1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Türkiye'de Verem Hastası Sayısı Düşüyor

Türkiye'de Verem Hastası Sayısı Düşüyor

Dünyada verem hastalarının sayısının artmasına karşın Türkiye'de azaldığı bildirildi.

A+A-

 

MÜCADELE BAŞARILI SONUÇLAR VERİYOR 

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Toraks Derneği Orta Anadolu Şube Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Hakan Büyükoğlan, 64. Verem Propaganda ve Eğitim Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, Türkiye'de verem hastalığı ile mücadelenin başarılı şekilde sürdürüldüğünü belirtti.

Verem hastalarının sayısının Türkiye'de giderek azaldığına dikkati çeken Büyükoğlan, şunları kaydetti:

''Türkiye'de 2005 yılında kayıtlı tüberkülozlu hasta sayısı 20 bin 535 iken, 2009 yılında bu rakam 17 bin 402'ye gerilemiştir. Dünyada ise her yıl bir önceki yıla göre daha fazla verem hastası ortaya çıkmaktadır. Dünyada 2007 yılında 8,5 milyon civarında tüberküloz hastası ortaya çıkarken, 2009 yılında yeni vaka sayısı 9,4 milyona ulaşmıştır. Bunlardan 5,8 milyonu kayıtlı ve tedavi alan hastadır. 3,6 milyon hastanın ise kaydı yoktur ve tedavi edilmemektedir.

Türkiye'de olgu bulma oranı yüzde 77'dir. Bu oran, Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2005 yılında hedeflenen yüzde 70 oranından yüksektir. Öte yandan, bu olgu bulma oranı, tahmin edilen hastaların yüzde 23'ünün kayıtlı olmadığını belirtmektedir. Tedavi başarı oranı, 2008 yılında kayda alınan yayma pozitif hastalarda yüzde 92, tedavi görmüş hastalarda ise yüzde 75'dir. Olgu bulma oranı dünya genelinde ise yüzde 63'dür. Dünya genelinde tedavi başarısı 2008 yılında tanı konulan hastalarda yüzde 86'dır.''

Verem ile mücadelede verem savaş dispanserlerinin önemli rol üstlendiğine de dikkati çeken Büyükoğlan, veremle savaşta en önemli sorunun ilaç direnci olan tüberküloz hastaları olduğunu ifade etti. Büyükoğlan, bu hastaların ilaç tedavisine cevap vermediğini ve bulaştırıcı olarak toplum içinde tehlikelere yol açabildiklerini bildirdi.

Zaman

Bu haber toplam 1888 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.