• BIST 115.147
  • Altın 163,939
  • Dolar 3,8058
  • Euro 4,6547
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 6 °C

Terapi bilgilerini roman yaptı davası

Terapi bilgilerini roman yaptı davası
Ünlü pediatrik Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Keskin, uzmanlık alanı olmayan rahatsızlığı tedavi etmeye çalıştığı ve terapi sürecinde elde ettiği bilgileri izinsiz olarak romanında kullandığı iddiasıyla mahkemelik oldu

Daha önce iki ayrı hastanede "Dissosiyatif kimlik bozukluğu ve majör depresyon" tedavisi gören Nermin A., 2002 Ocak ayında kızının tedavisi için gittiği Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde çocuk nöroloğu olan Prof. Dr. Sabiha Keskin ile tanıştı. Bu görüşmede Keskin uzmanlık dalı psikiyatri olmamasına rağmen Nermin A.'ya, uygulayacağı terapi ile kendisini kesin olarak tedavi edebileceğini söyledi. Prof. Dr. Keskin böylece şikâyetçi Nermin A.'ya ayda 3-5 kez terapi uygulamaya başladı. 7 yıl süren uygulamada Sabiha Keskin tıbbi olarak yetkisi olmamasına rağmen, reçete düzenleyerek ilaç yazdı. Nermin A. ise bu uzun süreçte daha da kötüleşmeye başladı.

TASLAĞI DELİL GÖSTERDİ

Bu arada Prof. Dr. Sabiha Keskin uyguladığı terapiler sırasında elde ettiği kişisel bilgileri hazırlamakta olduğu romana aktardı. Bundan haberi olan Nermin A., yaptığı başvurular sonucu taslak halindeki romanın son anda yayımlanmasını engelledi, ardından savcılığa suç duyurusunda bulundu. Nermin A. ayrıca yayınevine sunulduğunu iddia ettiği roman taslağını da delil olarak sundu. Olayla ilgili Prof. Dr. M. Raşit Tükel ve Prof. Dr. Vedat Şar'ın hazırladığı 22 Şubat tarihli bilirkişi raporunda, Nermin A.'nın ruhsal bozukluklarının tedavisinin ancak bir psikiyatri uzmanı tarafından yapılabileceğini, başka bir anabilim dalına bağlı hekimin yapamayacağı belirtildi. Raporda, çocuk nörolojisi uzmanı olan Prof. Dr. Keskin'in kendi uzmanlık alanı dışında olan ağır kronik ve karmaşık bir psikiyatrik bozukluğu tedavi etmeye girişmesi, hastanın sağlığı için risk oluşturduğu bu durumun hastanın meslek aracılığıyla istismar edilmesi anlamına geldiği ifade edildi. Roman taslağını inceleyen diğer bilirkişi Prof. Dr. Ali Necip Ortan da raporunda, şüphelinin müşteki ile ilişkisi sırasında edindiği kişisel verilerin olaya konu romanda kullanıldığı, ayrıca romanın basımı için yayınevi ile kurulan iletişimin de göz önüne alındığında roman taslağının 3. kişilerle paylaşıldığı sonucuna varıldığını belirtti. İfadesine başvurulan şüpheli Sabiha Keskin, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Nermin A.'nın akli dengesinin yerinde olmadığını ve psikiyatri anabilim dalı başkanlığına gönderilmesi gerektiğini belirten Keskin, onun yaptıklarından dolayı asıl kendisinin mağdur olduğunu, ancak hasta olduğundan dolayı bir şey yapamadığını belirtti. Sabiha Keskin, müştekinin kızını bahane ederek kendisine geldiğini, kendisine herhangi bir tedavi protokolü uygulamadığını ve kişisel verilerini de romanlaştırmadığını savundu. Keskin, muhabirimizin konuya ilişkin sorularına ise yanıt vermekten kaçındı.

5.5 YIL HAPSİ İSTENİYOR

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Akif Ekinci, Keskin'in, "Olası kastla yaralama ve verileri hukuka aykırı olarak verme" suçlarından cezalandırılması istemiyle dava açtı. 1.5 yıldan 5.5 yıla kadar hapsi istenen Keskin'in yargılanması önümüzdeki günlerde Asliye Ceza Mahkemesi'nde başlayacak.

'KİŞİNİN İZNİNE TABİDİR'

Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Kocasakal, şunları söyledi: "Kişinin özel hayatıyla ilgili bilgilerin bir romanda kullanılabilmesi için o kişinin izni olması gerekir. Aksi durum suç teşkil eder. Yapılan suçlamaya göre, 'Özel hayatın gizliliğini ihlal' ya da 'Verileri hukuka aykırı olarak verme' suçlarından dava açılabilir. Ayrıca, bir hekimin uzmanlık alanı dışında tedavi uygulaması da dava konusudur."

'KİMLİĞİ ORTAYA ÇIKMAMALI'

Ünlü yazar Pınar Kür, Keskin'in kitabında yaşadıklarından esinlenebileceğini, ancak izinsiz olarak kimliğini ortaya çıkaramayacağını söyledi. Kür, şöyle dedi: "Kimlik bilgileri ve yaşadıkları olayın kahramanı izin verirse yazar kullanabilir. Ancak yazar, kimliğini izinsiz ortaya çıkarırsa suçlu olur. Birçok yazar yaşadıklarından etkileniyor. Bu nedenle de yazdıkları kitapların girişinde 'isimler ve olaylar tamamen hayal ürünüdür' diye yazıyor."

Bu haber toplam 2231 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
runya61
2010-05-23 10:13:43
TRAJİK BİR HABER" DOKTORA ROMAN DAVASI "
TERAPİ BİLGİLERİNİN HASTA ÖYKÜSÜ OLARAK BİR PROFOSÖR TARAFINDAN İZİNSİZ KALEME ALINARAK ROMANININ KONUSUNA AKTARILMASI VE İNSANLIĞIN ÖNÜNE SERİLMESİNİN TRAJİK " DOKTORA ROMAN DAVASI " HABERİNİ OKURKEN 06 MAYIS 2010 SABAH GAZETESİNİN MANŞETİNDEN, MAĞDUR SN. Nermin A., ADINA GERÇEKTEN ÇOK DERİNDEN ÜZÜLDÜM. AĞIR BİR SUÇLAMA İLE, MESLEĞİNİN EN ZİRVESİNDE BULUNAN BİR PROFOSÖR HAKKINDA DUYURULAN BÖYLE AĞIR BİR HABER İNSANLIĞIN ÖNÜNE, SABAH GAZETESİNİN MANŞET HABERİ İLE DUYURULMASI BİR ANNE OLARAK BENİ ÇOK DERİNDEN ETKİLEDİ VE ÇOK ÜZDÜ. " HASTA MAHREMİYETİNİN GİZLİLİĞİ VE HASTA HAKLARI İLE DÜNYADAKİ TÜM PSİKİYATRİST VE PSİKOLOGLAR, EN ÖNEMLİSİDE TIP BİLİMİNİN İNSANLIKLA ARASINDAKİ ASLA SARSILAMAYACAK VE DOKTORLAR İLE HASTALAR ARASINDAKİ O GÜÇLÜ KÖPRÜ BAĞINININ BİR DOKTOR TARAFINDAN BİR ROMAN UĞRUNA AĞIR BİR HABERLE SARSILIŞININ HABERİNİN İNSANLIĞA DUYURULMASI " TIP BİLİMİ İÇİN BENCE ÇOK, ÇOK ÖNEMLİ BİR HABER OLDUĞU DÜŞÜNCESİ VE İNSANLIĞI YENİDEN DÜŞÜNMEYE SÜRÜKLEYEBİLECEK ÇOK CİDDİ KONU VE PROPLEMİDİR BENCE. BÖYLESİNE TRAJİK VE TIP BİLİM ADINA OLAĞANÜSTÜ ÜZÜCÜ BÖYLE BİR HABERİN SEBEPLERİNİ YENİDEN DÜNYADAKİ TÜM DOKTORLAR VE HASTALAR ADINA YENİDEN ELE ALINARAK TIP BİLİMİNİN BU OLAYI YENİDEN SORGULAMASI GEREKİR BENCE .ROMAN DAVASI HABERİ SADECE TEDAVİ AMACI İLE DOKTORUNA SENELERCE GÜVENEREK RUHUNUN GİZLİLİĞİNİ PAYLAŞAN VE TEDAVİ OLDUĞUNU SANIP, SENELER SONRA İSE DOKTORUNA KARŞI GÜVENİ DERİNDEN SARSILAN BİR HASTANIN ŞU ANKİ RUH HALİ VE YAŞADIĞI HİSLERİ BENCE HER ŞEYDEN ÇOK, AMA ÇOK DAHA ÖNEMLİ ...BENCE TÜM İNSANLIĞIN " DOKTORA ROMAN DAVASI " SÜRECİNİ SONUNA KADAR DERİN BİR CİDDİYETLE İZLEMELİ... VE DAVA SÜRECİNDE MAĞDUR HASTANIN DOKTORU İLE SENELERCE PAYLAŞTIĞI RUHUNUN GİZLİLİĞİNİN SADECE " DOKTORUNA GÜVEN " DUYGUSU YÜZÜNDEN BİR ROMANLA İNSANLIĞIN ÖNÜNE SERİLMESİ VE İÇİNDEN RUHUNA AİT GİZLİLİĞİNİN DOKTORU TARAFINDAN İHANETE UĞRATILMASININ, Sn. Nermin A.,'nın RUHUNDA NASIL AĞIR DEPREMLER YAŞATTIĞI ZAMANLARI BENCE SORGULANMASI GEREKEN EN CİDDİ KONU.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim