1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Toplumda En Sık Rastlanan Rahatszılık

Toplumda En Sık Rastlanan Rahatszılık

Araştırmalar, baş ağrısı şikâyeti olanların oranının toplumda yüzde 90'lara ulaştığını gösteriyor. Tüm baş ağrılarının yüzde 90'ını ise migren ve gerilim tipi baş ağrıları oluşturuyor.

A+A-

Tabiat'ın insan üzerindeki etkileşimleri

Çalışmalarda, lodosun insanları bedensel ve ruhsal yönden etkilediği belirtiliyor. Özellikle de çocuklar, yaşlılar ve hassas bünyeli kişilerde baş ağrısına neden olduğu ifade ediliyor.


Hasta sayısı artıyor


Son günlerde artan lodos fırtası ile birlikte baş ağrısı yakınmasıyla başvuran hasta sayısında artış olduğuna dikkat çeken Amerikan Hastanesi Nöroloji Bölümü'nden Nöroloji Uzmanı Dr. Bülent Kahyaoğlu, lodosun özellikle kış mevsiminde görüldüğünü belirterek "Sıcak ve basık bir hava durumudur. Özellikle migren tipi baş ağrısı öyküsü olan kişilerde belirgin tetiklidir. Ancak diğer tip baş ağrılarını da tetikler" dedi.
Çevreden etkileniyor


Migrenli bireylerde 'allodi' denilen diğer insanlarda belirgin etki yaratmayan çevre koşullarına aşırı duyarlı olduklarını aktaran Dr. Kahyaoğlu, "Havadaki nem, basınç değişiklikleri atakları uyarır ve tekrarlanmasını sağlar" ifadesini kullandı.

Ağrının çeşitleri var

Migren dışı baş ağrılarında bu özelliğin o kadar yoğun olmasa da bulunduğunu söyleyen Dr. Kahyaoğlu, "Baş ağrısı çeken kişilerde birden çok baş ağrısı tipi olduğu bilinmektedir. Bu nedenle çok genel diğer tetikleyici-ler gibi (stres, açlık vb) lodosda bunları tetikler" şeklinde konuştu. Dr. Kahyaoğlu şöyle devam etti: "Bazı bireyler normalde baş ağrısı çekmeseler bile lodoslu havalarda basınç, dolgunluk şeklinde ağrı çekiyorlar. Şiddetli ve sersemletici bir rüzgar türü olan lodosun bu etkilerini bilmek, o dönemdeki ağrıları bu gözle değerlendirmek gerekir."

Bu haber toplam 1637 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.