1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Torba Tasarı Yasalaştı

Torba Tasarı Yasalaştı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri ni önemli ölçüde etkileyen Torba Tasarı TBMM'de kabul edilerek yasalaştı.

A+A-

Kamuoyunda "torba tasarı" olarak bilinen, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Yasalaşan Torba Tasarı'yı değerlendiren sitemiz genel yayın yönetmeni Maruf BEÇENE şunları söyledi:

TORBA YASA PSİKOLOG İSTİHDAMINI OLUMLU ETKİLEYEBİLİR

"Gerek korumalı iş yerlerinde istihdamın teşvik edilmesi gerekse engellilerin istihdamının teşvik edilmesi ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığının Çalışma alanlarının genişletilmesi özellikle koruyucu ruh sağlığı alanında nitelikli iş gücüne gereksinimi arttıracak. Bu da psikolog istihdamını doğrudan etkileyen bir gelişme. "Ev Tipi Sosyal Hizmet Birimleri Koordinasyon Merkezi", "Çocuk Evleri Sitesi" ve "Ev Tipi Sosyal Hizmet Birimleri"in açılması ve faaliyetlerinin genişletilmesi psikolog istihdamını etkileyebilecek bir diğer yenilik olarak değerlendirilebilir."

Kanuna göre, Türk Standartları Enstitüsü'nün en üst organı olan Genel Kurul'da, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da temsil edilecek.

Yüzde 25 ve yüzde 15 vergi oranlarını yüzde 5’e, yüzde 5 oranını ise sıfıra kadar indirmeye ve artırmaya Bakanlar Kurulu; ön ödemeli hatlara yapılan yüklemelerin farklı oranlara tabi hizmetlerde kullanılması halinde fazla tahsil edilen vergiyi kullanıcıya ödenmesi koşuluyla mükellefe iade ettirmeye Maliye Bakanlığı yetkili olacak.

ENGELLİ İSTİHDAMI TEŞVİK EDİLECEK

Engelli istihdamını teşvik amacıyla, korumalı iş yerlerinde istihdam edilen, iş gücü piyasasına kazandırılması güç olan zihinsel ve ruhsal engelli çalışanlar için diğer kişi ve kuruluşlar tarafından karşılanan tutar dahil, yapılan ücret ödemelerinin yıllık brüt tutarının yüzde 100'ü oranında iş yeri indirimi yapılacak. İndirim her bir engelli çalışan için 5 yıl süreyle uygulanacak.

Verilecek rapora göre kendisi, eşi veya birinci derece kan hısımlığı bulunan bakmakla yükümlü olduğu aile fertleri engelli olan memurların engellilik durumundan kaynaklanan yer değiştirme taleplerinin karşılanması için düzenlemeler yapılacak.

Milli Eğitim Temel Kanunu'nun eğitim kurumlarının dil, ırk, cinsiyet ve din ayırımı gözetilmeksizin herkese açık olduğunu vurgulayan maddesine, ayrımcılık yapılamayacak hususlar arasına "engellilik" ibaresi de eklendi.

Bu haber toplam 7272 defa okunmuştur
Haberin Devamı 1 2 3 4 5 6 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.