1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Vajinoplastiye İlgi Giderek Artıyor

Vajinoplastiye İlgi Giderek Artıyor

Cinsel hayatla vajina estetiği arasındaki ilişki, son yıllarda kadınların vajinal estetik (vajinoplasti veya vajina daraltma) operasyonlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır

A+A-

Vajina genişlemesine zemin hazırlayan en önemli nedenin doğum sonrası gelişen vajinal deformasyonlar olduğunu vurgulayan Cinsel Terapist-Jinekolog Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, normal doğumda yapılan epizyotomi kesisine bağlı vajina yapısında oluşan kalıcı hasarların vajinal genişleme ve gevşemelere yol açtığını belirtti.

Bu durumun bir süre sonra cinsel birlikteliklerde sorun olmaya başladığını aktaran Dr. Zülfikaroğlu, cinsel ilişki sırasında ağrı, cinsel doyumda ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya zemin hazırlayan durumun, zamanla kadında özgüven sorununa ve cinsel isteksizliğe neden olduğunu söyledi.

“Cinsel hayatla vajina estetiği arasındaki bu ilişki, son yıllarda kadınların vajinal estetik (vajinoplasti veya vajina daraltma) operasyonlarına daha sık başvurmasına neden olmaktadır” diyen Zülfikaroğlu, bu operasyonlarla kadınların psikolojik kaygılarının düzeldiğini, kendilerine güvenlerinin artmasıyla cinsel hayatlarındaki mutsuzlukların da ortadan kalktığını dile getirdi.

Lazer teknolojisi sayesinde kısa sürede vajina kanalının sıkılaştırıldığını belirten Dr. Zülfikaroğlu, lazer yöntemiyle yapılan vajinoplasti hakkında şunları söyledi:

“30 DAKİKADA SORUNDAN KURTULMAK MÜMKÜN” 
“IntimaLase, lazer ışınlarının dokularda oluşturduğu foto-termal etki ile yeni kolajen üretimini tetikliyor. Bu etki ile uygulama bölgesinde hem mevcut kolajen dokusu hızla yenileniyor, hem yeni kolajen lifleri oluşuyor. Sonuçta vajinal kanalda daralma ve yenilenme oluyor. Pek çok hastada tek uygulama yeterli olurken bazı hastalarda bir ay sonra ikinci bir uygulama gerekebiliyor. Vajinoplastide lazer kullanmak; 
-Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmiyor, 
-Uygulama esnasında veya sonrasında acı duyulmuyor, 
-Günlük yaşantıya hemen dönülebiliyor, 
-Ölçülebilir sonuçlar elde ediliyor, 
-Yüksek başarı oranları ve hasta memnuniyeti sağlayan etkili bir çözüm, 
-Komplikasyon riski ve yan etkisi olmayan güvenilir bir sistem, 
-Öğle arasında bile uygulanabilecek kadar kısa sürüyor (30 dakika) gibi avantajlar sağlıyor.”

“CİNSEL SAĞLIĞINIZI ERTELEMEYİN” 
Genç yaşlarda cinsel sorunlar ve estetik kaygılarla gelen hastaların, ileri yaşlarda rahim, idrar torbası, bağırsak sarkmaları, idrar tutamama ve rahmin tamamen dışarı çıkması gibi işlevsel bozukluklarla da başvurmak zorunda kalabildiğine dikkat çeken Op. Dr. Ebru Zülfikaroğlu, “Cinsel sağlığınızı ertelemeyin. Genital organınızla ilgili sıkıntılarınız var ve bunu paylaşmaktan çekiniyorsanız, eşinizle ciddi sıkıntılar yaşıyorsanız mutlaka bir uzmana başvurun” önerisinde bulundu.

VAJİNOPLASTİ NEDİR?

Vajinoplasti, vajinanın daralması ve sıkılaşması amacıyla vajina duvarına yapılan cerrahi işleme verilen isimdir.

Kadının dış genital organlarını oluşturan vajina, labium majörler (dış dudaklar), labium minörler (iç dudaklar) ve klitoris doğal olarak her kadında bulunur ancak şekil ve görünüm açısından farklılıklar göstermektedir veya doğumdan sonra değişimler olabilir.

Normalde doğum yapmamış kadınlarda dış ve iç dudaklar birlikte vajina girişini kaparlar. İç dudaklar (labium minörler) normalde dış dudakların (labium majorler) içerisinde yerleşir ve dışarıdan bakıldığında genellikle görülmez. Ancak bazı kadınlarda iç dudaklar dış dudakların arasından dışarı doğru uzayabilir, sarkabilir, rengi zamanla koyulaşabilir, asimetrik olarak birbirinden farklı büyüklüklerde olabilir. Son yıllarda kadınların vücutlarını ve cinselliklerini keşfetmeleri onlara bir çok faydalar sağlarken, bununla beraber bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir.Dış genital organının görünümünden ötürü kendilerini diğer kadınlarla kıyaslama, cinsel ilişki esnasında utanma ve huzursuzluk kadının aile yaşantısında ve cinsel yaşamında olumsuz etkilenmelere yol açabilir.


Kaynaklar:

ntvmsnbc.com

jinekomed.com

Bu haber toplam 3870 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.