1. HABERLER

  2. PSİKİYATRİ

  3. Türkiye Psikiyatri Derneği'nden Anlamlı Çağrı

Türkiye Psikiyatri Derneği'nden Anlamlı Çağrı

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu, basın ve yayın organlarını, "ruhsal hastalığı olanlara karşı toplumdaki ön yargıları artıran haberler konusunda daha duyarlı olmaya" davet etti.

A+A-

AA - Adana'da bir kişi tarafından işlendiği iddia edilen cinayetleri konu alan bir yazılı açıklama yaparak, olayın henüz soruşturma aşamasında olduğuna ve cinayetleri kimin işlediğinin henüz belli olmadığına vurgu yapıldı.

Açıklamada, cinayetle ilgili, "tedavisi düzenli yapılmayan akıl hastalarının katliamlardan sorumlu olduğu" şeklinde uzman görüşlerinin, bazı basın ve yayın organlarında yer aldığı belirtilerek şöyle denildi:

"Her psikiyatri uzmanı, sağlıklı insanlar kadar ruhsal hastalığı olanlar arasında da suç işleyenlerin çıkabildiğini, düzenli tedavinin ruhsal sağlığı bozuk insanların toplumsallığını arttırdığını ve uyumsuzluğu, buna bağlı olarak suç oranlarını azalttığını bilir. Ancak tedavi edilmeyen ruhsal hastalığı olan kişilerin 'cani adayları' olduğuna ilişkin hiçbir bilimsel veri olmadığı da psikiyatri uzmanları tarafından bilinmektedir.

Hiçbir meslektaşımızın bu şekilde ön yargılı ve bilimsel olmayan bir açıklama yapmayacağını düşünmekle birlikte basında yer aldığı şekli ile açıklamanın psikiyatrik hastalıkları ve hastaları olumsuz bir şekilde damgalama anlamına geldiğini üzülerek görmekteyiz."

Ruhsal hastalığı olan kişilerin hem hastalıklarının, hem de toplumdaki olumsuz ön yargıların etkisiyle toplum dışına itildiklerine dikkat çekilen açıklamada, şu uyarı yapıldı:

"Bu ön yargıları kırmak için pek çok kurum çaba göstermekte, Türkiye Psikiyatri Derneği bu çabalara öncülük etmektedir. Bir yayın organında, manşet olarak böyle bir haberin yer alması, ruhsal hastalığı olanlara karşı toplumdaki ön yargıları pekiştirmekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Basın ve yayın organlarını, ruhsal hastalığı olanlara karşı toplumdaki ön yargıları artıran haberler konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz."

Bu haber toplam 1624 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.