1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Üstün Zekalılar Okulunda Kavga

Üstün Zekalılar Okulunda Kavga

Üstün zekalı çocukların öğrenim gördüğü okulda yönetici ve öğretmen kavgaları şaşkınlık yarattı. Yumrukların konuştuğu olaylarda 6 öğretmen görevden alındı.

A+A-

STAR - MİLLİ Eğitim Bakanlığı, İÜ Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 5 yıl önce üstün zekalı çocuklar için özel bir proje uygulamasına başlanılan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu’nda yaşananlar herkesi şaşırttı. Tartışmalarla ilgili yürütülen soruşturmada müdür, müdür yardımcısı ve 4 öğretmen görevden alındı. Rehberlik Araştırma Merkezi’nin özel testlerden geçirerek seçtiği IQ’su 130-170 arasında değişen 170 öğrenci öğretmensiz kaldı.

YUMRUKLAR KONUŞTU

OLAYLAR, Türkçe öğretmeni Tanzer Afat’ın geçtiğimiz Haziran’da, Müdür Eşref Karagözoğlu’na sevk imzalatmak için gelmesiyle başladı. Müdürün dersi boş geçen bir sınıfa vekalet etmesini istediği öğretmen Afat, önce müdüre el işareti yaptığı iddia edildi. Tartışmada sırasında öğretmenin müdüre yumruk attığı ileri sürüldü. Soruşturma başlamadan bu kez okuldaki en süper öğrencilerin okuduğu 2A sınıfının öğretmeni Uzm. Yeşim Katlav ile Tanzer Afat ve eşi arasında, çocuklarının Türkçe notunun düşmesi nedeniyle başka bir tartışma yaşandı. Katlav ve Afat karşılıklı olarak birbirlerini İl Milli Eğitim Müdürü’ne şikayet etti. Bu arada bir öğrencinin velisi de okulun fiziki koşullarına kadar birçok konuda şikayette bulundu. Öğretmen Yeşim Katlav yıpranma nedeniyle görevden alındı. Bu kez 2A’daki diğer 21 öğrencinin velileri Yeşim Katlav’ın haksız yere görevden alınmasını protesto için 15 gün çocuklarını okula göndermedi. Yeni bir öğretmen atanınca 16 gün sonra 2A’da dün ilk kez ders yapıldı.

YENİ ÖĞRETMEN ATANDI

OKULDAKİ tartışmalarla ilgili velilerin şikayetleri üzerine soruşturma başlatıldı. Müfettişlerin soruşturma raporu sonunda Müdür Eşref Karagözoğlu başta olmak üzere çeşitli suçlamalarla 1 müdür yardımcısı ve 4 öğretmen görevden alındı. 1D sınıfı öğretmeni Mehmet Yıldırım, Müdür Yardımcısı Saffet Keskin ideolojik nedenlerle, Müdür Karagözoğlu da yöneticilikte etkinliğini yitirdiği gerekçesiyle görevinden alındı. Öğrenci velilerinin İstanbul Valiliği’ne dilekçe vererek yaptığı başvuru sonunda bir öğretmen de bazı öğrencilere tacizde bulunduğu iddiasıyla görevinden alındı. Dört öğretmen açığı olan okula önceki gün iki öğretmen atandı. Okuldan uzaklaştırılan öğretmen ve yöneticiler ise başka okullara gönderildi. 

‘En çok şikayet aldığımız okuldu’

‘OKULA kimsenin kimseyle kavga etmeyeceği, insanlara ayrım yapmayan, öğretmen ve yöneticiler atayacağım’ diyen İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, soruşturmanın tamamlandığını ve raporunun bakanlığa da gönderildiğini bildirdi. Özer ‘İstanbul’da 18 aydır malesef en çok şikayet bu okuldan geldi. Öğretmen müdürü dövüyor. Başkası hakaret ediyor. Veli öğretmenden, müdür hepsinden şikayetçi. Böyle eğitim olur mu? Olamazdı, el koyduk. Müfettişlerimiz inceledi. Raporlar doğrultusunda işlem yapıldı. 6 kişi görevden alındı. Oradaki pırıl pırıl öğrencilerimizin hiçbir koşulda mağdur edilmeyecek. Öğretmen atamaya başladık’dedi.

Bu haber toplam 4062 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.