1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Tüm korkular gibi vajinismus (ilk gece korkusu )’ da yaşayan kişiler için hayatı çekilmez kılan kokulardan biridir. Toplumumuzda oldukça yaygın olarak görülmektedir.

A+A-

Tüm korkular gibi  Vajinismus (ilk gece korkusu )’ da  yaşayan kişiler için hayatı çekilmez kılan kokulardan biridir. Toplumumuzda oldukça yaygın olarak görülmektedir. Özellikle eğitim düzeyi yüksek kadınlarda görülmesi şaşırtıcıdır. Vajinismus, vajina kaslarının  kasılarak cinsel ilişkiye olanak vermemesidir. Vajinismus da olduğu gibi fobilerin  (Korkular) tümü  yaşayan kişiler açısında aşılması çok güç, çözülmesi imkânsıza yakın sorunlar olarak görülür, bu durum çözüme ulaşılmadığı takdirde kendi kendini besler ve güçlendirir, çoğu kişi bir süre sonra korktukları şeyi telaffuz  etmek düşünmek bile istemez, uzaklaşmaya çalışırlar.

Cinsel soğukluk ile vajinismus arasındaki fark ; cinsel soğuklukta ilişkiye girmekten zevk alamama, vajinismus da ise zevk alma ve istek olmasına karşın zarar görme korkma  , duygusu söz konusudur.

Sorun şudur ki; dışsal korku beynin içinde yaşanan öğrenilmiş bir olgudur,otomatik olarak verilen ilkel beyin tepkileri savunma mekanizmaları, korkuyu çözmekten uzak körükleyici ve etkilerini  arttırıcı bir yapı ortaya çıkartmaktadır.

Sorunu yaşayan kişinin duyduğu acıma korkusu , kasılma ve kendini kapama sonucu sertleşen erkeğin cinsel organının(penisin ) yaptığı bası  acıya olan korkuyu ,zarar görme korkusunu pekiştirir.Hatta hafifi bir baskı bile büyük acı hissi uyandırabilir.

Hatta bu korku öle bir hal alabilir ki çok daha önce bu aşamaya bile gelmeden ağlama ve panik şeklinde kendini gösterebilir panik atak benzeri belirtilere neden olabilir.
Bu sorun ilaçla çözülemez, sorunu yaşayan kişiye ilaç tedavisi verilmez; çünkü medikal tedavi ile çözülebilecek bir sorun değildir.

Yaşayan kişinin ve yakın çevresinin hayatını çekilmez ve içinden çıkılmaz hale sokar.
Yanlış yaklaşımlar , baskı ve amatör girişimler ile çözüme ulaşılamaması çözümün zor olduğuna ya da olmadığına olan inanma isteğini körükler.Korkudan korkmak mı ? Sorunu  çözmekten korkmak mı daha baskın hale gelir bilinmez hale sokar.Bunu kişi bile bir süre sonra anlayamaz.İşte kronikleşme yıllarca bu sorundan kurtulamamanın nedenlerinden bazıları bunlardır.

Vajinismusu yaşayan kişi erkeklere karşı bir korku duyuyor olabilir , yaşanmış kötü bir tecrübeye sahip ,görmüş ya da duymuş olabilir(taciz,tecavüz,dayak,zorlama vs.) , bilmediğinden başlayan bir korku olabilir(temel cinsel bilgi ve eğitimleri ailesinden doğru bir şekilde almamış olabilir).Sebepleri her ne olursa olsun  beynimizin içinde kişinin psikolojisinde çözülmesi gereken bir sorundur.

Genel olarak bilinmesi gerekenler nelerdir?

Aslında çoğunlukla korkularının yersiz olduğunu bilirler. Temel fizyolojik gerçeklerden haberdar olsalar dahi  bilmek mevcut durumu çözmeye yetmez.

Kadının cinsel organı ilişki sırasında erkeğin cinsel organının büyüklüğüne göre kendisini ayarlayabilir  10 kata kadar büyüyerek küçülebilir herhangi bir zarar görmeden.
Zarın kalınlığının fazla olması diye bir etmen tıbbi olarak kabul görmemektedir.
Tük kasılmalar ,bulantılar, ağlama, krizleri,acı ,dünya başına yılıyor hissi,utanma vs tamamen korkuya bağlı gelişen psikolojik hislerdir.

İlişkinin başarılamaması da ayrı bir durumdur .Başarısızlık ,ümitsizlik,yetersizlik ,aşağılanma ,özgüven yetersizliği hislerine neden olabilir veya pekiştirebilir .Kişi kendinde bir eksiklik olduğu düşüncesi altında ezilebilir içine kapanabilir ya da saldırganlaşabilir.Cinsel olarak isteksiz olduğu şeklinde kendisini kandırabilir.Kızgınlık, öfke , kırılganlık, evlilik sorunları, geçimsizlik  dolayısı ile korkusundan uzaklaşma şeklinde ortaya çıkabilir.

Çoğu kadın aynı korkuları doktor muayenesine gittiğinde de benzer şekilde yasar rahatsız olur ve özellikle tıbbi muayeneden uzak durur kaçar.

Çözümde antidepresan ya da sakinleştirici ilaçlar cinsel istek azalması ve isteksizlik yaratmaktan başka bir işe yaramaz.Kas gevşeticiler alkol vs ile yine aynı şekilde korkuyu kaldırmak mümkün olmadığın dolayı başarısızlık yaşanır.Lokal olarak uygulanan uyuşturucu ve gevşeticiler de erkek cinsel organında uyuşmaya neden olabilir ya da ilaçsız  yapılan tekrar denemelerde başarısızlık ,korkunun devamı,panik ,kasılma,bulantı ,istek azalması kesilmesi ve acı hissi tekrarlanabilir. Sorun ilk olarak beyinde psikolojide bitirilmeli korku ortadan kaldırılmalıdır. Vajinismus diğer korkular gibi bir korkudur tamamen psikolojik bir sorundur ve psikolojik yöntem gereklidir.Bunu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz

Köpek korkusu olan bir kişiyi ilaç ile ya da alkol ,ile uyuşturarak ya da uyutarak eline bir köpek verelim. İlacın ya da alkolün etkisi geçtikten sonra aynı köpeği tekrara bu kişinin eline verelim .sonuç sizce ne olur? Tabiî ki korkunun geçmesi beklenemez vajinismusta da aynı durum söz konusudur.sorun kökünden çözülmedikçe kişi ilişkiye giremez.

Öyle ki normal doğum yapmış olmasına rağmen hala normal ilişkiye giremeyen kadınlar vardır.

Başarısızlıkla sonuçlanan tekrar deneyimlerin yıkıcı etkisini göz ardı etmemek gereklidir.

Doğru yaklaşım ;

Türk toplumunda (kapalı bir toplumdur) ergenlik ile birlikte özellikle kız çocuklarında anne ve ailenin bayan büyüklerinin doğru bir şekilde bilgilendirmesi gereklidir.Çünkü toplumumuzun genelinde bunu öğrenebilecekleri başka bir yer yoktur.Gazetelerimizde çıkan komik Güzin abla yazıları da bu konularda annelerin kızlarının cinsel eğitimlerinde onları ne kadar yalnız başlarına bıraktıklarının birer göstergesidir.Böylece bu korku oluşmadan en basında bilinçli şekilde engellenmiş çok daha kısa sürede ve kolay olarak çözümlenmiş olur.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Nasıl çözülür ?
           
Hipnoterapi ve psikoterapi seanslarında yapılan çalışmaların tamamı korkuyu beyinde ruhsal olarak yaşandığı yerde bitirmek içindir.Temel psikolojik yaklaşımlarda hipnoz seansları içerisinde kullanılır örneğin ;

 Davranışçı Terapi ‘nin bir yöntemi olan sistematik duyarsızlaştırma (korkulan bir şeyi örneğin bir kediyi ilk önce resmini göstermek ,sonra o resme dokunmasını sağlamak,sonra bir kedi filmi izletmek,daha sonra kediyi uzaktan izletmek ,yavaş yavaş yaklaştırmak , dokunmak en sonunda sevmek)

Gibi farklı yaklaşımlar ve tedavi enstrümanlarının birlikte kullanımına imkan vermektedir hipoz ve hipnoterapi.
           
Bunun gibi daha pek çok psikolojik tedavi yöntemi psikoterapi ve hipnoterapi altında birlikte kullanılarak optimal sentezlere ulaşılır.Bu anlamda psikoloji eğitimi psikolojik teori ve terapiler mesleki hakimiyet ve tecrübe önemlidir.(örneğin:davranışçı terapi,bilişsel terapi,varoluşcu terapi,vb…)

 Gerekli görüldüğü durumlarda yaş geriletmesi kullanılarak  erken çağlarda çocukluk ya da ergenlik dönemlerinden kaynaklanan olumsuz hatıra ve  izlenimler silme ,yüzleştirme, duygu veya anlam değiştirmek suretiyle sorunun ilk tetikleyici noktasından yola çıkarak sonuca ulaşılabilir.

Temel bilinçaltı yöntemleri ile imgesel olarak bilinçaltı düzeyde yaşananlar incelenerek bunların çözümlenmesi sağlanır.

Bilinç düzeyinde korkmanın gereksiz olduğu bilinse de bunun bilinçaltına da anlatılması bilinç altınında bunu kendi dilinde bilmesi ve kabullenmesi sağlanır.

Psikoterapi seansları  psikolojik olarak bilinç düzeyinin de buna  hazırlanması ,rahatlamayı gevşemeyi öğrenmesi ,özgüven oluşturulması,kabullenmesi , anlaşıldığını bilmesi  gibi sorunu yaşayan kişi açısından çok önemli ihtiyaçların karşılanmasında kullanılır.

Hipnoz ve hipnoterapi seansları içerisinde  tüm engellerin kaldırılmasının ardından hipnoz altında imajinasyon teknikleri kullanılır . Kişi bunu bilinçaltının ve bilincinin görmesi kabullenmesi ve yaşadığı korkunun anlamsızlığına karar vererek dışlaması neticesinde bu sorundan tamamen kurtulup geride bırakır.

Kendine ,psikoterapistine olan güven ,çözüleceğine olan inanç, çözülmesine dair istek ,doğru yöntem ve terapi  

Sonuç

İnsanın altından kalkamayacağı çözemeyeceği hiç bir şey olmadığı , kokudan korkmaktan başka korkulacak bir şey olmadığıdır.

Psikolog Tülay KÖK

Bu haber toplam 12669 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.