zaza Yurtsever bu konu hakkındaki açıklamaları şöyle:

A+A-

Yemek yemek de bağımlılıktır

Geliştirdiği “Vata prensibi” ile kilo problemi olanları “Korkma ye!” diyerek zayıflatan psikolog Zaza Yurtsever, “Yapılan diyetler geçici olarak kilo verdiriyor, ancak hastalığın temeli olan yeme bağımlılığına çözüm sağlamıyor. Öncelikle yeme alışkanlıklarımızı değiştirmemiz gerek. Önemli olan vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kadar yemeyi öğrenmek” diyor.

 “Vata prensibini” evinde verdiği yemek davetinde anlatan Yurtsever, kilo problemine bilinen kalıpların dışında bir çözüm getirdiğini, kilo probleminin yeme bozukluğundan kaynaklanan bir rahatsızlık olduğunu söylüyor. Zaza Yurtsever, Vata prensibini uzun yıllardır “diyet kısırdöngüsü”ne girmiş, yemekle ilişkisi bozulmuş, yediği her lokmadan suçluluk duyan insanlar için geliştirdiğini belirterek, ideal kilonun herkesin fiziksel ve genetik yapısına göre değiştiğini belirtiyor.

 Zaza Yurtsever, yemek yemenin sigara ve alkol gibi bir bağımlılık olduğunun altını çiziyor. Pek çok hastanın duygusal açlıktan dolayı yemek yediğini ve kişilerin yaşadığı duygusal iniş-çıkışlar karşısında kendilerini yiyerek cezalandırdığını ya da ödüllendirdiğini ifade ediyor. Diyet yapan kişilerde “yoyo etkisi”nin gerçekleştiğini söyleyen Yurtsever, “Sizin diyet diye algıladığınızı, beden kıtlık olarak değerlendirir ve birkaç kilo fazla alarak kendisini bir sonraki kıtlık dönemine daha iyi hazırlar. Diyetlerin ardındaki başarısızlık iradesizlik değil, bedenimizin diyete karşı geliştirdiği biyolojik tepkidir” diyor. Yurtsever, hastalarının önce yeme problemlerine psikolojik açıdan bakmalarını, daha sonra normal yemek yemeyi öğrenerek “kişisel ideal kilolarına” gelmelerini sağlıyor. Yurtsever’e göre, İstanbul’da yaşayanların yüzde 80’inde yeme bozukluğu var. Ancak birçok kişi hastalığının farkında değil.

 Berlin’de akademisi var

 1968 Bingöl doğumlu Zaza Yurtsever, 1981 yılında ailesiyle birlikte Almanya’nın Duisburg kentine yerleşti. Orta öğrenimini burada tamamlayan Yurtsever, 1990 yılında üniversitelerden olan Marburg’da psikoloji eğitimine başladı. Klinik psikoloji bölümünde yüksek lisans yaptı. 1997 yılında klinik psikoloji alında çalışmaya başlayan Yurtsever, 2005 yılından bu yana Türkiye ve Almanya’da yaşıyor. 2012 yılında tanınmış psikolog Johann Kluczny ile Berlin’de Vata Akademisi’ni kurarak kilo problemleri üzerine kişisel ve grup terapileri uygulayan Yurtsever, travma ve bağımlılık terapisi, hipnoterapi ve NLP alanında uzmanlık eğitimleri aldı. 2011 yılında Vata prensibiyle zayıflama yöntemlerini anlattığı, 15 seanstan oluşan “Korkma Ye” adlı kitabı yayımlandı.


 Vata prensibi nedir? 

 “Vata prensibi” ismini Ayuveda tıbbının Vata, Pitta, Kapha adlı yaşam enerjilerinden alıyor. Vata bedenimizdeki ve ruhumuzdaki hareketliliği ifade ediyor. Vata prensibi iki bölümden oluşuyor. Birinci bölümde geleneksel bilişsel davranış terapisinin esasları göz önünde bulunduruluyor. İkinci bölüm ise hipnozdan oluşuyor. Hastaya bedenini kabullenmek, doğallığını yitirmiş yeme davranışı ile yüzleşmek, toplumsal ritüellerden sıyrılmak ve duyguları kontrol etmek ile ilgili egzersizler yaptırılarak normal yeme alışkanlığı kazandırılmaya çalışıyor. 

CEREN BÜYÜKTETİK İstanbul 

Bu haber toplam 3000 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.