1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Tırnak Yeme Bozuklukları ve Çözümler

Tırnak Yeme Bozuklukları ve Çözümler

Bazıları tırnak bitince tabağın dibini sıyırır gibi kenardaki derilerle devam ediyor. Ama biraz kararsızlıkla bu işin üstesinden gelmeniz mümkün ...

A+A-

Tırnak yiyenleri gördükçe içim burkulur; yenmiş parmaklarını saklayacağım diye gösterdikleri umutsuz çaba ve hissettikleri tedirginlik o kadar yoğundur ki, bu durum her tavırlarına yansır. Sırf bu yüzden sosyal hayattan kendilerini uzaklaştırdıkları olur. Fakat bu çaresiz bir dert değildir. Disiplin, kararlılık ve gereğinde profesyonel destek ile sorun kökünden çözülür. Tırnak yeme alışkanlığı, beden odaklı tekrarlayan davranışlar da denilen parmak emme, saç koparma ve yeme, diş gıcırdatma gibi strese bağlı alışkanlıkların başında gelir. Stres, sıkıntı, heyecan anında ya da boş kalınca tırnak yeme faaliyeti ortaya çıkabilir. Bu kişiler genellikle ne yaptıklarını farkında olmadan, başka bir işle uğraşırken tırnaklarını yerler. Bu sırada tırnak kenarındaki deriyi ya da tırnağın kendisini kemirirler. Tırnak yiyenler arasında belirgin bir yaş ayırımı yoktur; her yaştan insanda bu duruma rastlanabilir. 10-18 yaş arasındaki gençlerin yüzde 50'si arada sırada da olsa tırnaklarını yer. Bu durum sıklıkla ergenlik dönemine girerken yaşanan kargaşa sırasında başlar. Yaşları 18- 23 arasında değişen genç erişkinlerin ise yüzde 23'ü aynı dertten musdariptir. Yaş ilerledikçe bu oran azalır. 30 yaşından sonra hâlâ tırnaklarını yiyenlerin oranı yüzde 10'dur. Erkeklerde kızlara göre daha fazla görülür. Tırnak bozuklukları, tırnak yatağı enfeksiyonları ve dişlerde çarpıklıklar tırnak yemeye bağlı en sık rastlanan fiziksel sorunlardır. Bunun yanında eğer yanında saç yeme de varsa bağırsak tıkanıklığına kadar giden sorunlara seyrek de olsa rastlanabilir. Obsesif kompulsif bozukluğun bir belirtisi olarak değerlendirilirse tırnak yemenin tedavisinde ilaçlar da kullanılabilir. Fakat tedavide iki temel yöntem vardır. Birincisi davranışları düzenlemeyi amaçlar, ikincisi tırnak yemeyi engellemeyi. Aşağıdaki tavsiyeler size tırnak yeme alışkanlığından kurtulmak üzere umarım yol gösterir. Tüm bu önerilerin belli bir kararlılık ve disiplinle uygulanması gerekir. Bu da önce karar vermeyi gerektirir. Uygulamada zaman zaman zorluklar yaşanabilir; baktınız ki işler istediğiniz gibi gitmiyor, tıp doktorlarından, klinik psikologlardan yardım istemeye çekinmeyin. Sağlıkla kalın.

Tırnaklarınızı her zaman kısa kesin ve törpüleyin. Ellerinizin bakımına dikkat etmek, tırnak yeme alışkanlığını azaltarak sizi güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olma konusunda cesaretlendirecektir.

Oje sürmek bu konuda yardımcıdır. Erkekler renksiz parlatıcılar kullanabilir.

Stresli ya da endişeli olduğunuz zaman tırnaklarınızı yiyorsanız, çözümün temeli stresi idare etmekte yatıyor demektir.

Başta da söylediğim gibi birçok insan ne yaptığını farkında olmadan tırnaklarını yemektedir; acı tadı olan özel ojeler sürülürse insan tırnağını her kemirmeye çalıştığında ne yaptığını fark edip durmaktadır. nTırnak yemenin yerine başka bir şey koymayı denemek akıllıca olur. Bunun yerine daha az kozmetik ve ruhsal soruna yol açacak stres topuyla oynamak, tespih çekmek gibi başka bir tekrarlayan hareket tırnak yemekten kurtulmanıza yardım edecektir.

Size tırnak yemekten vazgeçtiğinizi hatırlatacak elinizden ne geliyorsa yapın. Eldiven giyin, parmaklarınıza renkli bantlar sarın, etrafa notlar asın; bu söylediklerim size komik gelebilir ama önce tırnak yemek yüzünden yaşadığınız sıkıntıyı bir hatırlayın.

Her tırnağınızı yediğinizde kendinize bedensel bir ceza verin; örneğin yanağınıza fiskeyle vurun. Böylece tırnak yeme hazzının yanına hoş olmayan bir duygu eklenecektir.

DR. EREN EROĞLU

Bu haber toplam 7862 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.