• BIST 115.147
 • Altın 163,214
 • Dolar 3,8058
 • Euro 4,6547
 • İstanbul 8 °C
 • Ankara -5 °C

T. Psikiyatri Derneği Açık Eğitim Sitesi Açtı

T. Psikiyatri Derneği Açık Eğitim Sitesi Açtı
Türkiye Psikiyatri Derneği Sürekli Mesleki Gelişim Ortamı; TPD-Açık Eğitim Sitesi Açıldı! Konuyla ilgili TPD'nin wen sitesinden yapılan yazılı açıklamada şu ayrıntılara yer verildi...

Maruf BEÇENE / Aktüel Psikoloji


Türkiye Psikiyatri Derneği Sürekli Mesleki Gelişim Ortamı; TPD-Açık Eğitim Sitesi Açıldı! Konuyla ilgili TPD'nin wen sitesinden yapılan yazılı açıklamada şu ayrıntılara yer verildi...

Türkiye Psikiyatri Derneği Sürekli Mesleki Gelişim Ortamı; 

TPD-Açık Eğitim Sitesi Açılıyor! 

Tıp biliminde ve biyoteknolojideki gelişimlerin baş döndürücü bir hızda ilerlediği bu günlerde tıbbi bilgi hızla büyümekte, yenilenmekte ve eskimektedir. Her geçen gün tıbbi hastalıklar için yeni tanısal sınıflandırmalar, yeni tedaviler ve tedavi algoritmaları yayımlanmaktadır. Tıbbi bilginin değişim dönüşüm hızı, yetkin tıbbi tanı ve tedavi hizmetleri üretmek için hekimleri sürekli tıp eğitimi ve sürekli mesleki gelişime yönlendirmektedir. Sürekli Tıp Eğitimi (STE), mesleki standartları mümkün olan en yüksek düzeyde sürdürmek için gerekli olan bilimsel bilgi, beceri ve mesleki yeteneklerin sürekli olarak yenilenmesi, geliştirilmesi ve güncellenmesini amaçlayan eğitim etkinlikleridir. Sürekli Mesleki Gelişim (SMG) ise STE etkinliklerini de içerecek şekilde, klinik deneyimler ya da klinik uygulamaları geliştirme girişimleriyle harekete geçirilen ve kişinin kendisinin yönlendirdiği bir öğrenme sürecidir. 

Tıbbi bilgiye ulaşmanın ve STE/SMG etkinliklerine katılmanın günümüzdeki en yaygın ve geçerli yollarından birisinin elektronik öğrenme ortamları aracılığıyla gerçekleştirilen özyönelimli (self-directed) öğrenme olduğu kabul edilmektedir. Son 20 yıl içinde dünyada birçok saygın tıbbi meslek kuruluşu elektronik eğitim ortamları geliştirerek hekimlerin güncel tıbbi bilgiye ulaşmasını ve daha kaliteli sağlık hizmeti sunmasını desteklemeye çalışmaktadır. 

Türkiye Psikiyatri Derneği Merkez Yönetim Kurulu ve TPD İstanbul Şubesi, psikiyatri uzmanlık eğitimi ve psikiyatri sürekli tıp eğitimi/sürekli mesleki gelişim (STE/SMG) konularında üyelerinin eğitimini destekleyebilmek için, TPD-Açık Öğretim Destek Programı (TPD-AÖDP) ismindeki sanal eğitim ortamının hazırlıklarına 2010 yılında başlamıştır. 2012 yılının Nisan ayından itibaren TPD-AÖDP hazırlıkları TPD-Yaygın ve Örgün Eğitim Kurulu tarafından üstlenilmiştir. 

Bu girişim ilk etapta TPD-Yeterlik Kurulu’nca hazırlanan Psikiyatri Çekirdek Eğitim Programının kuramsal kısımlarını hayata geçirmeyi planlamaktadır. Programın temel amacı psikiyatri uzman ve uzmanlık öğrencilerine zengin, kolay ulaşılabilir ve güvenilir bilgi sağlamaktır. Ayrıca her uzmanlık öğrencisinin psikiyatri temel kuramsal eğitimine ulaşmasını desteklemek ve kolaylaştırmak, psikiyatri uzmanlık öğrencilerinin ülkemizdeki yetkin eğiticileri tanımasını ve onlardan yararlanmasını sağlamak, psikiyatri uzmanlarının mesleki gelişimlerinin sürekliliğini sağlamalarını desteklemeyi hedeflemektedir. 

Bu amaçla hazırlanan sitemiz 10 Ekim 2012 Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde dernek üyelerimizin erişimine açılmış olacaktır. Ülkemizdeki birçok meslektaşımızın gereksinim duyduğu bir alan olması nedeniyle, ilk olarak Adli Psikiyatri modülü hazırlanmıştır. Hastayla iletişim, hasta değerlendirme, anksiyete bozuklukları, yaşlılık psikiyatrisi, bağımlılık psikiyatrisi, psikotik bozukluklar, duygudurum bozuklukları ve deliryum ve diğer kognitif bozukluklar başlıklı modüller önümüzdeki bir yıl içinde sırayla erişime açılacaktır. Bu öğrenim ortamının hazırlanmasına gönüllü olarak katkıda bulunan, başta modül koordinatörleri ve eğiticileri olmak üzere tüm meslektaşlarımıza, karşılıksız eğitim desteği ile bu sanal ortamı hazırlamamıza olanak sağlayan Bristol-Myers Squibb, Janssen, Lundbeck ve Pfizer firmalarına cok teşekkür ederiz. 

TPD-YÖEK adına 

Prof. Dr. Raşit Tükel 

tpdegitim.psikiyatri.org.tr/ 

Bu haber toplam 3185 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
ebrar
2012-10-18 12:51:27
ne güzel
çok güzel bir olanak, keşke psikoloji ve pdr alanında da olsa bu imkan.online kurs gibi şeyler yapılsa keşke.
Diğer Haberler
 • Hava Kirliliği Depresyona Mı Sokuyor?25 Şubat 2017 Cumartesi 20:25
 • Hatırlamak Mı Zor Unutmak Mı?25 Şubat 2017 Cumartesi 19:56
 • Hamilelik Psikolojisi Babalara da Yansıyor!25 Şubat 2017 Cumartesi 18:49
 • Acil Servislerde Görülen Psikiyatrik Durumlar02 Şubat 2017 Perşembe 14:22
 • Vajinismus Hastalarının 8 Fobisi22 Ocak 2017 Pazar 13:40
 • Antidepresanlar Boşanmayı Etkiliyor11 Ocak 2017 Çarşamba 20:20
 • Psikiyatrik Tedavide Beyin Chek-Up'ı Önemli10 Kasım 2016 Perşembe 07:41
 • Akran Zorbalığının Nedeni?07 Kasım 2016 Pazartesi 19:33
 • ANKSİYETE BOZUKLUKLARI31 Ekim 2016 Pazartesi 18:11
 • Fobik Misiniz?28 Ekim 2016 Cuma 16:28
 • EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006-2017 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim