1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Türkiye Genelinde 1493 Koruyucu Aile Var

Türkiye Genelinde 1493 Koruyucu Aile Var

Sosyal Hizmet Uzmanı Erdem Albayrak, Türkiye genelinde 1493 kimsesiz çocuğun koruyucu aile yanına yerleştirildiğini, Kayseri'nin 101 çocukla 3'üncü sırada olduğunu söyledi.

A+A-
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca düzenlenen koruyucu ailelerin yaygınlaştırılmasını amaçlayan ‘Gönüllü Elçiler' projesi Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu'nda yapıldı. Toplantıya katılan Vali Şerif Yılmaz, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nün, 7 kuruluş 301 çalışanıyla hizmet verdiğini, bu yıl 5 sevgi evi ve 2 sosyal hizmet inşaatının tamamlanmasıyla fiziki eksikliği gidermiş olacaklarını belirterek, şöyle dedi:

 "Kayseri'de 5 bin 700 ağır özürlüye kendi evinde bakan aileye ücret ödemekteyiz. 4 bakımevinde 550 ağır özürlüye bakım hizmeti sağlanmakta. Büyükşehir Belediyemiz huzurevinde 'Dışarda kaldım, kalacak yerim yok' diyen 120 yaşlıya hizmet vermekte. Şiddete uğramış, mağdur olmuş kadınlarımız için 50 kişilik kadın konuk evimiz var. Eşi vefat etmiş, 2 bin 912 kadına aylık 250 lira yardım yapıyoruz. Öceliğimiz çocuklarımızın kendi aileleri yanında desteklenerek yetiştirilmesidir.

344 çocuğumuzun, kurumda korunmaya muhtaç duruma düşmemesi için ailesine her çocuk için ortalama 500 TL sosyal ve ekonomik amaçlı ayni ve nakdi yardım yapılmaktadır. Ailesi yanında bakılamayan çocuklarımız evlat edinme veya koruyucu aile hizmetlerinden yararlanmakta. Kayseri'de 101 çocuğumuz ise, koruyucu aile yanında. Koruyucu aileye veremediğimiz çocuğun bakımı için son çare olarak çocuk evlerine yerleştiriyoruz.

Kentimizde 14 çocuk evi var ve buralarda 85 çocuk kalıyor. Her evde 6 çocuğa, 3 bakım elemanı hizmet ediyor. Bunun dışında 172 çocuğumuz yurt ve yuvalarda, 257 çocuk ise, koruyucu aile için sıra bekliyor. Kayseri, 101 koruyucu aile ile Türkiye 3'üncüsü, nüfusa bakıldığında ise Türkiye 1'incisi. Biz bu sayıyı daha da artırmayı hedefliyoruz."

 Sosyal Hizmet Uzmanı Erdem Albayrak da, 14 Aralık 2012'de koruyucu aile yönteminin profesyonel hale geldiğini anımsatarak, Türkiye genelinde 1483 koruyucu aile bulunduğunu, Kayseri'de 53'ü kız, 48'i erkek, 101 çocuğun koruyucu aile yanında olduğunu söyledi. Albayrak, şöyle dedi:

 "Koruyucu aile uygulamasında İzmir, Kayseri, Ankara, Kayseri ve Bursa ağırlıkta. Ülkemizde 23 bin çocuk koruyucu aile için bekliyor. Koruyucu aile uygulamasına dünya genelinde baktığımızda ABD'de 408 bin, Hollanda'da 29 bin, İngiltere'de ise 60 bin çocuk koruyucu ailelerin yanına yerleştirilmiş turumda. Koruyucu aile olmak isteyenlerde eşlerin en az ilköğretim mezunu olması, 25-50 yaş arasında olması ve gelir düzeyine dikkat ediliyor. Ailelere çocuk sayısı ve yaşlarına göre maddi katkı sağlanıyor."

 Konuşmaların ardından, 23 yaşındaki yatalak Mustafa Kantar'a 15 yıldır koruyucu aile olan Sebahat, Haza Mert çiftine Vali Şerif Yılmaz tarafından plaket verildi.Kaynak: DHA

Bu haber toplam 1769 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.