1. HABERLER

  2. PSİKOLOJİ

  3. Sihir Terapisi Olmaz Demeyin -VİDEO

Sihir Terapisi Olmaz Demeyin -VİDEO

Psikoloji okuyan dünyaca ünlü illüzyonistler Kevin-Cindy Spencer gelecek hafta İstanbul’da üç gün boyunca sahneye çıkacak.

A+A-

Dünyaca ünlü illüzyonistler Kevin-Cindy Spencer gelecek hafta İstanbul’da üç gün boyunca sahneye çıkacak. Duvarın içinden geçip sahnede ikiye bölünecekler. Psikoloji okuyan çiftin bir de özelliği var; geçirdikleri trafik kazası sonrası ‘sihir tedavisi’ geliştirdiler. Star Gazetesi'nden İnci Döndaş Kevin-Cindy Spencer çiftiyle konuştu.


İnci Döndaş / idondas@stargazete.com

Bundan 20 yıl önce küçük bir şovla işe başladılar. Şovlarındaki numaralar ilginçleşince sahne büyüdü, sahne büyüyünce daha çok ilgi gördüler, seyirci sayıları arttı... Bugün ise Spencers İllüzyon Tiyatrosu ile dünyanın en büyük şovlarından birini sahneye koyuyorlar. Kevin ve Cindy Spencer adlı karı-kocanın kurduğu bu tiyatro, 9-11 Aralık günleri arasında TİM Maslak Show Center’da izleyenlere türlü numaralar gösterecek. Kevin duvardan geçecek, vantilatörün önünde döner bıçaklarına meydan okuyacak; Cindy ise sahnede ikiye bölünecek.

Çocukken gönül verdi

Kevin ile Cindy Spencer, Amerikalı bir çift. İkisi de üniversitede psikoloji okudu. Kevin Spencer küçük yaşta illüzyona ilgi duymaya başladı. Televizyonda izlediği sihirbazlar, onu çocuk yaşta büyülemişti. Sekiz yaşındayken babası ona bir sihirbaz seti hediye etti, ilk şovlarını bu set sayesinde arkadaşları ve ailesi için yaptı. Okulda müzik eşliğinde illüzyonlar yapan, okuldan sonra bir sihir dükkanında part time çalışan Spencer, bir gün hayranı olduğu Henning’in şovunu izlemeye gitti. Ona bir not kağıdı uzattı, şovdan sonra 10 dakika görüşüp görüşemeyeceklerini sordu. Henning ile görüşen Spencer, illüzyon yolunda ilerlemeye karar vermişti. Bir süre birlikte çalıştılar. Zaten Kevin Spencer’a göre illüzyonist olmanın birkaç yolu var: “Başarılı bir sanatçının yanında çalışarak bu işi öğrenebilirsiniz. Çünkü bu korunan bir sanat formudur ve sihirbazdan sihirbaza geçer. Size düşen görev ise yeteneklerinizi geliştirmek.”

Cindy Spencer da çocukken Doug Henning ile David Copperfield’in televizyondaki şovlarını kaçırmazdı. Okulu bitirdikten sonra bir şirkette elmas uzmanı olarak çalışmaya başladı. Erkek arkadaşı Kevin Spencer ile çalışmaya başlayınca, Cindy de ekibe dahil oldu. Çocukken hayranlıkla izlediği numaraları kendisi de yapmaya başladı. Dünyada kadın illüzyonist sayısı hayli az ama Cindy Spencer, izleyici tarafından kolay kabul gördüğünü söylüyor: “Baktığınızda illüzyonistler genelde erkek. Tabii ki zorluklar yaşadım fakat başarılarımdan dolayı seyirci beni garipsemedi.”

Spencers İlluzyon Tiyatrosu, farklı bir prodüksiyona sahip. Çift, bu işi yaparken seyirciyle hem duygusal hem zihinsel olarak bağlantı kuracak ‘numaralar’ seçtiklerini söylüyor: “Sahnede yaptıklarımızla seyirciyle anlamlı ve otantik bir şekilde ilişki kurmayı hedefledik. İzleyenler yaptığımız şovu sadece izlemiyor aynı zamanda deneyimliyor. Çünkü bu tür şovlarda seyirci onun bir parçası olmak ister. Biz de onlara bu şansı veriyoruz.”

Duvardan geçiyorlar

İllüzyon denince akla gelen ilk numara sahnede bir kadının ortadan ikiye kesilmesi... Spencer çifti de bu numarayı sahnede tabii ki yapıyor. Ancak biraz farklı... Kevin Spencer “Herkes bir illüzyonistin bir kişiyi ortadan ikiye kesmesini bekler. Zaten bu numara olmadan şov da olmaz. Biz de bunu yapıyoruz. Hem de çok farklı bir şekilde... Ayrıntısı sürpriz” diyor. Spencer, sahnede ilk kez 1914 yılında Houdini’nin yaptığı duvardan geçme şovunu da sahneliyor. Kevin Spencer, yaklaşık 100 yıldır kimse tarafından uygulanmayan bu numarayı modern hale getirdiklerini söylüyor.

SPENCER çifti ‘sihir tedavisi’ de uyguluyor. Tedavinin mucidi ABD’deki Alabama Üniversitesi’nde Ergoterapi Bölümü’nde yardımcı doçent olan Kevin Spencer. Spencer, öğrencilere fiziksel rehabilitasyonda sihir numaralarının iyileştirici etkisini anlatıyor. Yaklaşık 30 ülkede hastane ve rehabilitasyon merkezlerinde uygulanan ‘sihir tedavisi’ni geliştiren Spencer, kariyerinin başında kötü bir otomobil kazası geçirdi. Beyin travması yaşadı, omuriliğinde zedelenme oldu. Bir yıl boyunca rehabilitasyon gördü. Tedavi sonucu ayağa kalktı ama aynı zamanda çok da sıkılmıştı. Heyecanlı ve hastaları motive edecek sihirli numaralarla dolu bir egzersiz programı hazırladı. Spencer, hastaların hareketleri sık sık tekrarlayarak hem eğlendiğini hem fiziksel egzersiz yaptığını söylüyor.


Seyirci bizi ‘gerçek’ kabul edip güveniyor ve ömrünün sonuna kadar unutamıyor

SAHNEDE gizemli şovlara imza atan Spencer çifti başarılarının sırrını istikrarlı çalışmak olarak açıklıyor: “Seyirci her zaman güçlü şovlar izlemeyi arzu eder ama aynı zamanda performansı ortaya koyan kişiyle dostça bir ilişki kurmak istiyor. Seyircinin şov sırasında sizi tanımasına izin vermek işimizin en önemli parçası. Bizi ‘gerçek’ olarak kabul ediyorlar bu da güvenmelerine neden oluyor. Böyle bir ilişki kurduktan sonra ömürlerinin sonuna kadar unutmuyorlar.”

İllüzyonun korkutucu olduğunu düşünenler ve bu nedenle izlemeyenler de var. Kevin Spencer “Eğer bir illüzyonu korkunç bir şekilde sunuyorsanız korkunç olur. Sihir komik, heyecanlı, gizemli, dramatik olmalı ve merak uyandırmalı. İzleyicinin tüm duyularında bir deneyim yaşatmalı, onu harekete geçirmeli. Bizim şovumuz korkutucu değil bilakis ailece gelip herkes izleyebilir” diyor.

Evlilik hikayeleri şovları kadar ilginç

KEVIN ile Cindy Spencer’ın tanışma hikayeleri hayli ilginç. Üniversiteyi bitiren ikili, Cindy’in o dönem erkek arkadaşı olan Stan sayesinde tanıştı. Stan ile Cindy nişanlıydı. Stan, Kevin’ın hem ev arkadaşı hem şovlarında prodüksyon teknisyeydi. Cindy, Kevin’ın şovlarında asistanlık yapmaya başladı. Cindy ve Stan bir süre sonra evlenmekten vazgeçip arkadaş kaldı. Kevin ile Cindy önce arkadaş, sonra birbirlerine aşık oldular. Ardından evlendiler. Çocukların olup olmadığını sorduğumuzda ise “Şu an yok” diyorlar.

Bu haber toplam 2503 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.