• BIST 106.843
  • Altın 142,689
  • Dolar 3,5367
  • Euro 4,1209
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C

Soru Cevaplar 2. Seri

Soru Cevaplar 2. Seri
NPİSTANBUL Hastanesi ve Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi'nden 33 uzman tüm psikoloji ve nöroloji konusundaki sorularınızı cevaplandırıyor!...

SORU
Bu benim yiğenim iki kere intihar etti çok agrasif herşeyi yanlış anlayıp kavgacı agzı çok bozuk hiç kimseden çekinmiyor ayıp nedir bilmiyor geçen gün de intihar etti ama ederken arayıp haber veriyor hep onun dediği olsun istiyor ne yaptığını daha sonra hatırlamıyor unutkanlıkta var daha önce intihar ettiğinde filimlerde b12 vitamin beyne gitmiyor diye söylemişti 3 aydır adette görmüyor nasıl davranmalıyız ben halasıyım ailesiyle arası iyi değil yardımcı olursanız sevinirim

CEVAP
Sinirlilik, tahammülsüzlük, davranım bozuklukları, unutkanlık birçok ruhsal hastalığın ilk belirtileri olabilir. B12 vitamini eksikliği bu belirtilerin bir kısmına sebep olur ancak bahsettiğiniz belirtiler başka bir ruhsal hastalık da olabileceğini düşündürmekte. Bu sebeple yeğeninizin kendisine ya da çevresine bir zarar vermeden mutlak surette etkili bir tedavi görmesi gerekmektedir. En kısa sürede bir psikiyatriste başvurmanızı öneririm. Dr. Gökben Hızlı Sayar  npistanbul.com

SORU
Merhabalar.böyle bir site için teşekkür ediyorum sizlere.genellikle sabahları sürekli yorgunluk oluyor üzerimde sanki çok az uyuyormuşum gibi ve genellikle öğleye kadar ayağa kalktığım anlarda başdönmem oluyor,gözlerim kapkaranlık oluyor,sonra hemen başdönmemin ve karnlığın gitmesi için olduğum yere oturuyorum.neden kaynaklanıyor,yanıtlarsanız sevinirin

CEVAP
Bahsettiğinin ayağa kalkınca başlayan başdönmesi ve göz karar-ması genellikle tansiyon düşüklüğünde izlenen bir belirrtidir. Bir bardak tuzlu ayran içmek geçici de olsa rahatlatabilir. ancak neden sürekli tansiyon düşüklüğü yaşadığınızın  tespit edilmesi ve tedavisine başlanması için dahiliye bölümüne başvurmanızı öneririm. Dr. Gökben Hızlı Sayar npistanbul.com

SORU
Dört yıl önce ani bir şekilde bir hastalık geçirdim ve bana ağır bir depresyon geçirdiğimi söylediler ve antidepresan kullandım ve hala kullanıyorum. Hastalığımın belirtileri; aniden başımda sola doğru kasılma, gözlerimin yukarı doğru kayması ve ellerimde, ayaklarımda kasılmalar vardı. Ataklarım hastalığımın ilk 1.yılında haftada 5 defa oluyordu ve kasılma ile birlikte. Şİmdi ataklarım olamasa ilaç kullanmak beni rahatsız ediyor. Ne yapabilirim?kullandığım ilaç DEPRENİL.

CEVAP
Bu tür depresyon belirtilerinin tedavisinde kişinin fayda gördüğü tedaviye en az bir yıl süreyle kesintisiz ve doz azaltımı olmadan devam etmesini öneririz. ancak bazı durumlarda ilaç kullanım süresi daha uzun olabilir. Bunu kişinin tedaviye verdiği cevap, hastalığın şiddeti, kaçıncı defa hastalandığı, ailedeki hastalık öyküsü gibi faktörler belirler. bu sebeple ilaç kullanımı süresi konusunda doktorunuza danışmanızı öneririm. Dr. Gökben Hızlı Sayar npistanbul.com

SORU
Merhaba,alnımdaki kasların gerginleştiğini,orada bir kalıp var gibi hissediyorum uykuya dalmama engel oluyor beynim nasıl rahatlar 5 ay oldu.Ağrı kesici kullanamıyorum alnımdaki durum fenalaşıyor.5 ay önce Remeron efxor ve ağrı kesici berabar kullanmıştım sonrasında oldu ilaçları bıraktım fakat başım hala kötü çok yoğun.4aydır laroxyl kullanıyorm artık uykusuzluğa dayanamıyorum uyku testine gerek varmı lütfen yardım edin.Ayrıca melatonin kullanmak nasıl olur,yan etkisi var mı,etkileşim olur mu?

CEVAP
Beyinde strese bağlı kimyasal düzensizlik, depresyon ve diğer bazı psikiyatrik hastalıklarda bahsettiğiniz şikayetler ortaya çıkabilir. Daha önce kullandığınızı bildirdiğiniz ilaçlar antidepresan grubundan ve bu şikayetleri gidermede kullanılabilir, ancak siz yarar görmediğinizi belirtmişsiniz. Durumunuzun tam olarak değerlendirilmesi ve etkin bir tedavi planlanabilmesi için psikiyatrik muayene ve bazı tetkikler gerekir. Uyku testi ve melatonin kullanımı kararı için de muayene olmadan bir şey söylemek yanlış olacaktı. Dr Semra Kaya-Baripoğlu //www.mcaturk.com/

SORU
Geçen sene bakırköye gittim anlattım depresyon dendi vodelax ve pasifilora verildi ilaçları kullanmaya başladıktan 4 gün sonra ishal kalp çarpıntısı nefes alamama sıtma elime koluma hakim olamama vs ler yaşadım ilaçları kestim tek başıma ölüm korkumu yendim işe girdim ama bazen yine nefes alamama titreme vücuduma ateş basma oluyofakat panik yapmadan kendimi rahatlatmaya çalışıyorum herşeyden çabuk sıkılıyorum konsantre olamıyorum ilaç kullanmak asla istemiyorum sanırım panik atak hastasıyım


CEVAP
Yaşadığınız belirtilerin anksiyete bozuklukları ve panik bozukluğu ile ilişkili olma ihtimali kuvvetli görünmektedir.Ancak bu hastalıklar biyolojik rahatsızlıklardır. yani tıpkı hipertansiyon gibi, astım gibi vücutta bir dengenin bozulmasına bağlı tıbbi durumlardır. Bu sebeple bozukluğu düzeltecek ilaçların kullanımı son derece faydalı olacaktır. Yine de ilaç kullanmak istemiyorsanız bu sizin kendi sağlığınızla ilgili verdiğiniz bir karardır, hekiminiz farklı terapi yöntemleri, gevşeme ve nefes egzersizleri, stresle başetme becerisi eğitimi için size yol gösterecektir. Sağlıklı günler dilerim. Dr. Gökben Hızlı http://www.mcaturk.com/

SORU
Sle hastasıyım bir bebek istiyorum doktorum yapabilirsin dedi ama bütün riskleri göze almam gerektiğini söyledi şimdide korkuyorum doğumdan sonra negibi hastalıklar çıkacak diye ölmekte varmı bunun sonunda bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekürler


CEVAP
Merhaba Hanımefendi.Doktorunuzun önerileri doğrultusunda hareket edin.Hayat hep risklerle doludur.Dünyada hiç bir risk sıfırlanamaz.Riski göze alamayan hayatta bir şeye sahip olamaz.Bu konuda biraz da tevekküllü olun.O size güç verecektir.Belki korkularınızın üzerine gitmede bir psikolog size yararlı olacaktır.Yinede bu konuda bir  Ramotoloji uzmanı durumunuzu detaylı bir şekilde değerlendirebilir..Geşmiş olsun.Saygılarımla.


Uzm. Psk. Necmettin Gürsoy
http://www.mcaturk.com/

Bu haber toplam 5950 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
müge
2012-03-23 16:06:10
laroxyl
ben baş ağrısı için hastaneye gittim bana laroxyl verdi ben de ilk önce 2 tane içtim sonra 7 tane içtim baş ağrısına dayanamadığım içim geri kalan ilaçların hepsini içtim sonradan farkettim depresyon ilaçı olduğunu şimdi vücudum yani bedenim yüzüm her yanım uyuşukluğu var bişe olmasından korkuyorum bu narmal mi?
rumuz
2010-02-20 21:36:51
herkes sorularının cevabını buldu biz soramadık bileeee!
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Aktüel Psikoloji | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 02124661050 | Faks : 02129093121 | Haber Yazılımı: CM Bilişim