1. HABERLER

  2. ÖZEL EĞİTİM

  3. Üstün Zekâlı Çocuklar Kapılıyor

Üstün Zekâlı Çocuklar Kapılıyor

Üstün zekâlı çocukların eğitiminin devlet politikası olması için kurulan Üstün Zekâlılar Enstitüsü “dahi çocukların” peşinde.

A+A-

Üstün zekâlı çocukların eğitiminin devlet politikası olması için kurulan Üstün Zekâlılar Enstitüsü “dahi çocukların” peşinde. Özel çocuklara yarıyıl tatilinde Ankara’da eğitim verilecek

Üstün zekâlı çocuklar, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) desteklediği bir projeyle Üstün Zekâlılar Enstitüsü tarafından özel bir eğitimden geçirilecek.

Üstün zekâlı olduğu testle kanıtlanmış 60 çocuğun kabul edileceği kursta, çocuklar iki hafta süresince yaratıcılık, mucitlik, düşünce becerilerini geliştirme, zekâ oyunları, astronomi ve uzay bilimleri dersleri alacak. Kursta çocukların ailelerine de eğitim verilecek.

Üstün Zekâlılar Enstitüsü’nün 1.5 yıldır İstanbul’da yürüttüğü proje Ankara’ya taşındı. Projeye, Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Vakfı ile Erken Başarı Okulları da destek veriyor. Ankara’da 6-14 yaşları arasındaki çocukların eğitimden geçeceğini anlatan Enstitü Direktörü Mehpare Kınık Ustomar da üstün zekâlı çocuk annesi. Çocuğunun gelişiminin okulda yeterince desteklenmediğini görünce çareyi Üstün Zekâlılar Enstitüsü’nü açmakta bulduğunu anlatan Ustomar, okullarda verilen eğitimin bu çocukların yeteneklerini körelttiğini savunuyor.

KİM ÜSTÜN ZEKÂLI?

Ustomar, “Üstün zekâ yalnızca yüksek IQ değildir. Önemli olan bunun nasıl kullanılacağı. Yanlış eğitim onları köreltir” diyor. Üstün zekânın yalnızca “Bizim çocuğun matematiği çok iyi” olarak açıklanamayacağına dikkat çeken Ustomar, ‘üstün zekâlı çocukları’ şu sözlerle anlatıyor:

“Tatminsiz ve meraklılar. Şu an verilen eğitim-öğretim sistemi içinde kendilerini kilitlenmiş hissediyorlar. Yaşıtlarına göre algı seviyeleri çok yüksek. Zihinleri çok hızlı ve farklı işliyor. Yönlendirilmezlerse ya içlerine kapanıyor ya da hiperaktivite belirtileri gösteriyorlar. Şu anki hedefimiz Ankara’daki çocukların izini bulmak.”
.

Haber Türk

Bu haber toplam 4844 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum