1. HABERLER

  2. CİNSEL YAŞAM

  3. Tedavide tecavüze uğrayan anneler var!

Tedavide tecavüze uğrayan anneler var!

Vajinismus tedavisi adı altında çiftlerin doktor kontrolünde ilişkiye zorlanmasını doğru bulmadığını belirten Dr. Cem Keçe, "Bu yöntem bir çeşit tecavüzdür. Cinselllikte, kadın ve erkeğin hazzı esas olmalıdır" diyor

A+A-

Cinsel Tıp Derneği (CİSED) Genel Başkanı Dr. Cem Keçe, hastalığın tedavisi sırasında pek çok anne adayının mağdur edildiğini anlattı. Keçe, tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Kızlık zarının ameliyatla alınması vajinismus tedavisini kolaylaştırır mı?
Vajinismusun kızlık zarıyla bir ilişkisi yoktur. Kızlık zarının alınması varolan sorunu çözmez. Fakat kızlık zarının kalınlığına bağlı olarak; ağrı, acı veya kanama nedeniyle vajinismus gelişmiş ise, cerrahi bir yöntemle bu zar kesilmelidir. Ancak hastalarımız üzerinde yaptığımız araştırmalarda tedaviye gelen her dört kadından birinin, bize başvurmadan önce bu işlemi yaptırdığını görüyoruz.

Genel anestezi altında cinsel birleşme ile vajinismus geçer mi?
Genel anestezi sırasında vajinal kaslar gevşediğinden, cinsel birleşmeye olanak vermeyen vajinal kasılmalar olmaz ve ilişki gerçekleştirilebilir. Ancak sonraki cinsel birleşmelerde de aynı sorun yaşanabilir. Cinsel ilişkide karşılıklı haz esasken, bu durum bir nevi tecavüzdür.

TÜP BEBEĞİ ÖNERMİYORUZ
Genel anestezi altında yapılan birleşmeyi tecavüz olarak değerlendiriyorsunuz. Peki mutlaka tedavi olmaları gerekir mi?
Cinsellik, kadın ve erkek arasında sevginin ve zevkin paylaşımıdır. Ancak vajinismuslu çiftler için cinsellik zevk olmaktan çıkar, keder ve elem yaratan, eziyet verici bir eyleme dönüşür. Genel anestezi altında yapılacak bir cinsel birleşme aslında çift için ciddi bir travmadır. İlişki bir kereye mahsus gerçekleşse bile, kadın hem eşine karşı öfke geliştirebilir hem de erkek savunmasız haldeki eşine böyle bir şey yaptığı için suçluluk duyabilir. Bu nedenle anestezi altında ilişkiye girilmesi kesinlikle önerdiğimiz bir yöntem değildir.

Peki anne olmak isteyen kadınlar, tüp bebek yöntemiyle anne olamazlar mı?
Vajinismuslu çiftler süre uzadıkça çevreden gelen yoğun bir çocuk baskısı ile karşılaşırlar ve alternatif çözüm yolları aramaya başlarlar. Biz, anne olmak isteyen vajinismuslu kadınlara tüp bebek tedavisini önermiyoruz. Çünkü bu, tedavinin imkansızlığını kabullenmek anlamına gelebilir ve çoğu zaman çocuk sahibi olmak da çiftin kendini mutlu hissetmesine yetmez.

SAĞLIKLI BİR CİNSEL YAŞAMA İKİ AŞAMADA ULAŞILIR!
Vajinismus tedavisinde dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?
Çok ama çok düşük oranda da olsa vajinismusun fiziksel bir nedeni olabilir. Bu nedenle kadının mutlaka cinsel terapi öncesi bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına görünmesi gerekir. Vajinismusu mekanik olarak çözmek yetmez. Çifte, sağlıklı bir cinsel hayat sunmak için tedavide iki aşama izlenir. Birinci aşamada, cinsel birleşmenin olması hedeflenir. İkinci aşamada ise cinsel ilişkiden zevk alma teknikleri öğretilir.

ZORLA İLİŞKİYE GİRİLMESİNİ DESTEKLEYENLERİ KINIYORUZ!
Muayenehanede gerdek gibi yöntemler, vajinismus tedavisinde etkili mi?
Kadına verilen sakinleştirici ilaç ve kremlerle çifti, hekimin gözetiminde cinsel ilişkiye zorlamak, başkanlığını yaptığım Cinsel Sağlık Enstitüsü tarafından tıbbi etiği ihlal ettiği için kınanmış bir tedavidir. ABD'de doktorun gözü önünde cinsel ilişkiye girebileceğiniz özel merkezler var. Ama burası Türkiye... Türk hekimleri olarak kendi toplumsal yapımıza, örf ve adetlerimize uygun tedavi yöntemlerini tercih etmeliyiz. Aksi durumlarda tedaviye muhtaç insanlarımız ve cinsel sağlık bilimi de zarar görebilir.

BİLİNÇALTINDAKİ KORKULAR ORTADAN KALDIRILMALI!
Cinsel ilişki öncesi sakinleştirici ve kas gevşetici ilaç alınması, bu tarz kremlerin kullanılması ya da alkol almak vajinismus tedavisinde işe yarar mı?
Lokal uyuşturucu kremler ve pomatların ilişki öncesi vajinaya sürülerek kullanılması, kadınların bilinçaltı korkularını ortadan kaldırmadığı için yararsızdır. Kadının cinsel ilişki öncesi fazla alkol alması, kişinin bilincini kaybetmesine yol açtığından bir işe yaramaz. Cinsel ilişki öncesi alınan sakinleştirici ilaçlar, cinsel isteği azalttığı için normalde de tavsiye edilmez. İlişki öncesi vajinaya buhar tutulması, sıcak su banyosu, ağrı kesici ve sıkıntı giderici ilaçların birlikte kullanılması sadece cinsel birleşme korkusu yaşayan kişilerde, bazen işe yarayan veya geçici çözüm yöntemleridir.

TEK SEANSLIK TEDAVİ KADINI KORKUTUR!
Tek seanslık tedaviler işe yarar mı?
Vajinismuslu çiftler bu sorunu çözmeye hazırsa ve derinlerde yatan ciddi bir patoloji yoksa, sorun 'Cinsel bilgilendirme ve danışma'yla kolaylıkla çözülebilir. Ama tek seanslık bir tedavi kadının varolan korkularını daha da artırır. Bu nedenle tek seanslık tedavileri tavsiye etmiyorum.

ANESTEZİ HAMİLELİĞİ
Genel anestezi ile birleşme sonrasında hamile kalan kadınlar var mı?
Hamilelliğin oluşması için erkeğin vajina içine boşalması gerekmekle birlikte, nadiren vajina üzerine boşalma ile de hamile kalınabilir. Genel anestezi altında da çok küçük bir ihtimal de olsa hamile kalınması mümkün.

Vajinismus tedavisine çocuğu olan hastalar da gelmiyor mu?
Tabii ki geliyor. Çocuklu olduğu halde, bize başvuran çiftler de var. Çocuk sahibi olmak onlarda çevre baskısına karşı geçici bir rahatlama yaratıyor.

Tedaviyi yapacak olan cinsel terapistte olması gereken özellikler nelerdir?
Hastasını iyileştireceğinden tereddüdü olmamalı. Anlayışlı ve sevecen olmalı. Ukalalık yapmamalı.

Esra TÜZÜN / Sabah Günaydın

Bu haber toplam 3019 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.