1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Sürücü Adaylarına Psikoloji Dersi

Sürücü Adaylarına Psikoloji Dersi

Ehliyet müfredatına "Motor" dersi yerine "Trafik Psikolojisi" dersi konulacak. Bu eğitimde, sürücülerin davranışını etkileyen psikolojik faktörler ele alınacak.

A+A-

 Milli Eğitim Bakanlığı, ehliyet eğitimi müfredatındaki "Motor" bölümünü çıkartarak, "Trafik Psikolojisi" konusunu koyacak. Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Mehmet Küçük, Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmelik Taslağı'nı internet sitesinden yayımlayarak vatandaşlardan gelecek görüşlere göre son şeklinin verileceğini söyledi.

Yeni yönetmeliğin, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sivil Toplum Kuruluşları ve AB uyum kriterleri kapsamında değiştirdiklerini belirten Mehmet Küçük, "Yeni yönetmelikle, ehliyet almayı zorlaştırıyoruz. Mevcut durumda ehliyet sınavından kalmak çok zor şimdi ise kalmak kolay olacak, ehliyet almak zorlaşacak" dedi.

İyi Kullanan Ehliyet Alacak

Türkiye'de birçok ehliyetlinin araç kullanamadığını belirten Küçük, "Yeni uygulamada ehliyet almış biri ağır trafikte ve otobanda aracı kullanabiliyor olacak" diye konuştu. Yeni düzenleme ehliyet sınavlarında adaylara sorulan 63 soruyu 30'a düşürüyor. Direksiyon sınav süresini ise 15 dakikadan 30 dakikaya çıkartıyor.

Genel Müdür Küçük, "Mevcut durumda AB ülkeleri içinde en çok teorik soru soran ve en az süre direksiyon sınavı yapan ülkeydik. Şimdi ortalamaya yaklaştık" dedi. Mevcut durumda direksiyon sınavına giren adaylar, 5-6 hayati hata sonunda başarısız sayılırken, yeni uygulamada tek bir hatada bile başarısız sayılacak. Ayrıca hatalar arasına, "emniyet kemeri takma zorunluluğu" da eklenecek.

Tamirci Yerine Saygılı Sürücü

Yeni düzenleme ehliyet sınavlarında yıllardır yer alan motor bölümünü kaldırarak, yerine trafik psikolojisi eğitimi getirecek. Genel Müdür Küçük, "Adayları, bir tamirci gibi motorun her yerinden sorumlu tutuyoruz. Oysa birçok sürücü günlük hayatta bu bilgileri kullanmıyor. Yeni araçların çoğu zaman motor bölümünün bile açılmasına izin verilmiyor. 24 saat çekiciler hizmet veriyor. Ayrıca biz araba tamircisi yetiştirmek istemiyoruz, birbirine saygılı sürücüler yetiştirmek istiyoruz. Bu nedenle sürücü adaylarına Trafik Psikolojisi eğitimi verilecek" dedi.

Trafik Psikolojisi dersinde 21. yüzyılda otomobilin ve ulaşımın anlamı, sürücü davranışının psikolojik açıdan incelenmesi, sürücü davranışını etkileyen faktörler, ruhsal yapı bozukluğunun kazalara etkisi, sürücülük tutumları gibi konular yer alacak. Adaylara ayrıca riskli ve güvenli sürücülüğü belirleyen kişilik özellikleri, paylaşma, başkalarına saygı, bencillik duygusunun sürücülükle ilişkisi, alkol ve sürücülük, yorgunluk, uykusuzluk ve dalgınlığın sürüşe etkisi, güvenli sürücülükte yeteneklerin yeri ve önemi gibi konular anlatılacak.

Bu haber toplam 1758 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.