1. HABERLER

  2. KADIN SAĞLIK

  3. Şiddete uğrayan kadınlara ilginç tavsiyeler

Şiddete uğrayan kadınlara ilginç tavsiyeler

Komşunuza parolayla haber verin. İç odalara değil dış kapıya yakın yerlere kaçın. Çocuklarınıza kaçmayı öğretin... Başbakanlıktan şiddete uğrayan kadınlar için öneriler...

A+A-

HABERANALİZ.NET - Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü, şiddete maruz kalan kadınlara, "Komşunuza parolayla haber verin. İç odalara değil dış kapıya yakın yerlere kaçın. Çocuklarınıza kaçmayı öğretin. Arkadaşınıza, komşunuza yedek anahtar ve para bırakın. Komşunuzla 'Evden kötü sesler gelirse polisi ara' diye anlaşın" tavsiyesinde bulundu. Başbakanlık Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasında imzalanan 'Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesinde Polisin Rolü ve Uygulanacak Prosedürler Eğitimi Projesi Protokolü' çerçevesinde hazırlanan broşürlerde kadınlara ilginç tüyolar verildi. Broşürde şiddete maruz kadınlara 'komşunuzla aranızda parola oluşturun', 'çocuklara kaçmayı öğretin', 'kapılara yakın yerlerde durun' gibi tavsiyelere yer verildi.

Polisin, kadına karşı şiddetle mücadele konusunda duyarlılığını arttırmak ve eğitmek amacıyla imzalanan protokolden sonra geçtiğimiz yıl yurdun çeşitle yerlerinde emniyet mensupları eğitimden geçirilmişti. İşbirliği çerçevesinde, kadına yönelik şiddete karşı işbirliği sonucu hazırlanan 'Aile içi şiddete son' sloganını taşıyan broşürler hazırlandı. 'Çaresiz değilsiniz, yalnız değilsiniz. Yasalar sizden yana, devlet ve polis yanınızda' sloganlarının yer aldığı broşürdeki tavsiyeler şöyle:

"Ailenizde şiddet varsa, şiddetin tekrarlamasını beklemeden, şiddet olmadığı zamanda da çözüm arayınız. SHÇEK'e, psikolojik danışma ve psikiyatri merkezlerine ve kadın kuruluşlarına kendiniz ya da eşinizle birlikte başvurabilirsiniz. Dikkatli olun, şiddet anında iç odalara değil, dış kapıya yakın yerlere kaçın. Gerektiğinde evden çıkmak kolay olsun. Banyo, mutfak gibi yerlerden uzak durun. Delici, kesici aletlerin olduğu yerlerden, ayağınızın kayabileceği yerlerden uzak durun. Komşularınızla anlaşın, evinizden kötü sesler geldiğini duyduklarında polis çağırsınlar. (Karakolu ya da 155'i arasınlar). Komşularınızla anlaşın, aranızda bir parola olsun. O parola 'yardıma gel' anlamına gelsin. Çocuklarınıza kaçmayı öğretin. Acil durumda gidebileceğiniz bir akraba, arkadaş ya da bir komşu ile önceden anlaşın. Ev dışında bir yerde, mesela bir arkadaşınızda, bir komşunuzda, biraz para, yedek anahtar ve önemli belgelerinizin kopyalarını saklayın."

40 BİN POLİS EĞİTİLECEK

"Kadına Karşı Şiddete Son Ulusal Kampanyasına Polis Desteği" adlı protokol, 2006 yılında imzalanmıştı. Proje kapsamında, 2008 yılı sonuna kadar 921 polis merkezi ve 276 karakolda çalışan yaklaşık 40 bin emniyet teşkilatı personeline yönelik eğitim programı planlandı. Bu çerçevede, öncelikle Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 10 eğitim bölgesinden rütbeli 250-270 arasında polis eğitici olmak üzere 4 günlük eğitimlere alındı. Polis, kadına yönelik şiddet, aile içi şiddet, toplumsal cinsiyet eşitliği, şiddet mağdurlarına yaklaşım teknikleri, konuya ilişkin yasal mevzuat, iletişim ve öğretme teknikleri, karakollarda şiddet mağdurlarına ilişkin adli ve idari işlemler konularında eğitim aldılar.

Bu haber toplam 2462 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.