1. YAZARLAR

  2. Adnan ÇOBAN

  3. Sosyal fobi hastaları YANLIZ DEĞİLSİNİZ
Adnan ÇOBAN

Adnan ÇOBAN

Star Gazetesi
Yazarın Tüm Yazıları >

Sosyal fobi hastaları YANLIZ DEĞİLSİNİZ

A+A-

Geçenlerde sosyal fobisi olduğunu söyleyen bir arkadaşımız duygularını şu şekilde ifade ediyordu: “Toplum içersinde konuşurken sürekli ağzımda tükürük biriktiğini hissediyorum ve yutkunmak zorunda kalıyorum. Bu da benim sosyal hayatımı çok olumsuz yönde etkiliyor. Psikiyatri uzmanına gittim bana ilaç verdi.  Yaklaşık bir aydır kullanıyorum ama etkisi olmadı. Zamanla mı geçer yoksa ne yapmalıyım? Benimle aynı şikayeti olan bir hastanız oldu mu? Kendimi dünyada tek gibi hissediyorum.”

SORUN ÇOCUKLUKTA BAŞLIYOR

Bu sorudan da anlaşılacağı gibi sosyal fobik kişiler bu durumdan sadece kendilerinin muzdarip olduklarını ve bu yüzden sorunlarının çözülemeyeceğini düşünürler. Hâlbuki sosyal fobi bunaltıyla giden hastalıklar arasında en sık rastlanan rahatsızlıklardandır. Özellikle bizim gibi ataerkil toplumlarda çok daha sık görülür. Sosyal fobinin altında genellikle çocukluk çağı travmaları ve bu travmatik yaşantıların sebep olduğu olumsuz düşünce ve inanışlar yatar. İkaz eden, aşırı eleştiren, aşırı koruyup kollayan, aşağılayan, şiddet uygulayan ailelerin çocuklarında görülme sıklığı fazladır. 

ÇÖZÜMÜ YÜZDE 90 VAR

Bu algılar toplum huzurunda “Yanlış yaparım, rezil olurum, gözden düşerim, eleştirilirim” kaygısına sebep olur ve kişi bu yüzden sosyal ortamlardan kaçınmaya ya da ortamlara girse bile sessiz kalmaya, sıkılmaya başlar. Konuşmak zorunda kaldığında da terler, titrer, kalbi çarpar, nefesi zorlanır ve sesi kısılır. Zamanla durum şiddetlenir, sosyal ortamlardan iyice kaçınma, evden çıkamama durumu hasıl olur. Sosyal fobik insanlar aslında dışa dönük ve sosyal iletişime açık insanlardır. Ancak yanlış yaparım korkusu önlerinde engel olarak çıkar. Yapılması gereken ilaçların yanında psikoterapidir. Hastalık yüzde 90 tedavi edilir.

MANİK DEPRESİF BOZUKLUKTA TERAPİ ŞARTTIR

Manik depresif bozukluk depresif ataklarla birlikte aşırı hareketlilik, çok konuşma, aşırı alışveriş, kendine aşırı güven, az uyuma, aşırı enerjik olma belirtilerinin görüldüğü manik ataklarla seyreden bir bozukluktur. Tedavisinde olmazsa olmaz yaklaşım tabi ki ilaç tedavisidir. Ancak ilaç tedavisine rağmen tekrarlamalar söz konusu olabilir.

YALNIZLIĞIN TEDAVİSİ

Tedavide altta yatan tetikleyicileri temizlemek önem arz eder. Psikoterapi programlarına almak gerekir. Terapilerde obsesif kişilik, aşırı mükemmeliyetçilik, aşırı titizlik, detaycılık gibi kişilik özellikleri önemli bireysel stres etkenleriyle, evlilik problemleri, aile çatışmaları, yalnızlık, desteksizlik, işsizlik ve geçmişte yaşanmış, hayal kırıklığı yaratmış ve etkileri devam eden travmatik yaşantılar ele alınır. Araştırmalara göre ilaçla birlikte psikoterapi girişimleri tekrarlama oranını azaltmaktadır.

Bu yazı toplam 5026 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum