1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Üretim Hırsı İşçileri Canından Ediyor

Üretim Hırsı İşçileri Canından Ediyor

Şirketlerin üretim hırsı, işçileri canından ediyor. Avrupa'da France Telecom'dan sonra Çin'de de Apple'a üretim yapan Foxcoon adlı şirkette 10 kişi intihar etti. 30 kişi ise son anda engellendi

A+A-

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerine üretim yapan Çin'deki Foxconn şirketinde bir çalışan daha şirket binasından atlayarak intihar etti. Apple'ın iPhone'u başta olmak üzere, Hewlett Packard, Sony gibi şirketlere bilgisayar ve cep telefonu üreten Tayvanlı Foxconn'da bu yıl intihar edenlerin sayısı 12'ye yükselirken, aralarından sadece iki tanesi ağır yaralı olarak kurtuldu.

Geçtiğimiz cuma, şirketin dört katlı binasından atlayarak intihar eden 21 yaşındaki Nan Gang'ın ardından önceki gün de 19 yaşındaki Li Hai de binadan atlayarak yaşamını yitirdi. Çin polisi olayın perde arkasını araştırırken, fabrika işçilerini ağır koşullarda çalıştırmakla suçlanan Foxconn şirketi Başkanı Teryy Guo, özür dileyerek, fabrika ve tesislerde güvenlik tedbirlerini artıracaklarını açıkladı. Şirket yönetimi, artan intihar olaylarına paralel olarak fabrika işçileri üzerinde çok fazla baskı olduğu suçlamalarını kabul etmezken, son bir ayda çalışma koşullarını geliştirmeye yönelik adımları atmıştı. Son intihar olayı, şirketin çalışanlar üzerindeki baskının hafifletilmesi için işçilere müzik yayını yapmaya başlanmasından bir gün sonra meydana geldi.

30 KİŞİ SON ANDA ÖLÜMDEN DÖNDÜ

Foxconn'da yılbaşından bu yana meydana gelen 10 ölümün yanında 30 intihar teşebbüsünün de engellendiği ortaya çıktı. Şirket, şarkıcı, dansçı ve fiziksel egzersiz eğitimcileri işe alarak mola veren işçileri rahatlamasını sağlamaya çalışmış ve son dönemde 'kötü ruh'ların kovulması için Budist rahipleri de şirkete getirmeye başlamıştı. Foxconn, fabrikada daha fazla psikiyatr görevlendirileceğini açıkladı.

'Üretim kadar çalışana da değer verilmeli'
Prof. Dr. Sedat Özkan
KİŞİNİN iş hayatındaki tükenmişlik duygusunun travmaya dönüşebileceğini belirten İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Prof. Dr. Sedat Özkan, "Çalışanların ürettiğine olduğu kadar kendisine de değer verilmeli. Psikolojik ve sosyolojik gereksinimler gözardı edilemez" dedi.

Doç. Dr. Ercan Özmen
ÇALIŞANLARI sadece robot gibi görmek yerine onlara daha insani çalışma koşullarının sunulması gerektiğini belirten Doç. Dr. Haşim Ercan Özmen, "İntiharlar, 'tükenmişlik sendromu' ile bağlantılı olabilir. Kişinin iş hayatında yaşadığı olumsuzluklar tükenmişlik duygusuyla intihara dönüşebilir" dedi.

Apple inceleme başlattı
APPLE, iPhone üretiminin gerçekleştirildiği Foxconn'da bağımsız bir inceleme başlattıklarını açıklayarak, "Foxconn'daki son intiharlardan ötürü çok üzgünüz. İşçilere saygılı ve adil şartları sağlamak için üstümüze düşeni yapacağız" denildi. İntihar olaylarının üzerine Foxconn hisseleri yüzde 10 değer kaybetti.

France Telecom'da 39 kişi ölmüştü
İSMİ, çalışanlarının intiharları ile gündeme gelen bir diğer şirket ise dünyanın en büyük telekom firmalarından France Telecom. Sektörde artan rekabete ayak uydurmak için üç yıl önce radikal bir değişim programı başlatan 102 bin çalışana sahip France Telecom'da intihar olayları da ardı ardına patlak vermeye başlamıştı. Plan kapsamında yaklaşık 22 bin kişi işini kaybederken geride kalan çalışanların daha düşük maaşa iş yükü artırıldı. Fransız sendikaları, her an işten atılma korkusunun çalışanlar üzerindeki baskıyı artırması sonucu son iki yılda 48 kişinin intihar teşebbüsünde bulunduğunu, bunlardan 39'unun yaşamını yitirdiğini açıklamıştı.

Sabah

Bu haber toplam 1720 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.