1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMALAR

  3. Türkiye’deki şirketlerin %53’ü İK süreçlerini dijital ortamda yönetiyor.

Türkiye’deki şirketlerin %53’ü İK süreçlerini dijital ortamda yönetiyor.

Kolay İK, bu sene ikincisini gerçekleştirdiği analizle Türkiye’deki şirketlerin 2018 yılında “İnsan Kaynaklarında Dijitalleşme Haritası”nı gözler önüne serdi.

A+A-

Analize göre ülkemizde şirketlerin %53’ü insan kaynakları ve personel yönetimi için bir yazılım kullandığını belirtirken performans değerlendirmesi yapanların oranı ise yalnızca %50.

Bulut tabanlı personel yönetim yazılımı Kolay İK, Türkiye’deki şirketlerin insan kaynakları (İK) ve personel yönetimi alanındaki yetkinliklerini ölçebilmesi için bu sene ikincisini gerçekleştirdiği analizle "İnsan Kaynaklarında Dijitalleşme Haritası”nı gözler önüne serdi. ikraporu.com adresi üzerinden hazırlanan ve ücretsiz olarak sunulan bir test aracılıyla İK profesyonellerine; özlük dosyalarından bordro süreçlerine, performans yönetiminden online eğitimlere kadar pek çok soru yöneltildi. Toplam 1.042 şirketin verilerinden yola çıkarak sonuçları elde edilen analize göre, Türkiye’deki şirketler İK uygulamalarında geçtiğimiz yıla oranla ilerleme kaydetti. İK ve personel yönetimi süreçlerinin başarıya ulaşmasındaki en önemli unsurun ise “dijitalleşme” olduğu göze çarpıyor.

2018 yılına dair analizi değerlendiren Kolay İK Kurucu Ortağı Efecan Erdur, “Şirketlerin %47’si, İK ve personel yönetimi için yazılım kullanmıyor. Bu, büyük bir emek maliyeti anlamına geliyor. Oysa Kolay İK’yı tercih eden şirketler, İK süreçlerinde her 100 çalışan için aylık toplam 160 saatlik, yani yaklaşık 20 iş günü tasarruf elde ederek verimliliğini artıyor” dedi.


ik-raporu-2018-2-(1).png


ikraporu.com adresinden araştırmaya katılan şirketlerin %73’ünü, 200’e kadar çalışanı bulunan KOBİ’ler oluştururken, bunların %63’ü 15 yaşından büyük. Şirketlerin %54’ünün bir İK kadrosu bulunmuyor. İK ekibi bulunan şirketlerin %75’inde ise 1-5 aralığında İK profesyoneli çalışıyor. Şirketlerin %53’ü insan kaynakları ve personel yönetimi için bir yazılım kullandığını ifade etse de, her 10 şirketten 7’si özlük dosyalarını fiziksel olarak klasörlerde saklıyor. Bunun sonucunda da çalışanların %60’ı özlük dosyalarına ulaşamıyor. 

Analize göre, şirketlerin yalnızca yarısı performans değerlendirmesi yaparken, bunların %58’i değerlendirme sürecini online olarak yönetiyor. Her 10 şirketten 5’i ise çalışanlarına yönelik iç iletişim faaliyetlerinde bulunuyor. Bunların 4’ü kurum dışından profesyonel destek alıyor. Kurum içi eğitimlerde ise şirketlerin %25’i sınıfta kalmış durumda. Çalışanların %37’si yılda 1 kez, %38’si ise yılda 3 kez eğitimlere katılıyor.

Bu haber toplam 1056 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.