1. HABERLER

  2. GENEL-SAĞLIK

  3. Şiddetli Baş Ağrısı, Tümör İşareti Olabilir!

Şiddetli Baş Ağrısı, Tümör İşareti Olabilir!

Alın bölgenizde ve şakaklarınızda başlayan ağrı bir türlü dinmek bilmiyosa, bu rahatsızlığınıza kusma, baş dönmesi ve uyuklama şikayetleri eşlik ediyorsa, akla hemen beyin tümörü gelmelidir.

A+A-

Alın bölgenizde ve şakaklarınızda başlayan ağrı bir türlü dinmek bilmiyosa, bu rahatsızlığınıza kusma, baş dönmesi ve uyuklama şikayetleri eşlik ediyorsa, akla hemen beyin tümörü gelmelidir.
En sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri olan baş ağrısı ciddi hastalıkların belirtisi olabilir. Bu hastalıklardan biri de beyin tümörleridir.
Baş ağrısı belirtisi karşısında her uzmanın beyin tümörünü aklına getirmesi gerektiğini söyleyen Kadıköy Şifa Hastanesi Beyin Omurilik ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. A. Serdar Armağan beyin tümörleri ile ilgili en önemli soruları yanıtladı.

Beyin tümörü nedir?
Kafatası kemiği içinde beyin dokusu ve çevre zarlardan gelişen kontrolsuz büyüyen hücrelerin oluşturduğu kitlelerdir.

Nasıl belirti verir?
Beyin tümörlerinde en sık karşılaştığımız bulgular baş ağrısı, kusma, görme bozuklukları, nabız sayısında azalma, baş dönmesi, uyuklamadır. Ayrıca tümörin yerleştiği bölgedeki beyin dokusunda oluşan harabiyete bağlı o bölgenin fonksiyon kayıtları şeklinde karşımıza çıkar. Baş ağrısı erken evrede nöbetler halinde daha sonra sürekli olur. Genellikle alın bölgesinde ve şakaklarda hissedilir.
Kusma kafa içi basınç artmasına bağlı olarak bulantı olmadan fışkırır tarzda olur. Daha çok sabahları aç karnına rahatsız eder. Bayılma (epilepsi nöbeti) beyin kabuğunun tümör tarafından zedelendiği durumlarda bayılma nöbetleriyle diğer bulgular olmadan tümör gelişiminin habercisi olabilir. Genellikle 25 yaşından sonra başlayan bayılma nöbetleri önemlidir. Beyincik bölgesinde yerleşen tümörlerde dengesizlik, baş dönmesi, yürüme bozukluğu, konuşma merkezine yerleşen tümörlerden çeşitli konuşma bozuklukları, hareket merkezine yakın yerleşen tümörlerde vücudun sağ ve ya sol tarafında oluşan felçlerle bulgu verir.

Hangi hastalıklarla benzerlik gösterirler?
Bu bulgular yalnızca beyin tümörü için spesifik değildir. Bazı beyin dokusuna yayılan enfeksiyon hastalıkları migren, damar tıkanmaları, beyin kanaması gibi pek çok nörolojik hastalıklar da bu belirtilerle karşımıza çıkar.

Her baş ağrısı beyin tümörünü işaret eder mi?
Her baş ağrısında doktor beyin tümörünü aklına getirmelidir. Baş ağrısı beyin tümörlerinde en sık karşılaştığımız belirtilerdendir ama tümöre spefisik değildir. İlk işaret her zaman baş ağrısı olmayabilir. Karşımıza yalnızca bayılma nöbetleriyle veya yürüme ve konuşma güçlüğü ile gelebilir.

Beyin tümörleri neden oluşur?
Beyin tümörünün oluşumu altında ailevi yatkınlık, travma, bazı virüs enfeksiyonları olduğu söylenmektedir. Kesin olarak neyin sebep olduğu halen bilinmemektedir.

Erken teşhis neden önemlidir?
Her hastalıkta olduğu gibi beyin tümörlerinde de erken tanı çok önemlidir. Beyin dokusunda yenilenme yeteneği yoktur. Bu nedenle tümör dokusu beyin doksunda kalıcı hasar yapmadan teşhis edilmesi ve çıkarılması çok önemlidir.
Yeni tanı yöntemleri bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, erken tanıda çığır açmıştır. Bu tanı araçları sayesinde daha tümör bulgu vermeden tesadüfen yakalanan pek çok vaka vardır. Bu görüntüleme yöntemleri sayesinde ve ameliyatlarda mikroskobun kullanılmaya başlanmasıyla beyin tümörlerinde tedavi ve başarı şansı çok artmıştır.

Beyin tümörleri daha çok hangi yaşlarda görülür?
Toplumda beyin tümörlerinin görülme sıklığı 100.000 /5'tir. 3-12 yaş ve 40-70 yaş grubunda görülme sıklığı artar.


 

Bu haber toplam 10116 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.