1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Televizyon Yerine Oyuna Teşvik Edin

Televizyon Yerine Oyuna Teşvik Edin

Çocukların zamanlarını televizyon izleyerek geçirmek yerine oyun oynayarak değerlendirmesinin daha sağlıklı sonuçlar doğuracağı belirtildi.

A+A-

Uzman Psikolog Ahmet Kurt, her geçen gün televizyonun çocuklar üzerinde bir olumsuz etkisinin ortaya çıktığını söyledi. Gelişim çağındaki çocukların sık ve uzun süreli televizyon izlemeleri halinde çok yönlü sinirsel uyarılma mahrumiyeti yaşayabileceğini ifade eden Kurt, bununda çocuğun zihinsel gelişimine de olumsuz etki yaptığını kaydetti.

Kurt, Cihan Haber Ajansı (Cihan) Muhabiri'ne yaptığı açıklamada, beynin, duygu düşünce gibi faaliyetlerini yürütebilmesi ve bu konudaki gelişimini tamamlayabilmesi için uyarılması gerektiğini vurguladı. Özellikle çocuklara gelişim sürecinde gerekli uyaranların verilmesinin beynin gelişimi açısından hayatî önem taşıdığını dile getiren Kurt, "Duyguların uyarılması ve gelişmesi alt beynin içindeki, RAS adı verilen bir bölgenin gelişimi ile mümkündür. RAS, duyu izlenimlerimizin ya da deneyimlerimizin üst beyne koordineli olarak çıktığı bir geçittir. RAS hazır olma, dikkatimize odaklanma merkezidir. Motor duyarlı bölgede oluşabilecek bir bağlantı bozukluğu, çocuklarda dikkat kaybı ve konsantre olamama gibi sonuçlar doğurur. Televizyon bu sonuca yol açar." diye konuştu.

"TELEVİZYON YERİNE OYUNA TEŞVİK EDİN"

Bağlantıların sağlıklı olabilmesi, duyuların aşırı ya da az uyarılma riskinden uzak kalmasıyla mümkün olabileceğinin altını çizen Kurt şu bilgileri verdi: "Kısaca sinir yollarımızın gelişmesi tamamen uyarılmalarına bağlıdır. Duyu organlarımızın deneyimleri ile vücut hareketlerimiz, güçlü sinir yollarının ve bağlantılarının oluşması için gereklidir. Örneğin; bir bebek yerde duran bir topu eline almaya çalışırken, onu dişlemeye çalışırken, atarken, hatta o toptan çıkan ses ya da kokuyu algılamaya çalışırken, beynindeki nöronlar dendritik bağlantılar yaparlar. Televizyon izleme, çok dereceli (yönlü) sinirsel uyarılma mahrumiyetine yol açar. Bu sebeple çocuklar televizyon izlemek yerine oyuna teşvik edilmelidir."

CİHAN

Bu haber toplam 1505 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.