1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Stres şeker hastalığı riskini artırıyor!

Stres şeker hastalığı riskini artırıyor!

Stresin özellikle tip 2 şeker hastalığının gelişiminde anahtar rol oynayabileceği tespit edildi

A+A-

Stresin özellikle tip 2 şeker hastalığının gelişiminde anahtar rol oynayabileceği tespit edildi. Ayrıca, bel çevresi kalınlığı fazla olan kadınların, yapılan stres testi sonuçlarında da daha yüksek kan şeker düzeyine sahip oldukları gözlendi.

 Şeker hastalığının tanısı ise açlık kan şekeri düzeyinin 125 mg/dl’nin üzerinde olması ile konuluyor.
Sağlık Araştırmaları Sitesi’ndeki ABD’de siyahi kadınlar üzerinde yürütülen bir araştırmada, stresin tip 2 şeker hastalığı gelişiminde anahtar rol oynayabileceği sonucuna ulaşıldı.

Çalışmanın bulguları Amerikan Psikosomatik Topluluğunun yıllık toplantısında tartışmaya sunuldu. Çalışma şeker hastalığı olmayan 62 sağlıklı Siyahi kadının, kendileri için stres nedeni olan bazı olayları hatırlaması sağlanarak gerçekleştirildi. Bu sırada kadınların kanlarındaki şeker düzeyi ile stresle başa çıkma hormonu olan epinefrin düzeyi ölçümü yapıldı.

-BELİ KALIN OLAN KADINLARDA RİSK DAHA FAZLA-

Stres nedeni olan olayı hatırladığında kan epinefrin düzeyi 25 pikogram/ml’nin üzeri olan ve bel çevresi kalınlığı yüksek olan kadınlarda, açlık kan şekeri düzeyinin daha yüksek olduğu bulgusuna ulaşıldı. Kan epinefrin düzeyi yüksek olan ve bel çevresi kalınlığı fazla olan kadınların, yapılan stres testi sonuçlarında da daha yüksek kan şeker düzeyine sahip oldukları gözlendi.
Şeker hastalığının tanısı ise, açlık kan şekeri düzeyinin 125 mg/dl’nin üzerinde olması ile konuluyor.

Bu haber toplam 1225 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.