1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Streste Tepkilerinde Cinsiyet Faktörü

Streste Tepkilerinde Cinsiyet Faktörü

Kadınların ve Erkeklerin Stres Tepkileri Farklıdır. Çağın hastalığı olarak adlandırılan stres, günümüzde birçok hastalığın sebebi olarak gösteriliyor.

A+A-

HURRİYET - Kadınların ve Erkeklerin Stres Tepkileri FarklıdırÇağın hastalığı olarak adlandırılan stres, günümüzde birçok hastalığın sebebi olarak gösteriliyor.

Ne var ki, pek çoğumuz bunu bile bile stressiz bir yaşamdan uzak duramıyoruz. Sağlığımız için stresten uzak durmayı sağlayacak pratik önerilere ne dersiniz?

Stres altında olduğunuzu fark edin!

Kişinin kendisine yüklenen aşırı baskılara veya karşılamakta zorlanacağı maddi ve manevi taleplere verdiği olumsuz tepki olarak tanımlanan stres, gitgide insan yaşamını tehdit eden bir faktör olarak karşımıza çıkıyor.

Hızlı hayat temposu içinde pek çok neden stres kaynağı olabilir. Kötü bir kaza, ölüm, acil durumlar, afetler veya ciddi hastalıklar, evlilikte geçimsizlik ya da boşanma, iflas, işyerinde baskı, işsizlik, servis kaçırmak, araba kullanırken yanlış yola girmek, trafikte takılıp kalmak, evde suların akmaması, doğa şartları, ekonomik koşulların ağırlaşması, bilgisayarların en kritik anlarda kilitlenmesi, çocukların huzursuzluğu, planladığımız işlerin seyrinde gitmemesi vs. Öyle ki kimi zaman günlük işleri veya hafta sonu tatilini planlamak bile stresli olabilir.

Stres kaynaklı ve sağlığın bozulmakta olduğuna dair en yaygın belirtiler; baş ağrısı, uyku bozuklukları, yoğunlaşma güçlüğü, sinirlilik, mide-bağırsak rahatsızlıkları, iş tatminsizliği, enerjisizlik, moralsizlik, çökkünlük ve kimi zaman panik atakları şeklini alan yoğun kaygı biçiminde sıralanabilir. Bunlar tedavi gerektiren psikiyatrik bozukluklara dönüşebilir.

Kadınların ve erkeklerin stres karşısında tepkileri farklıdır!

Yapılan araştırmalar, çeşitli nedenlerle stres altında kalan erkek ve kadınları izlediğinde iki cins arasında bir takım farklılıklar olduğunu ortaya koyuyor. Kadınlar, kendilerinde stres duygusu uyandıran konulara daha dışavurumcu ve paylaşımcı yaklaşabilirken, strese bağlı olarak testeron düzeylerinde yükselme olduğu ortaya konmuş erkekler daha düşmancıl veya içe kapanık davranışlar sergiliyor. Hatta “dövüş ya da kaç” taktiği uygulayabiliyorlar. Stres karşısında çözüm odaklı olan kadın, hayatın seyrinde sürmesini sağlıyor.

Kadınlar her ne kadar stresle başa çıkmada erkeklerden daha başarılıysa da vücutlarının stres karşısında verdiği tepki daha ağırdır. Birçok kadın hayatı boyunca en az bir kere saçlarının her zamankinden daha fazla döküldüğünden, daha cansız ve incelmiş olmasından ya da öyle görünmesinden yakınır. Saçlarının neden ve nasıl döküldüğünü bilmeden sorununa çare arayan birçok kadın, sorunun stres kaynaklı olduğunu fakında değildir.

Strese yenilmeyin!

Stresle baş etmenin birinci şartı, olaylara daha sakin ve sağduyulu bakmaktan geçse de her zaman bunu yapamamak mümkün. İşte o zaman imdada, ünlü deyişteki gibi kişinin “değiştirebileceklerini değiştirme cesareti, değiştiremeyeceklerini kabul etme metaneti ve ikisi arasındaki farkı görme bilgeliğine” sahip olması gerekiyor.

Gündelik yaşamda strese karşı yenilmek istemiyorsanız şunları deneyin:

• Kendinize zaman ayırın.
• Ailenizle ve dostlarınızla iletişiminizi gözden geçirin. Bu gibi sosyal aktivitelere ve kendinizi güvende hissedeceğiniz ortamlara zaman ayırmaya özen gösterin.
• Uykunuzdan ödün vermeyin.
• Doğru beslenin.
• Spor ya da yürüyüş yapın.
• Duygu ve düşüncelerinizi kağıda dökün.
• Evde ve iş yerinde mantıksız taleplere hayır demeyi öğrenin.
• Yoga, meditasyon, hipnoz ve gevşeme gibi teknikleri deneyin.
• Mutlaka egzersiz yapın.
• Doğru ve derin nefes almayı öğrenin.
• Stresle, sigara veya alkol içmek ya da kendinizi yemeğe vermek gibi sağlığınızı bozacak yollarla baş etmeye kalkışmayın.

Stres başka hastalıkların habercisi olabilir!

Beden sağlığı açısından, koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, sindirim sistemi hastalıkları gibi sorunlar yaratan stres, cinsel sorunlara da neden oluyor. Uyku bozuklukları, kronik kaygı, ciddi depresyon dönemlerine neden olan stres, aile içi huzursuzluk, boşanma ve ayrılıklar, arkadaş çevresinden ve toplumsal ilişkilerden kopma, işte, okulda uyumsuzluk ve başarısızlık gibi sorunların da sebebi. Hayattan zevk almayı engelleyen ve önemli önemsiz konularda kişiye kararsızlık yaşatabilen stres ayrıca öfke, düşmanlık ve kızgınlık dalgalanmaları da yaratabiliyor.

Bu haber toplam 4710 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.